Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 
We wtorek, 11 czerwca odbyło się w naszym przedszkolu ostatnie już spotkanie w tym roku szkolnym z muzykami Mobilnej Filharmonii. Przedszkolaki zapoznały się z wyjątkową muzyką wielkich kompozytorów oraz ciekawostkami z ich życia. Artyści w mistrzowski sposób zagrali dzieciom: "Marsza weselnego" Felixa Mendelssohna, "Arię na strunie G" Jana Sebastiana Bacha, "Wejście Gladiatorów" Juliusa Fucika, "Hymn Ligi Mistrzów" oraz słynne "Bolero" Mauricea Ravela i "Habanerę" - melodię z opery "Carmen". Podczas spotkania dzieci poznały także budowę klarnetu, który składa się z czary głosowej, korpusu dolnego i górnego, baryłki, stroika i ustnika. Było to nowe, niezwykle ciekawe doświadczenie - zwłaszcza że niektóre dzieci mogły doświadczyć samodzielnie sposobu wydobywania dźwięków z rozbieranego na części instrumentu. Barwne kreacje artystów, ich profesjonalna gra na instrumentach oraz odpowiedni sposób przekazywania muzycznej wiedzy - dostosowany do poziomu rozwoju najmłodszych - sprawiają, że każdy koncert przynosi dzieciom wiele korzyści. Poza walorami poznawczymi i wychowawczymi daje jeszcze jeden ważny, pozytywny skutek - dobre samopoczucie słuchaczy. Czekamy zatem na kolejne koncerty w przyszłym roku szkolnym.


Już niedługo, bo po wakacjach, nasze sześciolatki staną się uczniami I klasy. W związku z tym przedszkolaki z grupy "Smerfy" odwiedziły swoich o rok starszych kolegów podczas lekcji otwartej dla przedszkolaków. Młodsi koledzy i koleżanki mieli okazję przez chwilę poczuć się uczniami. Miejsce w ławce, plecak i podręczniki wzbudzały ogromne zainteresowanie. Dzieci miały możliwość poznania sali lekcyjnej, przyglądania się przebiegowi zajęć, prowadzonych przez nauczyciela, obejrzenia książek, z jakich korzystają starsi koledzy i koleżanki. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w lekcję, której temat brzmiał: "Prawa dziecka". Dowiedziały się, jakie są prawa dziecka, wysłuchały opowiadania "Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!". Wspólnie z uczniami z I klasy próbowały ocenić postępowanie bohaterów opowiadania oraz zapoznały się z rolą Rzecznika Praw Dziecka. Mamy nadzieję, że - dzięki tej wizycie - przedszkolaki przekonały się, że w szkole jest bezpiecznie, miło i ciekawie, a we wrześniu bez żadnego lęku przekroczą szkolne mury, w których czeka ich wiele wspaniałych przygód.


W ostatnim czasie w grupie "Smerfy" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem spotkania była "Moja rodzina". Rodzice, który przybyli na to spotkanie, nie tylko obserwowali, jak pracuje nasza grupa podczas zajęć, ale również, mogli znowu przez chwile poczuć się jak dzieci. Podczas zajęć rozmawialiśmy o rodzinie, o tym, jak się nazywają jej poszczególni członkowie. Poznaliśmy brzmienie słów: mama i tata w innych językach, wspólnie z rodzicami układaliśmy rozsypankę sylabową, odpowiadaliśmy na trudne pytania w quizie "Co o mnie wiesz?". Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie podczas zabawy, kiedy z zawiązanymi oczami badały, czy to dłonie mojej mamy? Nieoceniona okazała się pomoc rodziców, również podczas wykonywania pracy techniczno-plastycznej "Maskotka dla mojego rodzeństwa". Wszystkim rodzicom, którzy przybyli na zajęcia otwarte, ogromnie dziękujemy. Mamy nadzieję, że choć troszkę uchyliliśmy rąbka tajemnicy naszego przedszkolnego życia. Dziękujemy również wszystkim przedszkolakom za pełną mobilizację oraz ogromne zaangażowanie podczas zajęć.


W tym roku, już po raz drugi w naszym przedszkolu, przeprowadzona została zbiórka makulatury. Jej celem było zachęcenie dzieci i rodziców do selektywnego zbierania surowców wtórnych oraz dbanie o środowisko naturalne. Na pochwałę zasługuje postawa wielu rodziców, którzy aktywnie włączyli się w akcję, wspomagali najmłodszych i przynosili do przedszkola ciężkie paczki makulatury. Tym razem udało nam się zebrać aż 380 kg. 1 tona zebranej makulatury to uratowanie 17 drzew. My przyczyniliśmy się do uratowania 6 drzew, za co przyroda z pewnością nam dziękuje. W dniu 6 czerwca nastąpiło uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie dyplomów i nagród. Największą ilość makulatury przyniosły następujące przedszkolaki: Jasiu Murjas z grupy "Słoneczka", Adam i Aleksander Przepióra z grupy "Biedronki", Zosia Giera i Ula Głowacka z grupy "Krasnale". Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę: dzieciom, rodzicom, a także nauczycielom, bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach.


Kolejne dobre informacje docierają do nas ze Świebodzina. W ostatnich dniach maja został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Wiosenne słoneczko", organizowany przez Przedszkole nr 1 w Świebodzinie. Nasza wychowanka z grupy "Biedronki" - Kalina Kowal otrzymała w nim wyróżnienie. Spośród 76 placówek z całej Polski nasze przedszkole po raz kolejny może cieszyć się z sukcesu wychowanki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Dzień Dziecka mógłby trwać cały rok! Przedszkolaki z grupy "Biedronki" 4 czerwca, na zaproszenie mamy Antosi, wybrały się do pizzerii na osiedlu Zwięczyca. Dzieci miały okazję skosztować pysznej pizzy oraz pobawić się w mini - Fantazji. Śmiechom i radości nie było końca! Dziękujemy mamie Antosi za wspaniałą niespodziankę, a właścicielom pizzerii za gościnność i miłe przyjęcie!


31 maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. Nie zabrakło miłych atrakcji i zabaw. Przedszkolaki z grupy "Biedronki", na zaproszenie mamy naszej koleżanki, wybrały się z wizytą do cukierni "U Żyrka" na pyszne lody. Ponadto dzieci miały okazję poznać pracę cukiernika, podziwiały także pyszności wychodzące spod ręki mistrza wypieków. Dziękujemy za pyszną lodową niespodziankę!


Muzyka jest obecna w codziennym życiu każdego dziecka, stanowi ona również naturalny sposób pokazywania swoich uczuć i emocji. Jej słuchanie rozwija wrażliwość, natomiast gra na instrumencie muzycznym ma duży wpływ na rozwój zdolności i osobowości dziecka. Stąd też, aby rozwijać w dzieciach taką aktywność muzyczną, pan Daniel, który prowadzi szkołę muzyczną ArtMusica, zaprosił grupę "Krasnale" do swojej szkoły, aby pokazać im, na czym polega zawód muzyka: nauczyciela muzyki, instrumentalisty, wokalisty, rytmika, pedagoga. Tatuś Dawidka zaprezentował nam brzmienie kilku instrumentów: keyboardu, pianina, saksofonu, klarnetu, akordeonu, perkusji, a następnie pozwolił przedszkolakom samodzielnie zagrać na wybranym instrumencie. Były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo zagoszczą w naszej pamięci i może będą początkiem rozwijania ukrytych talentów naszych przedszkolaków.


23 maja najstarsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Tematy lekcji muzealnych brzmiały: "Porcelana na wynos" oraz "Życie człowieka w epoce kamienia". Zajęcia, prowadzone metodami aktywizującymi, bardzo zainteresowały nasze przedszkolaki, które wiele nauczyły się podczas tej wizyty.


23 maja 2019 r. w Osiedlowym Domu Kultury "Tysiąclecia" w Rzeszowie rozstrzygnięty został Wojewódzki Konkurs Plastyczny pod hasłem "Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym". Dedykowany był on uczniom szkół podstawowych i przedszkolakom. Miał na celu m.in. rozwijanie zainteresowań artystycznych, kultywowanie tradycji i zwyczajów Podkarpacia, motywowanie młodych pokoleń do poszukiwania źródeł kultury czy uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno oraz zagrożenia przyrody ojczystej. Nadesłano 280 bardzo różnorodnych prac, a wśród nich znalazły się prace naszych wychowanków. W uroczystości wręczenia nagród brała udział Magdalena Droździel z grupy "Tygryski", która została laureatką tego konkursu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


22 maja w grupie "Krasnale" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty wyjątkowych gości, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Mimo wielu obowiązków, mamusie i tatusiowie licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Tematem przewodnim zajęć była rodzina. Dzieci miały do wykonania przeróżne zadania, poczynając od rozwiązania krzyżówki oraz zagadek, wysłuchania wiersza, udzielenia odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące treści wiersza, aż po wykonanie - wspólnie z rodzicami - pracy plastycznej. Przedszkolaki obejrzały również prezentację multimedialną, dotyczącą życia rodzin na całym świecie. Jednak najbardziej atrakcyjne okazały się ćwiczenia z wykorzystaniem maty do kodowania. Na zakończenie dzieci zagrały kilka utworów na dzwonkach, co wzruszyło i zachwyciło rodziców. W czasie tych zajęć rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu. Po spotkaniu zostały już tylko miłe wspomnienia, rozwieszone prace w "Galerii przedszkolaka" oraz fotografie upamiętniające to ważne wydarzenie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie na zajęcia.


W maju przedszkolaki z grupy "Biedronki" i "Tygryski" wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, aby poznać tajniki pracy strażaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Duże zainteresowanie przedszkolaków wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każdy z przedszkolaków miał okazję wejść do samochodu, którym strażacy wyjeżdżają na akcje ratownicze. Największą atrakcją tegorocznego spotkania była obsługa węża strażackiego. Chętne dzieci mogły spróbować swoich sił. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę, dotyczącą tego trudnego i niebezpiecznego zawodu. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy strażakom za miłe przyjęcie, pomimo deszczowej pogody.


Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zostały prezentowane wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Najpierw była książka - literaccy bohaterowie popularnych animacji", zorganizowanego przez Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie we współpracy z Fundacją "ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom". Wychowanka naszego przedszkola, Ania Wróbel z grupy "Tygryski" zajęła w tym konkursie III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Jak dzieci w wieku przedszkolnym wyobrażają sobie swoją przyszłość? Na to pytanie niejeden przedszkolak odpowie bez zastanowienia, bo przecież dzieci często mają kilka pomysłów na to, czym chciałyby się zajmować w przyszłości. Jedno chce być policjantem, drugie strażakiem (jak tata), a kolejne baletnicą, fryzjerką, kierowcą rajdowym... "Kim zostanę, gdy dorosnę" to Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, w którym nasz wychowanek - Tymon Zając zdobył wyróżnienie. Nie zdradzimy, kim Tymon chciałby zostać w przyszłości. Możemy tylko napisać, że pomysł naszego Tymona zapewne bardzo zaskoczył jurorów konkursu. Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy i zastanawiają się, jaki zawód one będą wykonywały w przyszłości. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw dowolnych. Dlatego głównym założeniem tygodnia "Kim będę, gdy dorosnę?" było poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów - tych popularnych i mniej znanych. Swoim doświadczeniem podzieliła się z przedszkolakami pani Ania - fryzjerka, która odwiedziła grupę "Tygryski". Opowiedziała o swojej pracy, pokazała atrybuty: pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę i lokówkę. Przyniosła także peruki, co wywołało mnóstwo emocji. Serdecznie dziękujemy Pani Ani za wspólnie spędzony czas i słodki upominek. "Tygryski" zapoznały się także z pracą kucharza, dzięki uprzejmości pań kucharek pracujących w naszej placówce. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska różne urządzenia, potrzebne do przygotowania pysznych posiłków dla przedszkolaków. Na początku zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi na terenie kuchni. Następnie wszyscy z zaciekawieniem oglądali prezentowane przez panią Anetkę urządzenia kuchenne. Dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni za wspaniałą lekcję. Wiele radości i niezapomnianych wrażeń dostarczyła także dzieciom wycieczka do Straży Pożarnej.


23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, natomiast 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Nasze przedszkole nie zapomniało o tych ważnych dniach, dlatego w każdej grupie realizowany był temat "Tajemnice książek". Przedszkolaki poznały budowę książki oraz zapoznały się z etapami jej powstawania. Brały również udział w quizach i zabawach, które sprawdziły ich wiedzę o bohaterach z najpopularniejszych bajek, usystematyzowały wiedzę o książkach oraz utrwaliły postawę szacunku do lektur. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania wierszy i opowiadań czytanych przez zaproszonych do przedszkola gości. Odwiedziły również Miejską Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkolną. Dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na bibliotecznych półkach, a szczególnie zaciekawił je dział dla najmłodszych. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani Kasia i pani Dorota zaprezentowały dzieciom różne rodzaje książek, dzieci nazywały je, opowiadały, czym się różnią. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tam z rodzicami i założy kartę czytelnika, aby móc korzystać z bogatej oferty dla dzieci.


Natura jest wszystkim, co nas otacza. Lasy, łąki, pola, jeziora, oceany, zwierzęta, rośliny oraz oczywiście ludzie, tworzą jeden wspólny zbiór zasobów naturalnych Ziemi, zależnych od siebie nawzajem. Człowiek nie mógłby żyć bez wody, powietrza, roślin i zwierząt. Natura nas chroni, karmi, wspiera prawidłowy rozwój. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć się do niej szacunku, bo szkodząc przyrodzie, szkodzimy sami sobie. Program "Kubusiowi Przyjaciele Natury" wprowadza dzieci w piękny, fascynujący świat przyrody oraz zdrowego, pełnego uśmiechu i energii stylu życia. Nasze przedszkole po raz kolejny aktywnie przyłączyło się do prowadzenia działań ekologicznych wraz z programem edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Natury", organizowanym przez markę "Kubuś". Podejmowaliśmy na zajęciach liczne tematy związane z ekologią, np.: dbamy o rośliny i zwierzęta, segregujemy odpady, chcemy oddychać świeżym powietrzem, dlaczego warto oszczędzać wodę i prąd? Każdy przedszkolak przy okazji omawianych treści uzupełniał kartę sprawności "Kubusiowego Przyjaciela Natury" z zadaniami i zabawami. To dodatkowo mobilizowało dzieci do nauki podstawowych zasad ekologii, szacunku dla roślin i zwierząt oraz zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu.


W poniedziałek, 6 maja dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w audycji muzycznej przygotowanej przez Mobilną Filharmonię. Muzycy zaprezentowali wspaniały koncert pt. "Chopin, Moniuszko i inne chłopaki, czyli nasza kadra artystyczna". Zaproszeni goście zabrali nas w podróż po świecie muzyki i opowiedzieli o wybitnych polskich kompozytorach dawnych i współczesnych, którzy do dziś reprezentują Polskę na międzynarodowych arenach od Żelazowej Woli przez Moskwę, Paryż aż po Hollywood. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w muzykę, a także same aktywnie uczestniczyły w koncercie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną audycję.


Programowanie (kodowanie) to język teraźniejszości. Dzięki kodowaniu możemy zaprogramować nie tylko roboty, ale także sprzęty codziennego użytku, takie jak lodówka czy odkurzacz. Przedszkolaki z grupy "Krasnale" od marca do maja brały udział w akcji "SMYKI KODUJĄ", która miała na celu popularyzację nauki programowania wśród dzieci w starszych grupach przedszkolnych. Zajęcia te nie wymagały użycia komputerów i były oparte o zabawę. Przedszkolaki ćwiczyły umiejętność szyfrowania i łamania szyfru, tworzenia instrukcji, szukały błędów i je usuwały, określały warunki wykonania danej czynności, a także miały okazję poćwiczyć pętle, tworząc własne układy ćwiczeń. Przy okazji realizacji tego tematu dzieci dowiedziały się o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Zajęcia sprawiły im ogromną frajdę, a co najważniejsze - uczyły logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia.


Korzystając z pięknej pogody, przedszkolaki z grupy "Smerfy" wybrały się do Centrum Ogrodniczego "Homa". Dzięki uprzejmości p. Marzenki mogliśmy obcować z przyrodą i poznawać czynności związane z pracą w szkółce. Wędrując alejkami, pani Marzenka opowiadała nam o różnych gatunkach drzew i krzewów. Mieliśmy możliwość zobaczyć małe sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa i krzewy. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda proces wzrostu różnych roślin, jak należy je prawidłowo posadzić, pielęgnować i przechowywać. To było bardzo ciekawe spotkanie w plenerze, a zdobyte wiadomości niewątpliwie się przydadzą.


Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w licznych konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Sukcesy przedszkolaków sprawiają wiele zadowolenia i radości nie tylko dzieciom, ale także rodzicom i nauczycielom. Za każdym razem z wielką satysfakcją przyjmujemy informacje o osiągnięciach naszych wychowanków w różnych konkursach. Kolejny raz miło nam poinformować, iż w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Moja rodzina żyje zdrowo", organizowanym przez Przedszkole nr 2 w Polkowicach wysokie, III miejsce zajął Julian Bieniek z grupy "Biedronki". Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Światowy Dzień Matematyki obchodzony był 12 marca. Z tej okazji przez cały miesiąc w grupie "Krasnale" odbywały się zajęcia, na których przedszkolaki brały udział w grach i zabawach matematycznych. Podsumowaniem tego wspaniałego czasu był wewnątrzgrupowy konkurs matematyczny, na którym dzieci liczyły, rozpoznawały figury geometryczne, rozwiązywały zadania tekstowe, a - co najważniejsze - uczyły się współpracować w grupach. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zagadkami ze świata matematyki, co sprawiło, że na twarzach pojawił się uśmiech. Stawiane do wykonania zadania pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości.


W kwietniu na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, a w naszym przedszkolu obchody tej wyjątkowej daty przeciągnęły się do całego tygodnia. Każdy dzień obfitował w wiele pouczających zdarzeń. Zajęcia przeprowadzone z dziećmi miały na celu zachęcanie do aktywnego stylu życia, zdrowego odżywiania, dbania o czystość i higienę osobistą oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Zdobytą wiedzę na temat zdrowego odżywiania dzieci wykorzystały, robiąc w przedszkolu zdrowe i smakowite przekąski owocowo-warzywne. Nikt nie grymasił i nie kręcił nosem na widok wykorzystywanych przy produkcji sałatek, koreczków, soków, koktajli warzyw i owoców. W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania, zorganizowanych przez Centrum Wspierania Zmian Żywieniowych, a dzieci z najmłodszej grupy rozmawiały o wpływie wody na zdrowie na zajęciach "Woda źródło życia", które zostały zorganizowane przez stowarzyszenie EKOSKOP. Podsumowaniem tego wyjątkowego tygodnia był udział wszystkich grup przedszkolnych w przedstawieniu pt. "Witaminki dla księżniczki Marcelinki", które zaprezentowała grupa "Smerfy". Wszystkie przedszkolaki na zakończenie obchodów Tygodnia Zdrowia zgodnie przyznały, że najważniejsze w życiu jest zdrowie!


W kwietniu nasze przedszkole realizowało Ogólnopolski Program Edukacyjny "Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci", którego głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku przedszkolnego. Na zajęciach przedszkolaki w towarzystwie sympatycznego, futrzastego stworzonka o dużych uszach - Śmiałka dowiedziały się, co to jest i jak rozprzestrzenia się choroba, a także co należy zrobić, gdy zachorujemy i jak przebiega wizyta u lekarza. Najważniejszym przesłaniem realizowanego programu było uświadomienie dzieciom, jak ważne są rozmowy z dorosłymi o samopoczuciu, stanie zdrowie, potrzebie wsparcia i poczucie bezpieczeństwa. Istotne było też wskazanie roli, jaką Śmiałek pełni w życiu dziecka, dodając mu odwagi i śmiałości w chorobie.


20 marca przedszkolaki z dwóch najstarszych grup uczestniczyły w przedstawieniu edukacyjnym w ramach akcji Bezpieczna Szkoła, zorganizowanym przez uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie. Tegoroczna "Bajka o Królewnie Śnieżce" zwracała uwagę na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas kontaktów z nieznajomymi. Po spektaklu odbyło się spotkanie z policjantami, na którym dzieci utrwaliły poznane treści dotyczące bezpieczeństwa. Wyjazd do Zespołu Szkół Technicznych był bardzo udany i pouczający.


W marcu zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pn. "Wiosna wokół nas", organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Na konkurs wpłynęło aż 379 przepięknych prac - wybór komisji więc był bardzo trudny. Tym bardziej miło nam poinformować, iż wyróżnienie otrzymała Jagoda Kuś z grypy "Biedronki". Gratulujemy Jagodzie i życzymy dalszych sukcesów!


Małe dziecko lubi eksperymentować, doświadczać samodzielnie poprzez naturalną ciekawość. Jego badawczy umysł poznaje świat przez zabawę, a proste, naukowe poszukiwanie wiedzy pomaga mu zrozumieć zachodzące na co dzień zjawiska. Eksperymenty umożliwiają wielokierunkowy rozwój dziecka. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, którą mogły przeżyć przedszkolaki z grupy "Tygryski", dzięki wizycie pani Beaty Łabuz wraz z uczniami z kl. IIb. Zabawy badawcze przygotowane i zaprezentowane przez starszych kolegów dostarczyły dzieciom niezliczonej ilości nowych przeżyć związanych z odkrywaniem zjawisk fizycznych i chemicznych. To była fantastyczna lekcja, za którą serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne.


28 marca pięcio i sześciolatki rywalizowały ze sobą w Drugim Turnieju Szachowym organizowanym przez nasze przedszkole we współpracy z Rzeszowskim Domem Kultury filia Zwięczyca. Turniej otworzyła, witając wszystkich uczestników i ich opiekunów, pani dyrektor Beata Motyl. Życzyła też wszystkim zawodnikom dobrej zabawy oraz jak najlepszych wyników. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał sędzia główny, pan Roman Wąsik oraz jury. Gra dostarczyła wszystkim wielu emocji i niezapomnianych wrażeń, a przedszkolaki miały okazję wykazać się swoimi wyjątkowymi umiejętnościami. Po emocjonującej walce zaszczytny tytuł najlepszego szachisty wywalczył Miłosz Lewko, na II pozycji uplasował się Tymoteusz Pasternak, III miejsce zajął Tymoteusz Bokota. Zwycięzcy turnieju i uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy.


26 marca nasze przedszkole odwiedziła pani Stanisława Bełch, autorka zbiorów opowiadań dla dzieci: "Wesołe historie" oraz "Snip i Kocio". Pani Stasia ciekawie i barwnie opowiadała o swoim życiu, drodze do pisarstwa i inspiracjach literackich czerpanych prosto z życia. Pisarka zafascynowana opowieściami dzieci i swoich uczniów postanowiła tworzyć właśnie dla najmłodszych. Przedszkolaki mogły zobaczyć piękne ilustracje do jej książek, wykonane przez córkę autorki oraz usłyszeć kilka zabawnych i pouczających opowiadań, których bohaterami są pluszowe misie, koty i inne zwierzęta. Z okazji przypadającej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości napisała nową książeczkę pt. "Święto Niepodległości", która ukazuje postacie i miejsca związane z historią nie tylko Polski, ale przede wszystkim naszej małej Ojczyzny - Rzeszowa. Na zakończenie miłego spotkania dzieci mogły zakupić książeczki oraz poprosić o autograf i dedykację. Niezwykłego gościa pożegnaliśmy kwiatami i życzeniami "lekkiego pióra". Już oczekujemy na następne książki.


Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny. Dzieci z grupy "Żabki" wzięły udział w Miedzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych "Przedszkolna Maskarada" w Teatrze Maska. Na zajęciach parateatralnych dzieci przygotowywały się do wystawienia przedstawienia pt.: "Kosmiczna podróż". Możliwość wystąpienia na scenie Teatru Maska dała dzieciom wiele radości oraz dostarczyła nowych doświadczeń.


21 marca dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uroczyście powitały nową porę roku - Wiosnę, zaś pożegnały Zimę. Barwnym korowodem wspólnie z Marzanną i kolorowymi wstążkami, przemaszerowały ulicami naszego osiedla - Zwięczyca - skandując hasła: "Wiosno przyjdź - Zimo odejdź" i śpiewając piosenki o tematyce wiosennej. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej, choć dzień nie należał do najcieplejszych. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.


Od początku roku szkolnego nasze przedszkole miało okazję gościć przedstawicieli wielu zawodów bądź uczestniczyć w zajęciach poza placówką. Celem tych spotkań jest rozwijanie u dzieci zainteresowań pracą w różnych zawodach. W marcu grupa "Misie" postanowiła wybrać się do pobliskiej cukierni "U Żyrka", aby poznać zawód cukiernika. Wizyta w cukierni zbiegła się z przypadającym 15 marca świętem zawodowych cukierników i piekarzy. Na miejscu maluszki powitał właściciel cukierni i opowiedział im jak wygląda jego praca i co trzeba zrobić aby zostać mistrzem wypiekania słodkości. Dzieci obserwowały pracę cukierników, a także poznały urządzenia do wyrobu i wypieku ciast. Podczas wizyty przedszkolaki otrzymały małe, słodkie co nieco, które zjadły ze smakiem. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!


Serdeczne gratulacje dla Igi Ząbczyk - wychowanki naszego przedszkola uczęszczającej do grupy "Smerfy" za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Nasze psiaki i kociaki". Cieszymy się, że kolejny raz wśród naszych przedszkolaków, dostrzeżono talent plastyczny, a Idze życzymy kolejnych sukcesów.


19 marca przedszkolaki wyjechały do Wojewódzkiego Domu Kultury na edukacyjne przedstawienie teatralne pt. "Dorotka po drugiej stronie tęczy", w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego "Alert" z Wrocławia. Mali widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu dzieciom. Podobała im się nie tylko fabuła, w którą wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne, ale także stroje, oprawa wizualna, piosenki oraz zaskakujące efekty świetlne. Podane w przystępny, stosowny do wieku odbiorców treści zawierały stare prawdy, ale jak się okazuje wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły, przyjaźń pokona największe przeciwności losu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów.


15. marca nasze przedszkole odwiedził po raz ostatni w tym roku szkolnym teatrzyk Zielony Melonik, który zaprezentował dzieciom przedstawienie pt. "Krótkie nogi". Głównym tematem poruszanym podczas spektaklu było kłamstwo. Bohaterem tej opowieści był mały, rozkapryszony książę Karolek, który bardzo nie lubił chodzić do szkoły. Na swojej drodze spotykał wiele zwierzątek, które zarówno popierały jego złe myślenie, jak również odwodziły go od tych złych myśli. Poprzez przykłady zachowań bohaterów: księcia Karolka, małpki Pestki, świnki i sroczki dzieci zrozumiały, że kłamać zwyczajnie nie warto. Naszym przedszkolakom spektakl bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa, którymi nagrodzili na koniec artystów.


W styczniu br. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Polski Orszak Trzech Króli 2019". Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac za szkół, przedszkoli, parafii oraz osób indywidualnych. Jury miało więc bardzo trudny wybór. Doceniając zaangażowanie, samodzielność prac autorów oraz ich pomysłowość i wyobraźnię, dokonało oceny prac. Miło nam poinformować, iż w kategorii: dzieci przedszkolne III miejsce zajęła Jagoda Kuś, zaś wyróżnienie otrzymała Aleksandra Siewierska. Dziewczynki już po raz kolejny osiągają sukcesy i rozwijają zdolności plastyczne. Gratulujemy!


Na początku marca nasze przedszkole odwiedził pan Krzysztof, który na co dzień zajmuje się szkoleniem psów oraz dogoterapią. Przyjechał do nas ze swoim czworonogim towarzyszem o imieniu Neri. Dowiedzieliśmy się od niego wielu ważnych informacji dotyczących tresury psa oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia ze strony tego zwierzęcia. Jeszcze raz dziękujemy za poświęcony nam czas.


11 marca przedszkolaki z grupy "Tygryski" miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielił się z nimi pan Marcin - pszczelarz. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Zobaczyły i przymierzyły strój pszczelarza oraz obejrzały przybory, których używa w swojej codziennej pracy. Nasz gość zaprezentował dzieciom ul i plastry miodu. Opowiedział o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, a co produkują, jak spędzają zimę. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, którego dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci. Dziękujemy serdecznie panu Marcinowi za miłą wizytę oraz poświęcony czas.


8 marca to od ponad 100 lat Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia panie - i te starsze i te młodsze - świętują na całym świecie i cieszą się z tego, że są kobietami! W naszym przedszkolu również uczczono to święto i wszystkie dziewczynki w tym dniu były traktowane wyjątkowo. Tego dnia chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni. Nie obyło się również bez drobnych upominków. Wszystkim Paniom, młodszym i starszym, życzymy, aby Dzień Kobiet trwał dla nich cały rok.


Wiele odkryć nieodwracalnie zmieniło życie mieszkańców Ziemi, a niektóre z nich można nazwać punktem zwrotnym w dziejach ludzkości. Część nowatorskich pomysłów powstała pod wpływem genialnego impulsu, a inne przez wieki dojrzewały do ostatecznej formy, która zmieniała życie codzienne człowieka. Przedszkolaki z naszego przedszkola miały szansę na chwilę stać się wynalazcami. Z przyniesionych do przedszkola "skarbów" wyczarowały skomplikowane urządzenia, których działanie, nie od początku było takie jasne˘. Jak zwykle przedszkolaki wykazały się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Dziękujemy za zaangażowanie i fantastyczną twórczą pracę.


Dzień Dentysty obchodzony jest 5 marca. Z tej okazji przedszkolaki z grupy "Słoneczka" udały się z wizytą do gabinetu dentystycznego, mieszczącego się w budynku naszej szkoły. Pani dentystka wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest regularne kontrolowanie jamy ustnej i dbanie o zęby, zaprezentowała właściwą technikę mycia ząbków i pokazała przyrządy niezbędne w pracy dentysty. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z możliwości poznania zawodu stomatologa i zobaczenia gabinetu od strony obserwatora, a nie pacjenta. Każdy przedszkolak otrzymał od pani dentystki naklejkę "Dzielny pacjent".


5 marca przedszkolaki z grupy "Słoneczka" odwiedziła wyjątkowa osoba - pani Ania, która jest fryzjerem. W niezwykły sposób zaprezentowała dzieciom, na czym polega jej zawód - dzieci mogły zobaczyć, jak kręci się loki lokówką, a jak prostuje włosy prostownicą, jak przygotowuje się farbę do koloryzowania włosów oraz czym się je ścina, a także - jakie są rodzaje maszynek oraz nożyczek do włosów. Dzieciom szczególnie spodobał się moment, w którym mogły przymierzyć wybraną przez siebie perukę. W prezencie od pani Ani otrzymały głowę do czesania z naturalnymi włosami oraz pudełko pełne spinek i dodatków, aby mogły ćwiczyć robienie fryzur w kąciku fryzjerskim. Po spotkaniu zgodnie stwierdziły, że zawód fryzjera jest super.


W środę 27 lutego grupa "Słoneczka" uczestniczyła w zajęciach w bibliotece miejskiej. Przedszkolaki zapoznały się z pracą bibliotekarki i uczestniczyły w zajęciach o kosmosie pt. "Halo, tu Ziemia" prowadzonych przez p. Katarzynę Baran. Dzieci kolorowały rakietę i naklejały w niej gwiazdki ze swoimi imionami. Były bardzo zaciekawione zajęciami.


W dinozaurach jest coś magicznego, coś, co bardzo interesuje dzieci. Dlatego w przedszkolu postanowiliśmy pogłębić wiedzę o tych największych na świecie, żyjących kilka milionów lat temu gadach. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, książki, atlasy, zdjęcia, obrazki. Wykonały prace plastyczne, bawiły się w archeologów, układając z rolek po papierze toaletowym szkielet Dinusia, a także robiły odciski w masie solnej. Ponadto dowiedziały się, jak powstał węgiel i do czego służy nam teraz. Zapoznały się z trudną i ciężką fizycznie pracą górnika. Przez cały tydzień próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania: Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały? Przedszkolaki z podekscytowaniem przyglądały się przebiegowi eksperymentu "Wulkan". Dużym zainteresowaniem cieszyła się obserwacja jaja, z którego wykluł się mały dinozaur.


W grupach dzieci 5-letnich: "Biedronki" i "Tygryski" realizujemy w tym roku projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Przedszkolaki wraz z nauczycielami wybrali maskotkę - misia, który odbywa czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Misiowi czytają w domu rodzice przedszkolaków, a w przedszkolu - zaproszeni goście. Ostatnio odwiedziła nas pani Danusia - konsultant oświatowy, która przeczytała dzieciom fantastyczną książkę "Gdy Pola się zgubi". Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały bajki i poznały 6 zasad dla zagubialskich. Dziękujemy pani Danusi za miłe spotkanie i pozostawienie książki w placówce w postaci prezentu!


31 stycznia i 15 lutego starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, zorganizowanych przez przemiłą panią bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej nr 12 w Rzeszowie. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Tematem pierwszego spotkania był "Karnawał"- przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały wiersza Doroty Gellner pt. "Bal", a następnie poznały historię karnawału i obejrzały ilustracje przedstawiające maski karnawałowe. Podczas drugiej wizyty w bibliotece dzieci poznały bohaterów książek z serii "Muminki". Wysłuchały także fragmentu "Zimy Muminków". Pani bibliotekarka przygotowała wiele ciekawych atrakcji. Na zakończenie każdy pięknie wykonał pracę plastyczną. Wszystkie przedszkolaki wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wrócą do biblioteki, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.


28 lutego przedszkolaki z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do drukarni "Printer", znajdującej się w pobliżu naszego przedszkola. Celem wycieczki było zapoznanie z zawodem drukarza oraz z etapami procesu drukowania. Przed rozpoczęciem zwiedzania dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na hali produkcyjnej. Następnie zwiedzały pomieszczenia drukarni, obejrzały profesjonalne maszyny poligraficzne, wykorzystywane do drukowania książek, reklam, ulotek informacyjnych itp. Dziękujemy pracownikom drukarni za miłe przyjęcie i poświęcony nam czas!


W lutym, w grupie "Tygrysków" omawialiśmy temat "Baśnie, bajki, legendy". Zarówno klasyczne, jak i współczesne bajki, te popularne i te mniej znane dostarczają dzieciom wielu wrażeń. Dzięki pięknym ilustracjom przedszkolaki z łatwością przenoszą się do magicznego świata, a po lekturze mogą sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość, rozwiązując bajkowe łamigłówki. W baśniowy świat wprowadzili dzieci także zaproszeni goście. Odwiedził nas pan Mateusz z księgarni TAK-CZYTAM, opowiedział, na czym polega jego praca, jak powstaje książka, a także wyjaśnił, czym różnią się biblioteka, antykwariat i księgarnia. Przeczytał również dwie legendy i zostawił jedną książkę w prezencie. Gościła u nas także pani Ewelina ze świetlicy szkolnej, która przeczytała dzieciom dwie baśnie i obdarowała przedszkolaki pięknymi naklejkami. Następnymi gośćmi były dzieci ze Szkolnego Kółka Czytelniczego wraz z panią Dorotą. Gabryś z kl. 4c wspaniale przedstawił przedszkolakom zalety, jakie płyną z czytania książek. W grupie odbył się również konkurs plastyczno-techniczny pn. "Smok". I miejsce zajęła w nim Lena Pęcak, a wyróżnienia zdobyli: Filip Gaweł, Alicja Niedziałek, Alicja Orzakiewicz i Hubert Stadnicki.


26 lutego 2019 r. przedszkolaki z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do sklepu spożywczego. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientki oraz obserwować klientów robiących zakupy. Umiały doskonale nazywać stoiska i jego asortyment. Wspólnie dokonaliśmy drobnych zakupów, podczas których pani ekspedientka demonstrowała dzieciom współczesną wersję wagi elektronicznej, kasy fiskalnej, terminala. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Wycieczka zainspirowała dzieci do podjęcia zabaw tematycznych w sklep.


8 lutego przedszkolaki z grupy "Żabki" odwiedziły szkolną bibliotekę i poznały panią bibliotekarkę. Opowiedziała ona o swojej pracy, pokazała dzieciom, jak wygląda karta czytelnika i do czego służy. Wskazała regały, na których znajdują się książki dla dzieci młodszych, starszych, encyklopedie, słowniki. Dzieci wysłuchały także, jak należy obchodzić się z książeczkami, jak o nie dbać i jak każdy czytelnik powinien się zachowywać w bibliotece, by nie przeszkadzać innym. Oprócz regałów z książkami, dzieci zauważyły stojące w sali komputery, które też służą jako pomoc dla czytelników. W bibliotece na przedszkolaki czekał gość, kolega z klasy 1 SP, który wraz z panią bibliotekarką przeczytał bajeczkę o "Kreciku". Dzieci na koniec wizyty dostały pamiątkowe zakładki do książek. Dziękujemy za miłe przyjęcie!


Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku 5 lutego. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto trzy dni później. W ramach wspomnianych obchodów dzieci z grupy "Żabki" i "Tygrysy" zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu - dzięki bajkom z serii "Sieciaki.pl", które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielki. Dzięki włóczkowej sieci dzieci próbowały zrozumieć, czym jest Internet. Z pomocą pań wychowawczyń przedszkolaki ułożyły na macie tablet, który posłużył później do ćwiczeń matematycznych: przeliczania, porównywania liczebności, określania kierunków. Była to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Z pewnością do tematu powrócimy, ponieważ dzieci były bardzo zaciekawione omawianymi zagadnieniami.


Babcie i dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego ich święto obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Dzieci z grupy "Żabki" zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Przygotowały specjalnie dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku. Pełne radości i uśmiechu twarze zaproszonych gości pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas razem z wnukami.


30 stycznia w grupie "Słoneczka" odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Dzieci z dumą prezentowały wiersze, piosenki oraz tańce dla swoich ukochanych dziadków. Uroczystość odbyła się w miłej i wzruszającej atmosferze. Po akademii wyjątkowi goście zostali obdarowani pięknymi upominkami.


Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za wsparcie tegorocznej akcji "Pomóżmy zwierzakom". Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb bezdomnych i porzuconych zwierząt, udało nam się dla nich zebrać ponad 80 kilogramów karmy oraz liczne akcesoria (smycze, obroże). Wszystkie dary zostały przekazane do przytuliska "Cztery Łapy" w Boguchwale. Niech ta piękna postawa przedszkolaków przyczyni się do rozbudowania wśród dzieci i dorosłych wrażliwości na potrzeby istot słabszych oraz służy wyrabianiu odpowiedzialnoći za współistnienie ludzi i zwierząt.


Już po raz kolejny Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję "GÓRA GROSZA". Jej celem jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja ta na stałe wpisała się już w kalendarzu wydarzeń naszego przedszkola. W efekcie wielkiego zaangażowania przedszkolaków zebrano kwotę 309,01 zł. "Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci".


Chociaż zakład fryzjerski jest znanym dzieciom miejscem, bo przecież chodzą tam często ich mamy, babcie, ciocie, czy też one same, to wycieczka była ciekawą lekcją, po której niejeden przedszkolak zapragnął w przyszłości zostać fryzjerem. Grupa "Biedronki" 5 lutego udała się na wycieczkę do pobliskiego zakładu fryzjerskiego, aby tam przyjrzeć się z bliska pracy pani fryzjerki. Pani Bogusia, pracująca w salonie, przyjęła dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziała o swojej pracy. Pokazała urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów. Kolejną atrakcją dla dzieci było oglądanie palety z kolorowymi pasemkami włosów, a także testowanie różnorodnych suszarek i spinek. Niezapomnianym doznaniem było także siadanie na regulowanym fotelu, którym można było jeździć niczym na karuzeli. Wycieczka do zakładu fryzjerskiego była wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy fryzjera. Zainspirowała je także do zabaw w przedszkolu. Dziękujemy pani Bogusi za miłe przyjęcie i poświęcony czas.


4 lutego dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się z wizytą do przychodni i szpitala dla zwierząt, by poznać pracę lekarza weterynarii. W poczekalni zaciekawiły ich bardzo zdjęcia różnych ras psów i kotów. Do gabinetu przedszkolaków zaprosił bardzo miły pan doktor, który opowiedział o najczęstszych chorobach zwierząt, prawidłowym żywieniu, a także o konieczności szczepienia i odrobaczania czworonogów. Dzieci zwiedziły cały gabinet, miały też możliwość obejrzenia sali zabiegowej. Zobaczyły wszystkie urządzenia, narzędzia, które pomagają w diagnozie i leczeniu zwierząt. Z przejęciem opowiadały o swoich czworonogach, które mają w domu. Wizyta była bardzo udana. Dzieci wychodziły z gabinetu z wypiekami na twarzy, które wynikały z przejęcia i zadowolenia. Mamy nadzieję, że któreś z naszych przedszkolaków zostanie w przyszłości lekarzem weterynarii.


4 lutego odbyło się kolejne spotkanie z Mobilną Filharmonią. Tym razem nosiło ono tytuł: "Bale nie tylko w karnawale". Artyści zaprosili przedszkolaki na salę balową. Dzieci zobaczyły, jak dawniej wyglądały bale na dworach i pałacach, a także - co wówczas tańczono, m.in. francuskiego menueta, angielskiego gigue'a czy wiedeńskiego walca. Tańce te pozwoliły słuchaczom przejrzeć się w zwierciadle przeszłości, a także spróbować swoich sił na parkiecie - tańcząc poloneza. Ponadto dzieci poznały instrument o nietypowej nazwie - fagot oraz zobaczyły różnorodne i bogato zdobione maski karnawałowe. To było kolejne niesamowite spotkanie!


Przyszedł czas na bale w karnawale, a jeśli bale, to również piękne stroje i wyjątkowe fryzury. Takie właśnie piękne uczesania w ostatnim czasie prezentowała przedszkolakom pani Ela, która jest fryzjerką oraz pomocą nauczyciela w grupie "Smerfów". Temat fryzur jest oczywiście najbliższy dziewczynkom i to im najbardziej zależało żeby prędko trafić "w ręce" pani Eli, ale o chłopcach również nie zapomnieliśmy, czego efektem były piękne i wyjątkowe stylizacje na głowach naszych podopiecznych. Po tak miłym spotkaniu z panią Elą, każdy przedszkolak z przyjemnością usiądzie na fryzjerskim fotelu.


8 stycznia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku odbyło się otwarcie wernisażu, połączone z rozdaniem dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego "Dlaczego lubię Święta Bożego Narodzenia?", w którym brały udział również nasze przedszkolaki. Na konkurs wpłynęło 363 prace z placówek z całej Polski, m.in. Warszawy, Zakopanego, Rzeszowa, Malborka, Chełma, Świdnicy. Spośród nadesłanych prac wyróżniono 31 w różnych kategoriach wiekowych. W konkursie tym sukces odniosła nasza wychowanka, Aleksandra Rybka z grupy "Tygryski", która namalowała przepiękny obrazek przedstawiający święta Bożego Narodzenia w jej rodzinnym domu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Na początku stycznia w Przedszkolu Miejskim nr 23 w Łodzi zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod nazwą "Świąteczne czary-mary, czyli bożonarodzeniowa ozdoba". Z przyjemnością informujemy, iż w kategorii wiekowej 5-6-latki I miejsce zdobył Adam Przepióra, a III miejsce Kamila Ślęzak. Dzieci z grupy "Biedronki" wykonały samodzielnie piękną bombkę i gwiazdę bożonarodzeniową, które urzekły jurorów konkursu. Przedszkolakom gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!


W styczniu zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod nazwą "Ozdoba bożonarodzeniowa", zorganizowanego przez Gminne Przedszkole "Pod Stumilowym Lasem" w Pęclinie. Zgodnie z regulaminem, wyłoniono listę laureatów najpiękniejszych prac. Miło nam poinformować, iż nagrodzone zostały przedszkolaki z naszej placówki: Jagoda Kuś, Kinga Oczoś oraz Kamila Ślęzak. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


W piątek, 25 stycznia br. w grupie "Biedronek" odbyły się Jasełka w wykonaniu przedszkolaków. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role: Maryi, Józefa, aniołków, pastuszków czy królów. W pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus, oprawioną tradycyjnymi kolędami i pastorałkami. Piękna scenografia nadała temu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Małym aktorom należy się pochwała za pokonanie tremy oraz dziecięcą interpretację narodzin Jezusa Chrystusa. Rodzicom zaś przekazujemy podziękowania za pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego spotkania.


"Opowieści choinki" - to tytuł inscenizacji, jaką dzieci z grupy "Tygrysków" przedstawiły rodzicom 24 stycznia. Głównym bohaterem snutej przez choinkę opowieści był Osiołek. Przy bożonarodzeniowej szopce Maryja i Józef kołysali Bożą Dziecinę oraz przyjęli trzech króli. Znalazło się w tej opowieści miejsce dla bałwanka, Mikołaja, bajkowych ludków, laleczek i hip-hopowców. Na zakończenie przedszkolaki życzyły rodzicom miłości, wiary i wielu przyjaciół. Uroczystość zakończyła się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie pianina, na którym zagrał pan dyrektor. Dziękujemy za piękny, rodzinny występ pani Kamili, Karolince i Hubertowi.


23 stycznia w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. W pięknie udekorowanej sali balowej można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, strażaków... Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci! Rozpoznać przedszkolaków było bardzo trudno. Na tę wyjątkową okazję rodzice zaprosili wodzireja, który zachęcał wszystkich do wspólnych tańców i zabaw. W sali, podczas pląsów, robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Tego dnia dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Bal umożliwił przedszkolakom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.


11 stycznia przedszkolaki z sześciu grup wraz z wychowawcami wybrały się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na przedstawienie teatralne pt. "Brzechwolandia". Spektakl w wykonaniu wspaniałych aktorów był okazją do poznania i przypomnienia sobie wierszy Jana Brzechwy, takich jak: "Leń", "Skarżypyta", "Samochwała", "Atrament" czy "Znaki przestankowe". Dzięki wizycie w niezwykłej krainie zwanej "Brzechwolandią", dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Postacie z wierszy przypominały także o właściwym zachowaniu w domu, w przedszkolu i na podwórku. Nasze przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu, klaszcząc i śpiewając razem z aktorami. Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci dzieci. Uśmiechnięte i radosne przedszkolaki nagrodziły brawami wspaniałych aktorów.


To już tradycja, że kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się w przedszkolu wigilijne spotkanie. Tak było i tym razem. W czwartek 20 grudnia w każdej grupie, i w całym przedszkolu, od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej godzinie wszystkie grupy zebrały się w pięknie udekorowanej sali ruchu, aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki oraz dzielić się opłatkiem i składać sobie życzenia. Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Piotr Kłęk. Następnie zostały wręczone nagrody laureatom konkursu kolęd i pastorałek zorganizowanego przez świetlicę ZSP nr 11. Laureaci: Mikołaj Fortuna (gr. "Smerfy"), Zosia Giera, Wiktoria Kłapkowska, Ula Głowacka i Maja Hnatio (gr. "Krasnale") zaśpiewali przygotowane utwory. Później każda grupa przedszkolna zaprezentowała pastorałkę pięknie zapowiedzianą przez p. Agatkę. Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczestnicy zaśpiewali kolędę "Wśród nocnej ciszy". Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz Ludwik Krupa, który poprowadził wspólną modlitwę i poświęcił dzieci oraz opłatki. Przyszła kolej na składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Po życzeniach wszystkie grupy wróciły do swoich sal i usiadły do odświętnie nakrytego stołu, by wspólnie zjeść świąteczny obiad. Tego dnia dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.


We wtorek 4 grudnia grupa "Krasnale" wybrała się na sensoryczne zajęcia rękodzielnicze do Pracowni Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego "BYĆ" w Woli Zgłobieńskiej. Głównym celem naszej wycieczki było wykonanie pachnących ozdób świątecznych z masy porcelanowej. Podczas warsztatów poznawaliśmy materiały potrzebne do produkcji masy, mieszaliśmy masę z kolorowymi brokatami oraz zapachami cytryny, pomarańczy i cynamonu i wykrawaliśmy z masy różne kształty. Efekt naszej pracy to ponad 100 przepięknych ozdób choinkowych, które zawisną już niedługo na naszych choineczkach. Jeszcze raz dziękujemy pani Kasi - osobie wielu talentów za tak fantastyczne zajęcia.


14 grudnia w Przedszkolu odbyło się niecodzienne wydarzenie. Tego dnia, w galowym stroju, na spotkanie z dziećmi przybył tata Oli, pan Robert. W trakcie spotkania, dzieci z dużym zaciekawieniem wsłuchiwały się w niezwykle barwną opowieść o Karliku, jak powstawał przez wiele milionów lat węgiel i jakie jest jego znaczenie w gospodarce narodowej. Szczególnie duże zainteresowanie budził strój górnika, w tym przede wszystkim czapka ze wspaniałym pióropuszem. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały kolorowanki górnika i słodkości. Dziękujemy panu Robertowi za przybliżenie dzieciom zawodu górnika miłe spotkanie i poświęcony czas.


W listopadzie i w grudniu odwiedziła nasze przedszkole pani Ania, która jest żołnierzem obrony terytorialnej. Podczas wizyty opowiedziała przedszkolakom o swojej służbie, zaprezentowała mundur polowy oraz pokazała podręczne wyposażenie żołnierza. Dzieci miały także możliwość przymierzyć żołnierskie nakrycia głowy oraz maskę przeciwgazową. Tematyka wojskowa zafascynowała nie tylko chłopców. Dziewczynki także zapragnęły zostać żołnierzami. Bardzo dziękujemy pani Ani za ciekawe spotkanie i poświęcony czas.


Po raz kolejny w naszym przedszkolu zagościł teatrzyk "Zielony Melonik". Tym razem atmosferę świąt przybliżył nam spektakl pt.: "Jedyne marzenie". Kasia, bo tak miała na imię główna bohaterka opowieści po przeprowadzce do obcego miasta, czuła się samotna. W wigilijny poranek postanowiła razem z dziadkiem wyruszyć nad staw. Zamiast karpia udaje jej się złowić złotą rybkę, która w zamian za uwolnienie spełni jej życzenie. Dziewczynka bardzo pragnęła znaleźć przyjaciela... Życzenie Kasi zostało oczywiście spełnione. Historia, która uwrażliwiała na wartość jaką jest przyjaźń bardzo zainteresowała najmłodszych widzów. Dzieci nagrodziły występ gromkimi brawami.


6 grudnia nasze przedszkole odwiedziły dziewczynki w strojach mikołajkowych wraz z panem Januszem Borkiem, Przewodniczącym Rady Osiedla Zwięczyca. Przyniosły dzieciom przepyszne cukierki, a pan Janusz każdej grupie podarował grę edukacyjną. Oprócz miłych prezentów nasi goście zapowiedzieli także wizytę św. Mikołaja. Dziewczynki nie myliły się. 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny, tylko Mikołaj. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, tańczyły i recytowały wiersze. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!


I kolejny sukces naszej wychowanki! Po raz drugi w tym roku Nicola Marszałek zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jesienne parasolki" zorganizowanym przez Przedszkole "Parkowe Skrzaty" w Koźminie Wielkopolskim. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Miło nam poinformować, iż Sandra Sierżęga z grupy "Biedronki" (wychowawcy: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Flaga Kraju Unii Europejskiej", zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole im. Misia Uszatka nr 73 w Katowicach. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Święta tuż, tuż... czas więc na pieczenie pierników. W listopadzie i grudniu w naszym przedszkolu unosił się zapach przypraw korzennych. Dni były bardzo pracowite, bowiem przedszkolaki piekły pyszne pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały, dbając o czyste ręce oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe, przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy - wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierników, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kucharek pierniki nabierały koloru, piekąc się w piekarniku. Największą frajdę sprawiło dzieciom dekorowanie i - oczywiście - kosztowanie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.


Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W piątek, 30 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.


W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Projekt "Piękna nasza Polska cała". W ramach projektu włączyliśmy się do akcji "100 kartek na 100-lecie Niepodległej", która polegała na zbiórce kartek pocztowych z naszego miasta. Przedszkolaki wraz z rodzicami bardzo chętnie włączyli się w to działanie - dzięki czemu udało nam się zebrać prawie 100 pocztówek! Wszystkie kartki zostały zaadresowane i wysłane do przedszkoli z różnych zakątków naszego kraju. Dziękujemy wszystkim, że tak aktywnie włączyli się w to wydarzenie.


Nasi najmłodsi uczniowie oraz dzieci z najstarszych grup przedszkolnych uczestniczą w Projekcie Gminy Miasto Rzeszów pn. "Kampania edukacyjno-profilaktyczna miasta Rzeszowa. Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym". Projekt ten został dofinansowany ze środków rządowego programu "Razem bezpieczniej" koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 30 listopada w naszej szkole odbyła się prezentacja i zajęcia praktyczne, które dotyczyły bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego. Wśród grona zaproszonych do nas prelegentów znaleźli się policjanci Komendy Miejskiej w Rzeszowie, ratownicy Pogotowia Ratunkowego oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Prowadzone przez nich zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dzieci w ramach projektu otrzymały kamizelki odblaskowe, autochodzik oraz gry edukacyjne, które z pewnością zostaną wykorzystane podczas organizowanych w naszej placówce zajęć z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


29 listopada przedszkolaki brały udział w "Przedszkoliadzie", która została zorganizowana przez przedstawicieli z Drużyny Kangura. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i bogate w różnorodne pomysły. Dzieci uczyły się kontrolować ruch i swoje ciało, poznawać własne możliwości. Najważniejszym jednak aspektem tych zajęć była oczywiście dobra zabawa. Na konice wszyscy uczestnicy otrzymali pieczątkę "Przedszkoliady". Z uśmiechem na twarzach pożegnały prowadzących i zaprosiły na kolejne zajęcia.


Od wielu lat w naszej placówce promujemy czytanie w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Dzieci uwielbiają kontakt z książką. Każdego dnia po obiedzie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchają utworów czytanych przez nauczyciela lub zaproszonego gościa. Następnie dzielą się wrażeniami, rysują, opowiadają. Bardzo często można też zauważyć, że same chętnie sięgają po ulubioną pozycję z przedszkolnej półki. Bezpośrednie obcowanie z książką rozbudza u dziecka zainteresowania, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i wiadomości. Motywuje także do nauki czytania oraz pisania, zaś ilustracje zawarte w książkach zachęcają do opowiadania, kształtują percepcję wzrokową oraz rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe. W ramach świętowania stulecia odzyskania przez Polskę nepodległości grupa Krasnale zaprosiła panią Dorotkę - szkolną bibliotekarkę oraz uczniów klasy 5 do wspólnego czytania legend polskich. Przybyli goście przeczytali nam "Legendę o smoku wawelskim", "Warsa i Sawę", a także "Bazyliszka". Dziękujemy naszym starszym kolegom, że poświęcili nam swój cenny czas.


W poniedziałek, 26 listopada nasze przedszkole po raz pierwszy gościło mobilną filharmonię. Muzycy zatytułowali audycję "100 lat dla niepodległej". Podczas jej trwania poznawaliśmy historię Polski niepodległej. Wspólnie, stojąc na baczność, zaśpiewaliśmy hymn narodowy i rozmawialiśmy o okolicznościach jego powstania. Przypomnieliśmy sobie, jakie mamy symbole narodowe. Maszerowaliśmy przy dźwiękach piosenki "Bo w piechocie nie jest źle". Zobaczyliśmy, jak wyglądał strój ułanów, piechurów oraz czapka rogatywka i kapelusz podhalański. Podczas audycji towarzyszyli nam instrumentaliści grający na: flecie, puzonie, trąbce i pianinie. Dziękujemy za muzyczną lekcję patriotyzmu.


30 października 2018 r. został rozstrzygnięty międzyprzedszkolny plastyczny konkurs patriotyczny pod hasłem: "A to Polska właśnie...", zorganizowany przez Przedszkole Publiczne nr 17 w Rzeszowie. Miło nam poinformować, iż Kacperek Sasiela z grupy "Żabki" (wychowawcy: p. E. Jargieło-Kloc, p. M. Wilk) został wyróżniony w swojej kategorii wiekowej (3- i 4-latki). Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


15 listopada 2018 r. został rozstrzygnięty wewnątrzgrupowy konkurs pod hasłem "Rzeszów oczami dziecka", zorganizowany przez wychowawców grupy "Żabki": p. E. Jargieło-Kloc oraz p. M. Wilk. Dziękujemy za wszystkie wykonane prace, jak również za pomoc rodziców w ich przygotowaniu. Naszymi laureatami zostali: Emilia Bednarska, Zuzanna Kubicz, Emilia Leś, Nikodem Zawadzki, Kamil Tendera. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


12 listopada przedszkolaki z grupy "Żabki" wybrały się na spacer w poszukiwaniu Pani Jesieni. Dzieci cieszyły się z ciepłej pogody, zbierały listki, kasztany i żołędzie, które wzbogaciły później kącik przyrody w sali. Wspólnie z nauczycielem odgadywały nazwy drzew, zauważonych ptaków oraz obserwowały charakterystyczne zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie podczas jesieni.


26 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na wystawę pokonkursową w sali Rzeszowskiego Domu Kultury, by podziwiać prace plastyczne biorące udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pod Kolorowym Parasolem Jesieni". Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały wszystkie rysunki, ale szczególnie chciały zobaczyć pracę Oli, która zdobyła zaszczytne, II miejsce w konkursie.


Miło nam poinformować, iż nasza wychowanka, Aleksandra Siewierska (wychowawcy p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła II miejsce w VIII ogólnopolskim konkursie plastycznym "Pod Kolorowym Parasolem Jesieni", organizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba 4575 prac z 533 placówek z całej Polski. Uroczyste wręczenie odbyło się 25 listopada na wystawie pokonkursowej w Rzeszowskim Domu Kultury. Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!


Miło nam poinformować, iż nasza wychowanka, Nicola Marszałek (wychowawcy p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jestem Polakiem, jestem dumny", organizowanym przez Gminne Przedszkole w Michałowie. Gratulujemy Nicolce i życzymy dalszych sukcesów!


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!". W tym roku naszą uroczystość rozpoczęliśmy od przywitania wszystkich misiów, przyniesionych przez dzieciaki do przedszkola. Następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy zdjęcia znanych i lubianych maskotek z dziecięcych bajek, a także poznaliśmy historię powstania pluszowego misia. Dzieci z każdej grupy opowiadały o swoich ulubionych misiach, odgadywały zagadki z nimi związane, malowały, wyklejały i lepiły misiaczki. Przedszkolaki przygotowały także przyjęcie dla swoich ukochanych pluszaków. Same również próbowały smakołyku każdego misia - słodkiego miodu. To był niezapomniany dzień w naszym przedszkolu!


23 listopada 2018 r. grupy VI i VII odwiedziła autorka książek, pani Joanna Krzyżanek. Pisarka przywitała się z dziećmi, a następnie przeczytała jedną ze swych historii pt. "Kotki Dorotki". Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści. Każdy przedszkolak mógł również zakupić książeczkę z osobistą dedykacją autorki. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach przygotowanych przez panią Joannę, podczas których wykonały kotka z wafli. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Pani Joanna obiecała, że jeśli tylko znajdzie czas w przyszłym roku, na pewno nas odwiedzi. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na to spotkanie.


W środę, 21 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się pierwsza wielka uroczystość "Misiów". Na dużej sali miało miejsce pasowanie na przedszkolaka. Maluszki zaprezentowały własny program artystyczny - pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Po złożeniu uroczystego ślubowania zostały pasowane na przedszkolaka przez pana dyrektora. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tej ważnej dla ich dzieci uroczystości. Gorąco witamy maluszki w gronie prawdziwych przedszkolaków!


Miło nam poinformować, iż Aleksandra Siewierska z grupy "Biedronki" (wychowawcy: p. U. Bura, p. M. Pacześniak) zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Polska to moja Ojczyzna", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Potoku Wielkim. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Doniosłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki uczciły udziałem w Poranku Patriotycznym, który odbył się 15 listopada. Wszystkie grupy zaprezentowały, specjalnie na tę okoliczność przygotowane, pieśni patriotyczne, piosenki, wiersze i tańce. Spotkanie otworzył piękny taniec, polonez w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolnej, "Krasnale", po którym zabrzmiał hymn Polski, "Mazurek Dąbrowskiego", odśpiewany z powagą i ogromnym zaangażowaniem. Każdy przedszkolak dumnie prezentował barwy ojczyste poprzez kotylion przypięty na piersi. Wszystkie dzieci odczuły powagę i doniosłość spotkania i pięknie zaprezentowały program, który przygotowały. Po części artystycznej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Polska - mój dom", w którym uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie z klas I-III. Wszystkie prace zachwyciły komisję, jednak kilka z nich zostało szczególnie wyróżnionych. Zostały one wykonane przez: Maję Piętę, Tymoteusza Kalandyka i Annę Sanocką, natomiast wśród uczniów szkoły podstawowej wyróżnieni zostali: Bartosz Deptuch, Wiktoria Sierżęga oraz Filip Drozdowski. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy pięknych prac i życzymy dalszych sukcesów.


Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz przedszkolakom za udział w zbiórce organizowanej przez Fundację "Mam Marzenie". Zebrane dary zostaną przekazane dzieciom z oddziałów onkologicznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie im. św. Jadwigi Królowej. Dobro powraca!


W tym roku kontynuujemy w naszym przedszkolu ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Rodzice i najbliżsi oraz nasi starsi koledzy i koleżanki ze szkoły odwiedzili przedszkolaki, by poczytać dzieciom ulubione bajki. Wspólna lektura, oglądanie ilustracji i rozmowy na temat wysłuchanej bajki sprawiły dzieciom ogromną radość. Dziękujemy wszystkim gościom za poświęcony czas i słodki poczęstunek!


W naszym przedszkolu jest czas nie tylko na naukę, ale również na zabawę. Przedszkolaki wykorzystują każdą wolną chwilę na wspaniałą zabawę w sali ruchu, korzystając z basenu z kulkami, wyspy twórczości, leniwej ósemki itp. Nasze przedszkolaki nie muszą jechać do Centrum Zabaw "Fantazja", aby świetnie się bawić! Uśmiech na twarzach naszych dzieci podczas zabawy w suchym basenie jest najlepszym dowodem potwierdzającym słuszność tego zakupu.


Dlaczego higiena jest ważna? Jak chronić się przed chorobami? Czym są bakterie, tasiemce i kleszcze? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiedziały się dzieci z naszego przedszkola od pani Marty na kolejnych zajęciach, które odbyły się we wtorek, 6 listopada. Pani higienistka w ciekawy sposób przekazała informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się i spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie.


W październiku w grupie "Biedronek" gościła pani Bogusia, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w naszej szkole. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny oraz zdrowego stylu życia. Pani Bogusia zademonstrowała niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serca budziła w nas zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu) - lęk. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i przeczytaniem bajki o chorym kotku. Dziękujemy pani Bogusi za poświęcony czas.


31 października nasze przedszkole odwiedził teatr "Zielony Melonik”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie zatytułowane "Licho nie śpi", którego akcja rozgrywała się w lesie, gdzie wszyscy mieszkańcy żyli ze sobą w zgodzie. Niestety, w ten spokój wkradło się coś złego - ptakom zaczęły ginąć z gniazd jajeczka, bobrza tama została zniszczona, a obok domków saren ktoś w nocy myszkował. Ot, złośliwe licho wprowadziło się nieproszone do lasu. Był nim chochlik, który knuł i patrzył, jak tu komuś dokuczyć. Tylko mądre postępowanie, słuchanie przestróg mamy i taty mogło ochronić leśne zwierzątka przed niebezpieczeństwem, a wspólne działanie i życzliwość mogły pomóc zażegnać zło. W trakcie spektaklu dzieci nauczyły się, że nie można nawiązywać zbyt bliskich kontaktów z przygodnie spotkanymi osobami, nawet jeśli przypominają kogoś znanego lub kochanego. Teatrzyk zwrócił dzieciom uwagę na dobre nawyki, jakimi są czujność i rozwaga. Przestrzegł przed przyjmowaniem prezentów od obcych, uczył głośnego i stanowczego odmawiania. Spektakl dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.


W poniedziałek, 22 października dzieci z grupy "Krasnale" odwiedziły po raz kolejny Centrum Zabaw Fantazja w Rzeszowie. Przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej, dmuchanego zamku i wielu innych atrakcji. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami z przedszkola. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły!


We wtorek, 30 października odbyło się kolejne spotkanie z panią pielęgniarką. Jak zwykle, było ono interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób udzielił odpowiedzi na wiele pytań, m.in. czy należy bać się wizyty u lekarza; czy strzykawka i igła zawsze oznaczają ból? Dzieci mogły również zobaczyć, co znajduje się w walizce, którą przyniosła pani pielęgniarka. Zaproszony gość zaprezentował dzieciom stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże i wyjaśnił, do czego służą. Przedszkolaki miały mnóstwo pytań do pani pielęgniarki, na które sympatyczna pani Marta z radością odpowiedziała.


We wtorek, 23 października odbyły się pierwsze zajęcia z pielęgniarką, panią Martą. Zajęcia dotyczyły pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszony gość opowiedział przedszkolakom, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wskazówek pani pielęgniarki dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, np. podczas skaleczeń, oparzeń, utraty przytomności, zatrucia, złamania czy krwotoku. Podczas spotkania nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz tego, jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na przedszkolakach zrobił fantom, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, a pani Marta sprawiła, że każdy przedszkolak chętnie brał w nich udział.


18 października przedszkolaki z grup "Słoneczek" i "Biedronek" wybrały się na wycieczkę do rzeszowskiego parku. Pogoda sprzyjała, a park to piękne miejsce, szczególnie, gdy jest zaczarowane kolorami jesieni. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku, rozpoznawały drzewa i ich owoce. Zbierały kasztany, żołędzie, jarzębinę i kolorowe liście, z których zrobiły piękne bukiety. Przedszkolaki bawiły się, podrzucając różnobarwne liście dębów i klonów. Patrzyliśmy, jak liście wirują w powietrzu, po czym powoli opadają na ziemię. Z oddali udało nam się dostrzec zwinną wiewiórkę, była jednak tak szybka, że tylko jej rudobrązowy ogon mignął nam przed oczami. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi żołędzi i bukietami kolorowych liści wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki...


Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody, w środę, 17 października, dzieci z grupy "Tygryski" i "Smerfy" wybrały się na wycieczkę do lasu w Lutoryżu. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Poznawaliśmy przyrodę, patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady). Niestety, udało nam się zobaczyć tylko mrówki, biedronki i drobne owady. Nie udało nam się dostrzec innych zwierząt. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów. Przedszkolaki wykazały się doskonałą wiedzą na temat ochrony przyrody. Dzieciaki wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt ani hałasować. Dużą atrakcją dla dzieci był wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Apetyt dopisywał, a piękna pogoda sprzyjała zabawom w lesie. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.


17 października dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do pobliskiego gabinetu rehabilitacji "Możesz więcej". Pracująca tam pani Kasia zapoznała przedszkolaki ze specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym, przybliżyła nam, na czym polega praca fizjoterapeuty oraz zdradziła niektóre techniki masażu. Pokazała również proste ćwiczenia związane z prawidłową postawą w szkolnej ławce czy przy komputerze. Na koniec spotkania przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące pracy fizjoterapeuty, a najlepsi otrzymali dyplom i naklejki. Dziękujemy pani Kasi za zaproszenie i poświęcony nam czas.


Drugi tydzień października w grupie "Misie" upłynął pod hasłem: "Dbamy o zdrowie". Każdego dnia dzieci wykonywały różnorodne zadania promujące działania prozdrowotne. Jednym z nich było zorganizowanie urodzin marchewki. Solenizantkę przywitano piosenką pt. "Na marchewki urodziny". Tego dnia w ubiorach przedszkolaków dominował kolor pomarańczowy. Następnie odbyły się konkursy i zabawy, oczywiście z marchewką w roli głównej. Dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Na zakończenie wspólnie z paniami "Misie" przygotowały pyszny sok marchewkowy. Po takiej dawce witamin i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.


10 października obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Drzewa. Święto to wymyślił znawca i miłośnik przyrody, Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że "inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość". W naszym przedszkolu zdecydowaliśmy się spojrzeć w przyszłość, ponieważ marzeniem każdego jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody. By te marzenia mogły się spełnić, należy szczególnie w takich dniach zatrzymać się i zrobić coś dla natury. Tego dnia wszystkie grupy przedszkolne, a także pani dyrektor, spotkały się w ogrodzie przedszkolnym, aby zasadzić dwa drzewa, które otrzymaliśmy od pani Marzeny, mamy Maksymiliana z grupy Smerfów. Następnie przedszkolaki udały się na jesienny spacer, podczas którego obserwowały różne gatunki drzew. Na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne.


W październiku realizowaliśmy cykl zajęć z zakresu tematyki prozdrowotnej "Dbamy o zdrowie". Przedszkolaki w ciekawy sposób dowiadywały się, co znaczy prowadzić zdrowy tryb życia. Poszerzyły swoją wiedzę na temat właściwego odżywiania, zapoznając się z piramidą zdrowego żywienia, a w ramach zajęć praktycznych dostały śniadanie w formie szwedzkiego stołu, dzięki czemu, zgodnie ze słowami piosenki "Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki", samodzielnie skomponowały kolorowe i zdrowe kanapki. Dzieci przygotowały także sałatkę owocową oraz pyszny sok owocowo-warzywny. Zdrowie to także sport i gimnastyka, o których pamiętamy na co dzień, ćwicząc i bawiąc się. Nie zapominajmy także o higienie. Podsumowaniem i utrwaleniem zajęć był quiz wiedzy o zdrowiu.


28 września 2018 r. dzieci z grupy VII odwiedziła pani Kasia - higienistka stomatologiczna. Opowiedziała ona dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jaka jest najlepsza technika mycia zębów. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, dzieląc się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa i wiedzy na temat mycia zębów oraz dbania o nie. Następnie "Krasnale" mogły wypróbować omówioną technikę na plastikowej szczotce, którą przyniosła do przedszkola pani Kasia. Na koniec spotkania każde dziecko dostało od higienistki pastę do zębów, naklejki i dyplom pamiątkowy. Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Sposób przekazania wiadomości był bardzo bliski dzieciom i dostosowany do ich wieku. Serdecznie dziękujemy pani Kasi za wzbogacenie wiedzy z zakresu higieny jamy ustnej .


W roku 2018 Ogólnopolski Dzień Czytania przypada na 29 września. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Data 29 września upamiętnia rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji dzieci z grupy "Tygryski" odwiedziła mama Huberta - p. Kamila. Przedszkolaki w skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. "Zaczarowane królestwo".


Piękna jesienna pogoda zachęciła przedszkolaki do spaceru, podczas którego dzieci z grupy "Biedronki" podziwiały okolice w jesiennej szacie, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które z nich opadły. Zbierały "skarby" do kącika przyrody w sali: wielokolorowe liście, kasztany, żołędzie. Na zakończenie spaceru nie zabrakło wspólnej zabawy na placu zabaw. Jesień to piękna i wielobarwna pora roku!


Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć ich krytycznego myślenia i "kombinowania" (w pozytywnym znaczeniu) jeszcze na etapie przedszkola. Nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki typu sudoku czy klocki. Dzieci z grupy "Żabki" stawiają pierwsze kroki w "kodowaniu na dywanie". Przedszkolaki wyznaczały trasę spaceru Misi i Michałka. Zadanie okazało się być bardzo interesujące, sprawiło dzieciom ogromną radość. A to dopiero początek...


Jesień ofiarowuje nam wiele darów, które zbierać możemy w sadach i ogrodach. Jednymi z nich są zdrowe jabłka i śliwki, które dzieci chętnie jedzą w różnej postaci. Nasze przedszkolaki postanowiły zrobić z nich kompot. Dzieci z grupy II postanowiły zrobić przetwory na zimę, zamykając jabłka w słoikach. Robienie kompotu okazało się świetną zabawą, przy której dzieci w sposób praktyczny zdobywały wiadomości oraz nowe umiejętności, które wraz z rodzicami mogą wykorzystać w domu.


Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkolaka. Równie ważny jest więc Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września. Z tej okazji dziewczynki przygotowały wiele niespodzianek dla swoich kolegów. Były dyplomy, laurki, serduszka z masy solnej, słodycze oraz drobne upominki, przygotowane z pomocą rodziców. Uśmiechy na twarzy chłopców były wyrazem wdzięczności, a czasami nawet lekkiego zawstydzenia, gdy koleżanka z grupy wręczała swojemu koledze przygotowany prezent.


W piątek, 28 września dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola - "Krasnale" i Smerfy" wzięły udział w audycji muzycznej przygotowanej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Zaproszeni goście zaprezentowali różne instrumenty, min. perkusję, gitarę klasyczną, gitarę basową oraz keyboard. Dzieci miały okazję wysłuchać brzmienia tych instrumentów, jak również spróbować samodzielnej gry pod okiem wykwalifikowanej kadry. Dziękujemy za wspaniałą lekcję muzyki.


W trzecim tygodniu września w naszym przedszkolu realizowaliśmy temat "Jesteśmy bezpieczni". Podczas zajęć dzieci min. poznawały i przypominały sobie numery alarmowe, brały udział w scenkach, mających na celu nauczenie ich reagowania w sytuacjach niebezpiecznych, przypominały sobie zasadę bezpiecznego przejścia przez jezdnię, poznawały znaki drogowe, zasady zachowania się podczas użytkowania urządzeń elektrycznych, a także reguły zachowania się podczas kontaktów z obcymi ludźmi. Uzupełnieniem podjętego tematu było spotkanie z policjantkami, które opowiedziały dzieciom o swojej pracy oraz przypomniały, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Panie policjantki również poinformowały i zademonstrowały dzieciom, w jaki sposób należy się zachować podczas ataku psa. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.


W wrześniu nasze przedszkole zostało wyposażone w nowe, atrakcyjne zabawki. Dzieci z wielką radością powitały je w swoich salach. Z entuzjazmem szukały samochodom i lalkom miejsc na półkach, w poszczególnych kącikach tematycznych. Dla wielu przedszkolaków ulubioną częścią dnia w przedszkolu są zabawy wybranymi przez siebie zabawkami. Dzięki nowemu wyposażeniu stały się one jeszcze bardziej atrakcyjne.


24 września w naszym przedszkolu po raz pierwszy gościliśmy teatrzyk "Zielony Melonik", który zaprezentował przedszkolakom przedstawienie pt. "Gdzie jest Stasio?". Spektakl opowiadał o pajacyku szukającym swego przyjaciela, Stasia, który został porwany przez złego Piksela. W poszukiwaniach pajacykowi pomagali lalka Tola i miś Kleofas. Bohaterowie w zabawnej formie przestrzegali widzów przed zbyt długim korzystaniem z komputera i telewizora. Bogata oprawa muzyczna, dowcipny tekst i zrozumiałe znaki sceniczne były wielkim atutem przedstawiania. Dzieci na długo zapamiętają morał wypływający z tej bajki i mamy nadzieję, że zastosują go w praktyce w domu. Bardzo dziękujemy teatrzykowi i czekamy na kolejne spektakle!


20 września - to data ważna dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem sejm przyjął wówczas uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki również uczciły ten dzień. Dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, zmagały się z balonami, a także rysowały swoje marzenia, które w balonach wypełnionych helem wypuściły do nieba. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.


18 września grupy Smerfów i Krasnali odwiedził funkcjonariusz Straży Miejskiej. Pan strażnik wygłosił prelekcję na temat: "Śmieci sprzątamy, Rzeszów czysty mamy". Zachęcał on dzieci do segregowania odpadów oraz brania udziału w akcjach mających na celu oczyszczanie miasta i jego okolic ze śmieci. Nawet doskonale znany dzieciom Czerwony Kapturek, w bajce "Dobre rady na złe odpady - czyli ekologiczny Czerwony Kapturek", uczy swoich leśnych kolegów, jak należy dbać o środowisko. Wszystkim mieszkańcom Rzeszowa zależy na czystym i zadbanym mieście, dlatego wszyscy powinniśmy się zaangażować w dbałość o porządek w naszym najbliższym otoczeniu.


Troszcząc się o szybką aklimatyzację nowo przyjętych dzieci do przedszkola, jak co roku, pod koniec sierpnia zorganizowaliśmy dla nich zajęcia adaptacyjne. Celem tych zajęć było zredukowanie stresu związanego z nowym miejscem i sytuacjami. Dzieci wraz z rodzicami miały możliwość zapoznania się ze swoimi paniami oraz wyposażeniem przedszkola. Tu maluchy wzięły udział w wesołych zabawach integracyjnych, rysowały, malowały farbami, a także mogły wypróbować przedszkolne zabawki. Poznały również swoje znaczki, które będą towarzyszyć im przez cały rok. Największą radość sprawiła dzieciom zabawa w sali ruchu oraz na świeżym powietrzu - w ogrodzie przedszkolnym. Na koniec spotkania czekał na przedszkolaków pyszny poczęstunek - pierożki przygotowane przez panie kucharki. Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy samych pogodnych dni!


W dniu 20 września 2018 r. (tj. czwartek) o godz. 1700 w salach zajęć odbędą się spotkania wychowawców poszczególnych grup przedszkolnych z Rodzicami.

Serdecznie witamy wszystkie dzieci i ich rodziców w nowym roku szkolnym 2018/2019. 1 września od samego rana w przedszkolu panował gwar. Starsze dzieci z uśmiechem wracały do swych grup po wakacyjnej przerwie, dla innych dzień ten był jednym z najtrudniejszych, po raz pierwszy przekroczyły bowiem próg przedszkola. Chociaż rozstanie było dla wielu przedszkolaków i ich rodziców trudne, dzieci wspaniale się bawiły i zadowolone wracały do domów. Przed nami kolejny rok, pełen niezapomnianych wrażeń, wycieczek, spotkań z ciekawymi gośćmi, wspaniałych zabaw oraz wielu fascynujących przygód.


Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka