Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 




Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Dla części dzieci było to również zakończenie całego pobytu w przedszkolu. Jakże smutno, że ten czas tak szybko minął... Nasi absolwenci w swoich wierszach i piosenkach wyrazili wielki żal z powodu konieczności opuszczenia naszego przedszkola. W występie wspominali chwile tu spędzone, wspólne zabawy i przygody. Młodsi koledzy pożegnali starszych oraz życzyli im samych sukcesów i powodzenia w szkole. Dzieci, które jeszcze nie opuszczają naszego przedszkola, swoimi piosenkami podsumowały cały rok i przywitały nadchodzące wakacje. Po występach wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz nagrody - niespodzianki. Nie zabrakło także wzajemnych życzeń, podziękowań i kwiatów. Dziękując za cały rok przedszkolny, pełen wrażeń i sukcesów, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. Do zobaczenia we wrześniu!


Końcem czerwca przedszkolaki z pięciu grup wybrały się na wycieczkę autokarową na lotnisko w Jasionce. W porcie lotniczym pani przewodnik wprowadziła nas w tajniki pracy lotniska oraz przedstawiła warunki podróżowania samolotem. Dzieci poznały ogólne zasady bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak wygląda odprawa i czego nie można wnosić na pokład samolotu, a także przeszły indywidualną kontrolę bezpieczeństwa. Podczas wycieczki przedszkolaki mogły obejrzeć lądowanie samolotu, terminal lotniczy, a także kaplicę znajdującą się na terenie lotniska. Następnym punktem wycieczki była Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, która zaprezentowała sprzęt i pojazdy gaśnicze. Wycieczka niosła ze sobą nie tylko walory edukacyjne, była także źródłem wielu niezapomnianych wrażeń.


Kolejny sukces wychowanki naszego przedszkola! Miło nam poinformować, iż Kalina Kowal z grupy "Biedronki" (wychowawcy: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Dzieci z bocianem, bocian z dziećmi", zorganizowanym przez Przedszkole w Żukowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


"Polska: biało-czerwoni" , "Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone"... Te i inne hasła oraz hymny w wielu polskich domach zagrzewały polską reprezentację piłki nożnej do walki w meczu Polska - Senegal. Nasze przedszkole na kilka chwil również stało się strefą kibica. Przedszkolaki już od rana przekraczały próg przedszkola ubrane w barwy narodowe. Trzymały w ręku szaliki i różne akcesoria prawdziwego polskiego kibica. Rozmowom na temat polskiej reprezentacji nie było końca. Oczywistym jest fakt, że praktycznie każdy przedszkolak zna skład naszego zespołu. Trzymamy mocno kciuki za naszą drużynę!


14 czerwca dzieci z grupy "Krasnale" udały się na lekcję pokazową do klasy IIIa szkoły podstawowej. Celem wizyty było przybliżenie przedszkolakom wizerunku szkoły, do której niektóre z nich już idą od września. Temat lekcji: "Brzechwa dzieciom" bardzo spodobał się zarówno dzieciom z przedszkola, jak i ze szkoły. Przedszkolaki z wielką uwagą słuchały, czego uczą się ich starsi koledzy i koleżanki, obejrzały zeszyty i książki trzecioklasistów, a także zapoznały się z prawami i obowiązkami ucznia. Serdecznie dziękujemy pani Kasi Baran za zaproszenie i miłą atmosferę podczas zajęć. Do zobaczenia już we wrześniu!


W naszym przedszkolu staramy się odkrywać się różne talenty, także matematyczne. W związku z tym 30 maja odbył się przedszkolny konkurs matematyczny pod hasłem "Z MATEMATYKĄ ZA PAN BRAT JUŻ OD NAJMŁODSZYCH LAT". Drużyny 5- i 6-latków mierzyły się z matematycznymi łamigłówkami. Liczyło się bezbłędne wykonywanie zadań. Gotowe do działań grupy przystąpiły do wykonywania zadań takich jak "ukryte figury", "domino liczbowe" czy "marsz pod dyktando". Za każde wykonane prawidłowo zadanie zespół otrzymywał punkty od 0 do 2. Po emocjonującej dogrywce zwycięzcami została drużyna 5-latków z grupy "Krasnale". Czekały na nich nagrody, gratulacje i brawa. Każdy uczestnik otrzymał słodką niespodziankę i dyplom. Wszystkim przedszkolakom gorąco gratulujemy i życzymy rozwijania swoich matematycznych talentów!


23 maja w sali widowiskowej RDK odbył się finał konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej "Dbamy o czysty świat, choć mamy mało lat", a także uroczyste wręczenie nagród, podczas którego dzieci z grupy "Krasnale" zaprezentowały dla wszystkich przedszkolaków krótkie przedstawienie ekologiczne pt. "Królewna Śmieszka i ekoludki". Organizatorami konkursu były p. Katarzyna Baran i p. Katarzyna Wrona. Nagrody zostały ufundowane przez radę rodziców przedszkola. Celem konkursu było kształtowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne, wyzwalanie pozytywnego stosunku do świata przyrody i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych. Konkurs podzielony był na 2 kategorie wiekowe: dzieci uczęszczające do przedszkola i do klas I-III. Łącznie zostało zgłoszonych 104 prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - nagrody rzeczowe. W pierwszej kategorii wiekowej laureatami konkursu zostali: Kinga Oczoś, Kacper Rejment i Serafin Trześniowski, a w drugiej - Kornelia Chmiel, Milena Surowiec i Wiktoria Sierżęga. Wszystkim laureatom jeszcze raz gratulujemy.


W piątek, 8 czerwca grupę "Krasnale" odwiedziła mama Zosi, która przeczytała dzieciom bajki i opowiadania. Mała publiczność z zainteresowaniem słuchała i czekała na możliwość obejrzenia obrazków. Wspólne oglądanie pięknych, kolorowych ilustracji i rozmowy na temat bajki sprawiły dzieciom ogromną radość. Na zakończenie spotkania przedszkolaki pięknie podziękowały gościowi, a w zamian za to dostały słodki poczęstunek.


W sobotę, 2 czerwca przedszkolaki z grupy "Smerfy" wraz ze swoimi rodzinami spotkały się na wycieczce integracyjnej w Argo Active Club w Głogowie Młp. Przedszkolaki razem z rodzicami i rodzeństwem mieli możliwość pospacerować, pograć w piłkę, pojeździć autkiem, a nawet poznać kilka podstawowych zasad gry w golfa. Chętne osoby miały możliwość pomalować twarz. Harce i szaleństwa przerwał posiłek i, kiedy każdy już zjadł kiełbaskę z grilla, zaczęła się bitwa na baloniki wypełnione wodą. Takie orzeźwienie okazało się ogromną frajdą, nawet dla dorosłych. Bardzo dziękujemy rodzicom oraz naszym kochanym przedszkolakom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.


Miło nam poinformować, iż Jagoda Kuś z grupy "Biedronki" (wychowawcy: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Polska w oczach dziecka", zorganizowanym przez Przedszkole nr 4 w Gostyninie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


30 maja i 5 czerwca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. W tych dniach nie zabrakło wielu miłych atrakcji. Oprócz zabaw i pląsów przedszkolaki z grupy "Biedronki", na zaproszenie mamy Oli, wybrały się do cukierni "U Żyrka" na pyszne lody. Na dzieci z grupy "Krasnale" i "Tygrysy" także czekała słodka niespodzianka. Ta zimna i jakże smaczna nagroda, w upalny dzień sprawiła dzieciom ogromną radość. Zabawy na świeżym powietrzu i oczywiście malowanie twarzy sprawiły, że w tych dniach wszystkie dzieci z uśmiechem na twarzy i balonem w ręce opuszczały przedszkole. To wspaniale patrzeć na zadowolone buzie naszych podopiecznych. Dziękujemy mamie Oli za pyszną lodową niespodziankę i poświęcony nam czas.


21 maja br. po raz ostatni w tym roku przedszkolnym gościliśmy muzyków z Filharmonii Podkarpackiej. Audycja nosiła tytuł "Rozśpiewany finał". Na scenie zabrzmiały: akordeon, klarnet i gitara. Wspólnie podsumowaliśmy i przypomnieliśmy sobie wiedzę zdobytą podczas całego cyklu audycji. W wakacyjny czas możemy wkroczyć śpiewająco i z uśmiechem!


18 maja w grupie "Tygrysków" gościliśmy przedstawiciela księgarni "Tak Czytam". Pan Mateusz w ciekawy sposób przedstawił dzieciom swoją pracę. Opowiedział, czym różni się księgarnia od biblioteki i czytelni. Zadając zagadki, sprawdził również wiedzę przedszkolaków dotyczącą baśni i wierszy. Na pożegnanie dzieci zatańczyły i zaśpiewały dla pana Mateusza, a w nagrodę otrzymały balony, zakładki do książek, a także gry edukacyjne, które wzbogaciły kącik gier w przedszkolu. Dziękujemy za miłe spotkanie.


14 maja odwiedzili nas aktorzy z Teatru Art-Re z Krakowa. Tym razem zaprezentowali dzieciom bajkę pt. "Zaczarowany młynek". Jest to opowieść o biednym rybaku, Rochu, któremu wróżka podarowała młynek o magicznej mocy spełniania życzeń. Niestety, pewnego razu bogaty i chciwy kupiec podstępem odebrał go swemu bratu. Kończy się to tragicznie, ponieważ wysypująca się z młynka sól zatapia statek bogatego i zachłannego kupca. Historia uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi, nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość, skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi.


Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" już na stałe zagościła w grupie "Krasnale". Wszyscy wiemy, że czytanie niesie nieprzecenione korzyści w rozwoju dziecka i jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek, gdyż lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy, a kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Ponadto czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów. Biorąc te argumenty pod uwagę, w naszym przedszkolu regularnie czytamy dzieciom. Do czytania zapraszamy też różne osoby. Przedszkolaki z grupy "Krasnale" w ramach zajęć dotyczących tematyki świata książki postanowiły samodzielnie poczytać swoje ulubione książeczki koleżankom i kolegom z grupy. Było to nie lada wyzwanie - ale Krasnale - jak zwykle - dały radę! Wszystkie dzieci miały ogromną frajdę - zarówno te czytające, jak i słuchające.


Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzują się naturalną potrzebą ruchu. Ich sposób poznawania świata odbywa się przede wszystkim dzięki wszelakiej aktywności ruchowej, w dużej mierze kierowanej przez nas, osoby dorosłe. Otaczająca rzeczywistość kusi nowinkami techniki, a kolorowe gadżety zabawiają maluchy i przyczyniają się do siedzącego trybu życia, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój, nie tylko fizyczny. Ruch jest tak samo ważny, jak pożywienie i powietrze, którym oddychamy. To podstawowy bodziec rozwojowy pobudzający do wielostronnego kształtowania różnych sfer poznawczych małego dziecka. Dzieci z grupy "Krasnale" miały okazję uczestniczyć w zajęciach ruchowych na szkolnej sali gimnastycznej. Przedszkolaki były zachwycone - bardzo aktywnie włączały się do zabaw ruchowych z wykorzystaniem sprzętu gimnastycznego: woreczków, piłek, szarf, obręczy.


8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do niezwykłego miejsca. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim dzieciom spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Pani Dorotka i pani Agata w przystępny sposób opowiadały o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy o nie dbać. Spotkania odbywały się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w "domu książek", ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały, że niedługo znów odwiedzą bibliotekę, tym razem z rodzicami.


Tam, gdzie żyje człowiek, tam zawsze będą odpady... Śmieci przybywa w zastraszającym tempie. Teraz, wraz z rozwojem cywilizacji, człowiek wytwarza coraz więcej produktów. Są one trwalsze i doskonalsze, ale w momencie, gdy przestają być potrzebne i są wyrzucane na śmietnik, nie kończy się ich życie. Przyroda nie może sobie poradzić z szybkim usunięciem tych rzeczy, a ich rozkład potrafi trwać nawet kilkaset lat. Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w szeregu zajęć, które uświadomiły im, jak właściwie segregować odpady. Przedszkolaki dowiedziały się, że, aby śmieci mogły zostać powtórnie wykorzystane lub przetworzone, muszą być odpowiednio posegregowane przed przewiezieniem na wysypisko śmieci. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie włączyły się w segregowanie odpadów w przedszkolu. Mamy nadzieję, że każdy przedszkolak segreguje domowe odpady razem z rodzicami, a także zachęca do tego inne dzieci, sąsiadów i dziadków.


Natura jest piękna. Zachwyca nas na każdym kroku, czy to wschodzącym rano słońcem, kwitnącymi wiosną kwiatami, szelestem jesiennych liści, pięknymi płatkami śniegu, czy też zapachem i smakiem świeżych malin. Wszyscy dostrzegamy to piękno i chcemy się nim dzielić. Zdajemy sobie jednak sprawę, że rozwój cywilizacji, zanieczyszczenie środowiska ma na przyrodę zgubny wpływ. Uczymy się o nią dbać każdego dnia: oszczędzając wodę, segregując śmieci, sadząc rośliny w naszych ogrodach. Tego szacunku do natury oraz jej darów powinniśmy uczyć również dzieci już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość maluchów na otaczający je świat oraz szacunek do świata zwierząt i roślin, uczymy ekologii, dajemy najmłodszym podstawy do świadomego i zrównoważonego budowania swojej przyszłości. Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji nasze przedszkole przyłączyło się do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY", którego X edycja właśnie trwa. Przedszkolaki brały udział w wielu interesujących zajęciach, podczas których uczyły się, jak należy dbać o naszą planetę.


14 maja przedszkolaki z grupy "Biedronki" podjęły wielkie wyzwanie - same miały przygotować dla siebie drugie śniadanie. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że mimo wszystko dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie. Wyglądały one pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.


W ostatnim czasie przedszkolaki z grupy "Smerfy" rozmawiały na temat książek. Przez cały tydzień dowiadywały się o tym, jak powstają książki, kim jest autor, czym jest drukarnia, czym jest biblioteka, a czym księgarnia. Przedszkolaki doskonale znają wartość książek oraz wiedzą, że należy o nie dbać. Wspólnie zastanawialiśmy się również, co jest potrzebne do tego, by napisać książkę. Okazało się, że niezbędna do tego jest wyobraźnia. Przedszkolaki przez codzienny kontakt z książkami, czytanymi przez swoje wychowawczynie, rozbudzają tę cechę, ale żeby jeszcze bardziej podkreślić jej znaczenie, zaprosiliśmy do przedszkola dwie mamy naszych podopiecznych. Dzieciaki z wielką uwagą i przejęciem słuchały przygód Maszy i krasnali z bajkowej krainy. Dziękujemy obu mamom za przybycie do naszego przedszkola i włączenie się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom".


Miło nam poinformować, iż Nicola Marszałek z grupy "Biedronki" (wychowawcy: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Ozdoba wielkanocna". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


"Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin" zaprosiło nasze przedszkole do wzięcia udziału w II Przeglądzie Artystycznym dla przedszkolaków "Rzeszowskie spacery", podczas którego dzieci mogły pokazać swoje umiejętności recytatorskie. W tym cyklicznym wydarzeniu, nad którym honorowy patronat pełni Prezydent Miasta Rzeszowa, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz Podkarpacki Portal Rodzinny Gdziecko.pl wzięły udział przedszkolaki z grup "Motylki" i "Krasnale" wraz z rodzinami. Miejscem przeglądu było Centrum Handlowe Plaza Rzeszów. Dla młodych artystów została przygotowana profesjonalna scena, a po występie całe rodziny uczestniczyły w zabawach i konkursach. Ponadto nie zabrakło zajęć i warsztatów dla dzieci, a także bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin. Przedszkolaki otrzymały nagrody oraz dyplomy. Przegląd miał na celu zachęcenie dzieci do nauki, zwiększanie ich kompetencji i wiedzy, uczenie radzenia sobie ze stresem i przyzwyczajanie do występów publicznych, a przede wszystkim rodzinne poznawanie i korzystanie z rzeszowskich atrakcji.


23 kwietnia naszym przedszkolu ponownie gościliśmy aktorów krakowskiej grupy teatralnej Krak-Art. Tym razem nasi najmłodsi obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy o smoku wawelskim. Inscenizacja przybliżyła przedszkolakom historię potwora spod Wawelu i kulturę związaną z Krakowem. Poprzez współudział w przedstawieniu i wspólną zabawę z aktorami dzieci poznały znaczenie uczciwości i szacunku oraz przyjaźni i, co ciekawe, podglądając zachowanie królewny, nauczyły się trochę o zaletach jedzenia warzyw i owoców. Piękna, autorska muzyka, a także doskonałe, kolorowe stroje i rekwizyty stworzyły atmosferę nauki i rozrywki z mnóstwem wrażeń artystycznych.


27 marca przedszkolaki z grupy "Żabki" odwiedził Zajączek Wielkanocny, przynosząc ze sobą w koszyczku słodki poczęstunek w postaci czekoladowych jaj oraz wiele ciekawych zabaw. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, wspólnie wysłuchały opowiadania o tradycji malowania jajek. Razem z Zajączkiem bawiły się w pisankowy tor przeszkód i pomagały w poszukiwaniu czekoladowych jaj. Ten dzień przedszkolaki kojarzyć będą z mocą zabawy i częstym uśmiechem na buzi. Dziękujemy, Zajączku, za wizytę i zapraszamy za rok!


22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci z grupy "Krasnale" odkrywały - za pomocą zabaw badawczych - tajemnice wody. Dzieci badały i opisywały właściwości wody, sprawdzały, co się w niej rozpuści, a co nie. Na koniec każdy sprawdził, co w wodzie pływa, a co tonie. Na zajęciach rozmawialiśmy również o znaczeniu tego ważnego związku dla ludzi, zwierząt i roślin i wspólnie zastanawialiśmy się, jak możemy oszczędzać wodę. Na zakończenie wszyscy doszliśmy do wniosku, że o wodę trzeba dbać, gdyż bez niej nie będzie życia na Ziemi.


21 marca dzieci z grupy "Smerfy"i "Krasnale" wybrały się do Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie na przedstawienie edukacyjne w ramach programu Bezpieczna Szkoła. Przedszkolaki oglądnęły spektakl pt. "O Kotku Puszku i jego przyjacielu, którzy nosili pieniążki w portfelu", który został przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Dzieci, dzięki krótkiemu przedstawieniu, edukowane były z zakresu nowoczesnej bankowości. Miłą niespodzianką dla naszych przedszkolaków było spotkanie z policjantami Komendy Miejskiej w Rzeszowie, którzy przygotowali krótki filmik i pogadankę na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie każdy przedszkolak mógł przymierzyć strój policjanta. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!


Dla małego dziecka ciekawym doświadczeniem jest zobaczenie, jak na jego oczach z nasionka czy cebulki powstaje roślinka. Powinno to zaowocować chęcią dalszego zgłębiania tajników przyrody. Dlatego w marcu przedszkolaki własnoręcznie przygotowały "ogródek na parapecie". Dzieci zasadziły w doniczkach różnego rodzaju kwiaty cebulkowe, a także owies, rzeżuchę, fasolę i cebulę. Przy okazji nauczyły się, jak pielęgnować rośliny i zapoznały się z etapami ich wzrostu. Było dużo działania i uśmiechów.


21 marca tradycyjnie, jak co roku, w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Nasze przedszkolaki już od samego rana przygotowywały się na jej przywitanie. Aby podkreślić charakter tego dnia, dzieci przyszły ubrane na zielono lub w kolory wiosenne. Uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Było wspólne śpiewanie piosenek oraz tworzenie sukni Pani Wiosny. Aby tradycji stało się zadość, symbol zimy - słomianą kukłę - Marzannę wszystkie grupy uroczyście pożegnały. Dzieci głośnym okrzykiem: "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!" próbowały wystraszyć zimę. Miejmy nadzieję, że naszym kochanym przedszkolakom udało się przepędzić zimową aurę.


27 i 28 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach warsztatowych z klockami LEGO, które prowadziła pani Kasia z Centrum Edukido. Edukido to unikatowy, autorski program pracy nad rozwojem dzieci dzięki kreatywnej zabawie klockami Lego. Przedszkolaki, uczestnicząc w zajęciach, mogły zbudować swój własny, wymarzony pojazd i sprawdzić, jak zachowa się on na specjalnym torze. Dowiedziały się również, czym jest grawitacja. Podczas zajęć powstały pojazdy kosmiczne, samoloty i rakiety. Dziękujemy instruktorce, pani Kasi z Edukido za poprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których dzieci połączyły zabawę z nauką.


26 marca przedszkolaki obejrzały inscenizację przepięknej bajki Aleksandra Puszkina pt. "Złota rybka", zaprezentowaną przez aktorów Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci przeniosły się na nadbrzeżny kurort, gdzie swoją opowieść rozpoczął rybak. Opowiedział on o swoich losach, jego kapryśnej żonie i towarzyszącej im złotej rybce. Dzieci miały możliwość interaktywnego uczestnictwa w spektaklu. Zarzucały sieci z rybakiem, przywoływały złotą rybkę, tańczyły z aktorami na scenie. Bajka swoim morałem przestrzegała przed zachłannością. Uświadomiła dzieciom znaczenie uczciwości i szacunku.


W marcu po raz kolejny odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Tematem audycji była rodzina instrumentów smyczkowych. Dzieci poznały skrzypce oraz ich kuzynów: altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Zobaczyły różnicę w ich wyglądzie, a także w budowie i brzmieniu. Całość spotkania dopełniła Pani grająca na skrzypcach.


Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Z tej okazji "Motylki" wzięły udział w matematycznych zabawach, podczas których mogły sprawdzić swoje umiejętności. Stawiane do wykonania zadania pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości.


8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. W tym szczególnym dniu wszyscy przedszkolni chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków oraz kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty oraz promienny uśmiech...


Złoża węgla i soli to pozostałości prehistorycznego okresu w dziejach Ziemi, które powstały przez wiele milionów lat. Realizacja tematu "W dawnych czasach" była świetną okazją do zapoznania dzieci z regionem Polski - Śląskiem, regionem bogatym w wyżej wymienione złoża (nasz czarny i biały skarb), "Krasnale" to bardzo ciekawskie dzieci. Z wielkim zaangażowaniem badały właściwości węgla i soli. Swobodnie dzieliły się spostrzeżeniami, wysuwały wnioski, określały, do czego służą. Chętnie przystąpiły do eksperymentu uzyskania kryształków soli przez wyparowywanie zasolonej cieczy. Często padało pytanie: czy eksperyment się uda? Na jego końcowy efekt dzieci musiały czekać około 2 tygodni. Jakie było wielkie zdziwienie i radość, gdy nadszedł czas sprawdzenia naszej hodowli. "Krasnalom" udało się wyhodować piękne i kolorowe kryształki.


1 i 2 marca przedszkolaki wzięły udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Centrum Wspierania Zmian Żywieniowych. Podczas spotkania dzieciaki oglądnęły ciekawy film edukacyjny, ułożyły piramidę zdrowia, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia oraz przygotowywały przepyszny koktajl szpinakowo-pomarańczowo-bananowy. Zajęcia były bardzo ciekawe, a koktajl tak smaczny, że niektórzy postanowili wykonać go w domu z rodzicami.


Aktorzy z teatru Art-Re zagościli w naszym przedszkolu 26 stycznia, tym razem z przedstawieniem "Piękna i Bestia" realizowanym na podstawie baśni J. M. Leprince’a de Beaumont’a. Aktorzy zachęcali do śpiewania piosenek, a co odważniejszych zapraszali na scenę do wspólnego tańca. Spektakl pokazał, że wrażliwość, dobro i miłość potrafią pokonać nawet zły czar. Najmłodsi świetnie się bawili, o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach oraz gromkie brawa, jakimi podziękowali artystom.


Miło nam poinformować, iż tegoroczna akcja "Pomóżmy zwierzakom" po raz kolejny zakończyła się pełnym sukcesem! Uzbierane dary zostały przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt "Kundelek" przy ulicy Ciepłowniczej w Rzeszowie. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wrażliwość, hojność i empatię.


22 lutego obchodziliśmy w grupie "Motylki" Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Dzieci ochoczo rozwiązywały "kolorowe rebusy", gimnastykowały swój język, próbując recytować trudne "łamacze językowe" takie jak: "Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego". "Motylki" miały także okazję poznania kilku przykładów związków frazeologicznych i ich znaczenia, m.in. "mieć muchy w nosie" czy "pisać jak kura pazurem". Zajęcia te uświadomiły przedszkolakom, iż polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.


W lutym 2018 r., w grupie "Biedronki", realizując tematykę o bajkach i baśniach, wspólnie z rodzicami rozpoczęliśmy akcję "Mamo, tato, poczytaj mi bajeczkę", która miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. Chętni rodzice przychodzili do naszego przedszkola i czytali dzieciom utwory - najczęściej wybrane przez syna albo córkę. Akcję zainaugurowały mamy, które jako pierwsze zgłosiły się na ochotnika do czytania. Była to mama Mikołaja z utworem "Psi Patrol", mama Oli z książką "Kopciuszek", oraz mama Julka z opowiadaniem "O smoku, który chciał zostać rycerzem". Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajek, a także oglądały kolorowe ilustracje. Zdaniem psychologów, czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut każdego dnia jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Jak na początek, akcja była bardzo udana, a dzieci zadowolone. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników, a dzieciom gratulujemy wspaniałych rodziców!


12 lutego nasze przedszkole po raz kolejny w tym roku szkolnym odwiedzili muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem temat ich audycji brzmiał: "Polskie tańce narodowe". Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania "Poloneza", "Kujawiaka" i "Oberka". Poznały także nowy instrument - obój, jego budowę, a także sposób, w jaki można na nim grać. Podczas spotkania zostały również zaprezentowane stroje z różnych regionów Polski. Z niecierpliwością czekamy na następną audycję.


Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 17 stycznia. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu pana Daniela Pryka, któremu towarzyszył pan Grzegorz Kowal, wykonujący dzieciom zdjęcia w fotobudce. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach wodzireja. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku i słodkiego poczęstunku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.


25 stycznia przedszkolaki uczestniczyły przedstawieniu Teatru Współczesnego z Krakowa pt. "Kuba i Buba, czyli savoir - vivre dla dzieci". Wraz z sympatycznymi bohaterami dzieciaki uczyły się trudnej sztuki dobrego zachowania. Dowiedziały się zatem, czy młodszy powinien wyciągać rękę do starszego i czy zamiast kłótni nie lepiej skorzystać z magicznych słów - dziękuję, przepraszam i proszę. Niesforne rodzeństwo podpowiadało, jak odkładać sztućce po skończonym posiłku i dyskretnie ziewać. Zgrabne, sympatyczne i dowcipne sytuacje z życia codziennego zostały zapamiętane i utrwalone dzięki lekkiej muzycznej formule spektaklu, a samo przedstawienie stało się świetnym wstępem do rozmów z dziećmi na temat zachowania własnego i bohaterów, a także podstawowych pojęć etykiety.


Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, nauczycielom, pracownikom przedszkola, przedszkolakom, Samorządowi Uczniowskiemu ZSP nr 11 oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyłączyli się do naszej akcji "Pomoc dla Milenki". Zebrane pieniądze pomogą w procesie leczenia oraz dalszej rehabilitacji dziewczynki. W imieniu całej społeczności przedszkolnej z całego serca życzymy Milence szybkiego powrotu do zdrowia!


W grudniu i styczniu w grupie "Krasnale" realizowany jest projekt edukacyjny "Święta". Głównym celem projektu jest poznanie zwyczajów i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci, poprzez aktywne uczestnictwo w projekcie, mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Szczegóły dotyczące realizacji projektu można znaleźć, klikając w link.


Miło nam poinformować, że Wiktoria Szopiak z grupy "Biedronki" (wychowawczynie: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Wiewióreczka mała po lesie skakała", organizowanym przez Przedszkole Niepubliczne "Bajka" w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą wigilię. Tym razem odbyła się ona 21 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki, pracownicy przedszkola i zaproszeni goście. Z tej okazji każdy był odświętnie ubrany, a sala i stoły - pięknie udekorowane. Pan dyrektor Piotr Kłęk życzył wszystkim zebranym wszelkiej pomyślności i radosnego przeżywania zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki zaśpiewały przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki. Pani katechetka Barbara Buczek wraz z księdzem proboszczem Ludwikiem Krupą poprowadzili wspólną modlitwę. Następnie złożyliśmy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem i zasiedliśmy do stołów, by zjeść wyjątkowo smakowite potrawy wigilijne. Przedszkolaki nie grymasiły i ze smakiem zjadały wszystko, co zostało podane. Przedszkolna wigilia minęła w atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni.


W grudniu i styczniu grupę "Krasnale" odwiedziło wielu miłych gości, m.in. mama Huberta, siostra Igorka, siostra Kubusia, Ola, Amelia i Julia - uczennice klasy 4a, którzy w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytali różne opowiadania o tematyce świątecznej. Dziękujemy wszystkim za poświęcony nam czas.


15 grudnia grupa "Krasnale" wybrała się na warsztaty kulinarne do Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Przedszkolaki miały ogromną frajdę, robiąc pierniczki. Każdy chciał wałkować, wycinać ciasto za pomocą foremek, układać pierniki na blaszce. Z ogromną uwagą dzieci obserwowały swoje pierniki w piekarniku. Na zakończenie zajęć każdy ozdobił swoje wypieki pysznymi, kolorowymi lukrami. Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy również w prezentacji multimedialnej dotyczącej potraw wigilijnych oraz w wystawie nakryć stołów wigilijnych. Był to dzień pełen atrakcji dla wszystkich Krasnali. Jeszcze raz dziękujemy mamie Igorka za zaproszenie.


14 grudnia przedszkolaki z grupy "Krasnale" odwiedziły sklep SPAR przy ulicy Beskidzkiej w Rzeszowie. Celem wycieczki było zrobienie przedświątecznych zakupów, a w szczególności nabycie produktów potrzebnych do świątecznych wypieków. Każdy przedszkolak z zaangażowaniem wyszukiwał wśród regałów sklepowych potrzebnych produktów: mąkę, cukier, masło, mak, jabłka, proszek do pieczenia. Bardzo szybko udało nam się znaleźć wszystkie niezbędne rzeczy i z pełnym koszykiem udaliśmy się do kasy, aby zapłacić za zakupiony towar. Na zakończenie pani kierowniczka wręczyła dzieciom cukierki i zeszyty. Jeszcze raz wszystkim miłym paniom ekspedientkom dziękujemy za poświęcony nam czas.


11 grudnia grupa "Krasnale" odwiedziła Centrum Ogrodnicze HOMA przy ulicy Podkarpackiej w Rzeszowie. Celem wycieczki było przede wszystkim zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami choinek. Przedszkolaki dowiedziały się, które z nich mają krótkie, a które długie igły, które mają szyszki, a które nie. Podczas spotkania z miłymi paniami pracującymi w centrum dzieci zadawały wiele pytań dotyczących roślin, mogły również z bliska zobaczyć wiele gatunków choinek oraz innych drzew ozdobnych. Na zakończenie spotkania panie podarowały nam choinkę, która ozdobiła naszą salę. Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas zajęć.


W grudniu w grupie "Biedronek" realizowany był projekt edukacyjny pn. "Węgiel - czarne złoto". Przedszkolaki podczas zajęć edukacyjnych z pomocą literatury, ilustracji, zabaw badawczych z węglem, zabaw muzyczno-ruchowych i wielu innych działań dowiedziały się skąd bierze się węgiel i jakie jest jego zastosowanie w domu oraz w środowisku. Podsumowaniem projektu było spotkanie z górnikiem, który przybliżył przedszkolakom trudną i odpowiedzialną pracę górnika oraz zaprezentował galowy mundur. Dziękujemy tacie Oli za wyjątkowe i niezapomniane spotkanie oraz poświęcony nam czas.


Miło nam ogłosić, że przedszkolaki z grupy "Smerfy" zdobyły wyróżnienie w konkursie plastycznym dla przedszkoli pod nazwą: "Mikołaj dzieciom fundusze prezentuje", zorganizowanym przez port lotniczy Rzeszów-Jasionka. Serdecznie gratulujemy!


"Mikołaju, Mikołaju, odwiedź, proszę, nas..." - te słowa piosenki dokładnie odzwierciedlały czas oczekiwania wszystkich przedszkolaków na wizytę chyba najważniejszego ze wszystkich gości. Od rana w całym przedszkolu panowała atmosfera przejęcia, dało się odczuć zniecierpliwienie i napięcie. Trwały ostatnie próby piosenek przygotowanych na tę okazję, bo przecież przedszkole miał odwiedzić sam ŚWIĘTY MIKOŁAJ! I doczekaliśmy się... Ogromna radość spłynęła na przedszkolaków, gdy w drzwiach każdej z sal nagle stawał ON - święty Mikołaj. Oczywiście, każde dziecko czekało na te wymarzone, najpiękniejsze prezenty, a później były pamiątkowe zdjęcia i przytulasy przedszkolaków z ukochanym świętym Mikołajem. Drogi Mikołaju, dziękujemy, że nie zapomniałeś o naszym przedszkolu. Do zobaczenia za rok!


24 listopada o godzinie 15.00 w grupie Żabek rozpoczęła się najważniejsza uroczystość dla nowo przybyłych przedszkolaków - pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci zaprezentowały to, czego nauczyły się w przedszkolu do tej pory pod kierunkiem pań wychowawczyń. Wystąpiły w nowej roli przedszkolaka - aktora, który tańczy, śpiewa, recytuje i świetnie się gimnastykuje. Występ dzieci wzbudził ogromne emocje. Po części artystycznej nastał czas na uroczyste naznaczenie dzieci magiczną kredką. Aktu pasowania na przedszkolaka dokonał pan Piotr Kłęk - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Rzeszowie. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominek. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.


Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. W czwartek, 30 listopada dzieci z naszego przedszkola mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Przygotowane rekwizyty stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający dobrej zabawie. Przedszkolaki ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Tańczyły też na gazetach. Nasze andrzejki były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni, pamiętali, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie.


W naszym przedszkolu kontynuujemy akcję "Cała Polska czyta dzieciom". 30 listopada tym razem w grupie "Biedronek" mama Kalinki Kowal przeczytała przedszkolakom bajkę pt "Gumisie". Dzieci z uwagą słuchały bajki. Dziękujemy mamie Kalinki za poświęcony czas.


Miło nam poinformować, że Zofia Gałuszyńska z grupy "Biedronki" (wychowawcy: U. Bura, M. Pacześniak) zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Suknia Pani Jesieni" organizowanym przez Przedszkole nr 17 w Jaworznie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


29 listopada najstarsza grupa przedszkolna "Motylki" wybrała się na przedstawienie "Kolory miasta" w wykonaniu Teatru Kultureska, które zostało organizowane i sfinansowane przez Urząd Miasta Rzeszowa. "Kolory Miasta" były ekologicznym spektaklem dla dzieci, pełnym magii i dobrego humoru. Każdy zwierzak kocha czystą przyrodę i marzy, aby zawsze wokół było kolorowo. Jeżyk Jerzy i Zając Zuza, czyli najlepsi leśni przyjaciele, postanowili zostać gwiazdami z bajki dla dzieci. Przypadkowo trafiają do wyjątkowego miejsca, jakim jest "Zaczarowane Miasto". Tutaj wszystko jest szare, nad miastem unosi się smog, a dodatkowo grasuje w nim złowroga Wrona. Jeżyk i Zajączek muszą stanąć na straży czystej przyrody i przypomnieć mieszkańcom miasta, jak wiele barw ma natura. Postanawiają przywrócić miastu kolory i zdjąć z niego klątwę szarości. Przedszkolaki poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, kolory pojemników, do jakich wyrzucamy konkretne śmieci, zaznajomiły się z pojęciem smogu i jego szkodliwością. Każde dziecko, dzięki emocjom, animacjom i piosenkom "odczarowało" polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe.


27 listopada odbyła się kolejna audycja muzyczna, zatytułowana "Marszowym krokiem". Tym razem dzieci poznały trzy instrumenty: tubę, puzon oraz trąbkę. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zbudowane są te instrumenty i w jaki sposób się na nich gra. Na spotkaniu zabrzmiały fragmenty pięknych utworów, które zostały wykonane przez muzyków w marszowym rytmie. Dziękujemy za kolejną ciekawą lekcję i do zobaczenia w Nowym Roku 2018!


24 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, konkursy, zagadki. Przedszkolaki poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach oraz wykonały prace plastyczno-techniczne. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.


W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci z grup "Biedronki" i "Tygryski" 22 listopada wybrały się do fabryki bombek "Romex" w Rzeszowie. Przedszkolaki zapoznały się z procesem powstawania ozdób choinkowych - od szklanej rurki aż do gotowego produktu dostępnego na półkach sklepowych. Mogły zobaczyć również, w jaki sposób ozdabia się każdą bombkę. Jest to proces bardzo długotrwały, ale daje przepiękny efekt. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały bombki z własnym imieniem.


16 listopada przedszkolaki z grup "Krasnale" i "Motylki" udały się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie aby obejrzeć spektakl teatralny przygotowany przez aktorów Polskiego Teatru Muzycznego z Krakowa pt. "Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy". Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni (żywiącego się strachem, nienawiścią, bólem i łzami). Chłopiec został zmuszony do poszukiwania najważniejszych i symbolicznych wartości w różnych krajach Europy. Dzięki niezwykłej mapie mogliśmy się przenieść do Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Widowisko wywołało wiele emocji i zaskakujących zwrotów akcji. W trakcie interaktywnego spektaklu przedszkolaki stały się uczestnikami wielu wydarzeń, szukały słów - kluczy, zaklęć, które miały pogromić złośliwego ducha skrzyni. Poszukiwane słowa zostały odnalezione. Młodzi widzowie przekonali się jak ważna jest przyjaźń, miłość, odwaga, humor, a także oni sami - dzieci.


Narodowe Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu również uczczono rocznicę odzyskania niepodległości. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych oraz flagi. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat tego święta i symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę, odśpiewały też hymn Polski. W ramach obchodów tego święta dwie grupy z naszego przedszkola odwiedził tata jednej z naszych podopiecznych, pan Krzysztof Szpiech, który jest zawodowym żołnierzem. Pan Krzysztof opowiadał o tym, jak wygląda jego praca, zaprezentował nam swój mundur, pokazał postawy, w jakich stoi żołnierz. Dzieci dowiedziały się, czym tak w ogóle jest wojsko, po co powołuje się do służby żołnierzy i co robią żołnierze w czasie, gdy w kraju panuje pokój. Ciekawość małych patriotów była tak ogromna, że pan Krzysztof mógłby długo opowiadać o swoim niezwykle ciekawym, ale i wymagającym zawodzie. Serdecznie dziękujemy za tę wartościową lekcję!


13 listopada do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatru "Bazyl" z Krakowa, którzy przedstawili spektakl pt. "Zagrożenia grami komputerowymi". Główny bohater o imieniu Frank uwielbiał spędzać czas, grając w gry komputerowe. Okazało się to zgubne dla chłopca, gdyż wówczas tracił przyjaciół. Czas upływał mu bardzo szybko, jednak pewnego dnia przyśniła mu się królewna z gry komputerowej. Tej nocy Frank zrozumiał, że komputer nie zastąpi prawdziwych przyjaciół. Ta pouczająca bajka doskonale odzwierciedla dzisiejsze czasy. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni dbać o wartość, jaką stanowi przyjaźń.


Dziś miała miejsce kolejna podróż w świat bajek, a stało się do dzięki aktorom Teatru "Art-Re", który odwiedził nasze przedszkole z przedstawieniem pt. "Nie ma jak w domu". Piękna i wzruszająca opowieść o kreciku, który za wszelką cenę próbował znaleźć sobie nowy dom, bo przez chwilę uważał, że ten, który ma, nie jest tym wymarzonym. Ta historia nauczyła nas, że nie warto szukać czegoś lepszego na siłę, bo najczęściej to, co posiadamy, jest dla nas właściwe i wystarczające.


W ostatnim czasie dzieci z grupy "Smerfy" miały możliwość poznać kolejny, bardzo ciekawy zawód. Tym razem przedszkolaki poznały muzyka wykonującego muzykę klasyczną, a stało się to za sprawą pana Piotra Klocka, który gra na puzonie w Filharmonii Podkarpackiej, a także jest nauczycielem gry na tym właśnie instrumencie. Przedszkolaki dowiedziały się, czym jest suwak i ustnik w puzonie, sprawdzały, którędy wydostaje się dźwięk i czy puzon jest ciężki. Zwieńczeniem spotkania był konkurs "Jaka to melodia?", w którym dzieci doskonale sobie poradziły. Dziękujemy panu Piotrowi za miłe spotkanie i wartościową lekcję. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mieli okazję przyjąć zaproszenie pana Piotra i wspólnie wybierzemy się na piękny koncert do Filharmonii Podkarpackiej.


Mama Nikosia z grupy "Żabki" przyłączyła się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Przeczytała maluszkom przyniesione przez siebie bajeczki. Wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ich treści. Codzienne czytanie, obcowanie z literaturą, z poezją bardzo uwrażliwia dzieci, wspiera ich rozwój emocjonalny, dostarcza wielu bodźców do rozwoju wyobraźni oraz rozbudza u najmłodszych zainteresowania czytelnicze. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas.


Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat małego człowieka staje się barwny i radosny. Dlatego w urodziny Walta Disneya, czyli 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Nasze przedszkole obchodziło ten dzień w poniedziałek, 6 listopada. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły książek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr, naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, odgadywały zagadki. Na ten dzień zaplanowane były również przeróżne konkursy dla dzieci oraz zabawa i tańce przy muzyce. Doskonała atmosfera, piękne stroje przygotowane przez kochanych rodziców naszych przedszkolaków - to wszystko spowodowało przeżycie niezapomnianych chwil w świecie postaci z bajek.


3 listopada przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przeprowadzili oni prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe, tj. 112 i 997. Policjanci uświadomili przedszkolakom konieczność jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także przypomnieli, by nigdy nie zawierać znajomości z obcą osobą dorosłą. Dzięki takim spotkaniom dzieci będą wiedziały, że policjant jest osobą, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc.


Serdeczne dziękujemy rodzicom oraz przedszkolakom za udział w akcji społecznej "Światełko pamięci dla Łyczakowa". Zebrane znicze 1 listopada zapłonęły na lwowskich nekropoliach. Mamy nadzieję, że za rok nasze przedszkole również aktywnie włączy się w zbiórkę zniczy i da wyraz pamięci o polskiej historii Lwowa.


19 października przedszkolaki z grupy "Smerfy" udały się na wycieczkę do lasu w Lutoryżu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała przyjemnemu spacerowaniu po lesie. Obserwowaliśmy, jak zmienia się leśna przyroda jesienią. Dzieci poznały nazwy drzew, przypomniały sobie czym jest i jak wygląda paśnik. Nie obyło się również bez szukania darów jesieni. Udało nam się znaleźć szyszki i mech. Pani Danusia i tym razem, w niekończącym się dywanie z liści, dostrzegła kilka jadalnych grzybów. Można by tak spacerować i spacerować, podziwiając uroki polskiej złotej jesieni, ale trzeba było wracać do naszego ukochanego przedszkola. Życzymy sobie ciepłych i słonecznych dni tej jesieni!


13 października dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na jesienną wycieczkę. Pogoda na szczęście dopisała, słoneczko pięknie nam zaświeciło i towarzyszyło przez cały czas. Spacerowaliśmy leśnymi ścieżkami i podziwialiśmy drzewa w pięknych, jesiennych barwach. Udało nam się nawet wypatrzeć grzybki. Zaraz zaśpiewaliśmy o nich piosenkę: "Mały muchomorek schował się pod krzaczek, bo jesienny deszczyk zmoczył mu kubraczek". Z jesiennego spaceru wróciliśmy zmęczeni, ale weseli i szczęśliwi. To był dzień pełen atrakcji!


10 października w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Drzewa. Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim propagowanie idei ochrony przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do niej, pogłębianie wiedzy na temat drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy jego wzrastania oraz wiele różnych gatunków drzew występujących w parkach i lasach. Na podsumowanie zajęć przedszkolaki wykonały różnymi ciekawymi technikami prace plastyczne, które związane były z zajęciami. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec. Dzieci bowiem świetnie bawiły się przy piosenkach o tematyce ekologicznej.


6 października przedszkolaki z grup "Krasnale" i "Motylki" odwiedziły Centrum Zabaw Fantazja w Rzeszowie. Dzieci świetnie się bawiły na jednej z największych w Polsce konstrukcji, składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni, sali luster i basenów z piłkami. Wiele radości dzieciom sprawiły dmuchańce, ślizgi, dziecięce pojazdy oraz specjalnie przygotowany kącik malucha. Przedszkolaki bawiły się doskonale! Po skończonej zabawie w rewelacyjnych nastrojach wróciły do przedszkola. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, na pewno odwiedzimy to miejsce za rok!!!


13 października odwiedził nasze przedszkole pan Mateusz Juchno - myśliwy koła łowiecko "Rogacz" w Rzeszowie. Nasz gość z wielką pasją dzielił się szeroką wiedzą dotyczącą życia leśnych zwierząt i ich obyczajów. Swoim strojem, przyniesionymi zdjęciami oraz eksponatami wspaniale przyciągnął uwagę przedszkolaków, które dowiedziały się, że myśliwy to nie tylko osoba, która poluje na zwierzęta leśne, ale przede wszystkim bierze czynny udział w ochronie zagrożonych gatunków oraz wspomaga je, między innymi dokarmiając zimą. Dzieci poznały historię patrona myśliwych - św. Huberta. Pan Mateusz pokazywał na zdjęciach zwierzęta leśne i omawiał, jak nazywają się poszczególne samice, samice oraz młode. Następnie dzieci, słuchając nagranych odgłosów, miały odgadnąć, jakie to zwierzę. Dziękujemy panu Mateuszowi za przybycie i ciekawe spotkanie.


Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Wiemy, jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, dlatego 8 września obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Tego dnia dzieci zdobywały wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pomocy, utrwalały numery alarmowe i sposoby ich wybierania. Wiedzę praktyczną mogły zdobyć 4 i 6 października. W tych dniach w grupie "Tygrysków" i "Smerfów" odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je Pan Marcin Gębski i Pani Ewa Pilch - ratownicy medyczni. Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się również, jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i - co najważniejsze - jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie. Naszym gościom serdecznie dziękujemy.


6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to tradycyjnie obchodzone jest w pierwszy piątek października, a jego symbolem jest żółta, uśmiechnięta buzia. "Mały czy duży - niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta" - to hasło towarzyszyło nam przez cały dzień podczas wspólnych zabaw, w trakcie których dzieci uczyły się rozpoznawać i określać stany emocjonalne. Wszystkim przedszkolakom, jak również ich rodzicom życzymy wielu powodów do radości i uśmiechu na co dzień. Niech każdy pamięta, że ŚMIECH TO ZDROWIE!!!


6 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym nasze przedszkole odwiedzili aktorzy ze studia teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Aktorzy w zabawny sposób przedstawili przygody świnek, pokazali, że tylko przez ciężką pracę można coś osiągnąć. Dzieci ze zdumieniem przyglądały się występom aktorów oraz brały udział we wspólnych zabawach.


W czasie zajęć dzieci z grup "Biedronki" i "Tygryski" miały okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie właściwości odżywczych warzyw. Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa, z których wykonały warzywne kukiełki. Przedszkolaki z wielkim zapałem tworzyły swoje prace, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Ciekawym pomysłom nie było końca! Warzywne kukiełki zachęciły nas do zdrowego odżywiania i bajecznie ozdobiły hol naszego przedszkola.


Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, wychowawcy, poprzez cykl różnorodnych zajęć, uczyli dzieci poznawać wartość odżywczą warzyw i owoców. Wskazywali także konieczność ich spożywania dla zdrowia. W tym tygodniu nasza grupa gromadziła w kąciku przyrody dary sadu i ogrodu, a podczas zajęć praktycznych dzieci poznawały smak, zapach, kształt, wielkość i kolor owoców i warzyw. 4 października grupa "Tygrysków" wybrała się na wycieczkę do pobliskiego sklepu "Spar". Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, bezbłędnie rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa, owoce, nawet egzotyczne. Miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy ekspedientki. Na zakończenie pobytu w sklepie przedszkolaki otrzymały czekoladkę i zeszyty, Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.


Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci z grupy "Biedronki" i "Krasnale" postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Natomiast "Tygryski" przygotowały owoce, które maczały w przepysznej czekoladzie. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie - nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego, że sami ją przyrządziliśmy?


2 października, pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym, w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna zatytułowana "Muzyczna układanka". Przedszkolaki dowiedziały się co to jest muzyka, jak zbudowany jest utwór muzyczny, co to jest dynamika i tempo oraz rytm i melodia. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że świat bez muzyki nie mógłby istnieć, ponieważ muzykę tworzą wszystkie dźwięki, które nas otaczają. Ponadto dzieci poznały budowę i brzmienie klarnetu i gitary basowej. To była cenna lekcja dla przedszkolaków. Z niecierpliwością czekamy na kolejną.


30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Również w naszym przedszkolu świętowaliśmy ten dzień. Wychowawczynie każdej grupy przedszkolnej w wybrany sposób zaakcentowały to święto. Wszystkim młodszym chłopcom życzymy, aby radośnie przeżywały swoje dzieciństwo, a starszym aby czasem potrafili odnaleźć w sobie małego chłopca :)


26 września przedszkolaki z grup: "Biedronki", "Tygryski", "Smerfy", "Krasnale" i "Motylki" odwiedziły Zagrodę Szmer w Godowej. Piękna pogoda pozwoliła przedszkolakom skorzystać z atrakcji tego miejsca. Dzieci dowiedziały się między innymi o tym, jak kisić kapustę oraz w jaki sposób dbać o zwierzęta mieszkające w zagrodzie. Jechały wozem i pociągiem, a także wykonały własnoręcznie magnesy. Dziękujemy Gospodarzom zagrody za umożliwienie nam wizyty i mile spędzony czas.


Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Z tej okazji w grupie "Krasnale" odbyły się zajęcia dotyczące segregowania odpadów. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały opowiadania o tym jak możemy pomóc naszej planecie Ziemi, a następnie z ogromnym zaangażowaniem segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Na koniec wszystkie dzieci wykonały plakat, który ozdobił przedszkolny korytarz.


21, 25 września i 5 października 2017 r., w ramach realizacji tygodniowej tematyki o zdrowiu, zostały przeprowadzone w grupach "Tygrysków", "Biedronek" i "Krasnali" zajęcia, których celem było przekonanie o konieczności dbania o swoje zdrowie. W tych dniach gościliśmy w naszym przedszkolu panią higienistkę. Pani Bogusia przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała, na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważne jest przestrzeganie higieny i czym cechuje się zdrowy styl życia. Pani higienistka przyniosła ze sobą różne akcesoria, takie jak: strzykawka do płukania ucha, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, nowoczesny termometr. Na zakończenie zajęć odważna Kamilka z grupy "Biedronki" zmierzyła sobie ciśnienie. Serdecznie dziękujemy pani Bogusi za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.


W czwartek, 21 września naszą grupę odwiedziła mama Miłoszka L., która - w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" - przeczytała Krasnoludkom bajkę o "Bolku i Lolku" oraz kilka wierszyków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i w ciszy słuchały naszego gościa. Na koniec zostały nagrodzone pięknymi naklejkami.


20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach oraz zawodach. Przedszkolaki pokonywały tor przeszkód, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, tańczyły na gazetach, zaplatały sieć pajęczą i zmagały się z balonami oraz malowały twarze. Radość, śmiech, a także głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.


15 września "Żabki", "Biedronki" i "Motylki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. Przedszkolaki uważnie wysłuchały opowiadania o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak bohaterka, szukaliśmy mocnych stron, by podnieść poczucie wartości nas wszystkich. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i", kropkach biedronki, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Na zakończenie naszego świętowania "Motylki" wykonały swoje kropkowe drzewo talentów, a "Żabki" - kropeczki z folii bąbelkowej.


30 sierpnia 2017 r. odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci, które od września rozpoczną edukację w naszej placówce. Zajęcia adaptacyjne rozpoczęto od wręczenia przyszłym przedszkolakom wizytówek z ich imionami. W dalszej części zajęć dzieci wraz z rodzicami bawiły się, śpiewając i tańcząc przy znanych piosenkach. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z kulkami oraz zabawy z chustą animacyjną i balonikami. Dzieci zwiedziły także ogród przedszkolny. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzice, wraz ze swoimi pociechami, mieli możliwość poznania sal przedszkolnych i skosztowania pysznych pierogów przygotowanych przez panie kucharki. Mamy nadzieję, że, dzięki uczestnictwu w zajęciach, wszyscy obecni nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny.


Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie. Pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 obfitował w wiele pozytywnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.










Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka