Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 


NOWA ODSŁONA WITRYNY INTERNETOWEJ 8 IV 2020 r.

Od dnia 8 kwietnia 2020 r. witryna internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Rzeszowie dostępna pod tym adresem nie będzie już aktualizowana. Nowa, zmodernizowana witryna znajduje się pod adresem zszp11.resman.pl Posiada ona swoją wersję responsywną, dlatego zachęcamy do korzystania z niej także na urządzeniach mobilnych. Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania witryny można przesyłać na adres: witryna@zszp11.resman.pl.

INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO 3 IV 2020 r.

W obecnej sytuacji, podczas trwania nauczania zdalnego, istnieje możliwość skorzystania z konsultacji w formie online z pedagogiem szkolnym (zarówno dla dzieci, jak i rodziców). Najlepiej będzie skontaktować się ze mną drogą mailową za pośrednictwem e-dziennika lub - po wcześniejszym ustaleniu - za pomocą komunikatorów internetowych.

Godziny dyżurów pedagoga:
Poniedziałek 9.00 - 11.00 i 12.30 - 14.30
Wtorek 12.30 - 16.30
Środa 9.00 - 11.00 i 12.30 - 13.30
Czwartek 8.00 - 10.00 i 12.30 - 13.30
Piątek 9.00 - 11.00 i 12.30 - 14.30

Przypominam także, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Rzeszowie uruchomiła dyżury telefoniczne dla rodziców i nauczycieli (TELEPORADY). Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00, dyżurować tam będą specjaliści (psycholodzy, pedagodzy, psychoterapeuci), którzy w razie potrzeby pomogą Państwu w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, psychologicznych i innych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie poradni.

Pedagog szkolny
Joanna Dziedzic

TERMINARZ KONSULTACJI 29 III 2020 r.

Informujemy, że nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 pozostają do Państwa dyspozycji. Poniżej publikujemy terminarz konsultacji.

- Konsultacje w przedszkolu
- Konsultacje w szkole podstawowej

REKRUTACJA 27 III 2020 r.

Informujemy, że potwierdzenia woli uczęszczania do placówki zakwalifikowanej można dokonać w terminie od 27 III do 3 IV 2020 r.:
- po zalogowaniu się w systemie rekrutacyjnym
- za pomocą poczty elektronicznej:
Przedszkole: b.motyl@zszp11.resman.pl
Szkoła Podstawowa: sekretariat@zszp11.resman.pl
- telefonicznie:
Przedszkole: 17 748 38 43
Szkoła Podstawowa: 17 748 38 40
Prosimy o dokładne zapoznanie się z zasadami naboru zamieszczonymi w linku VULCAN Nabór Przedszkola oraz Nabór Szkoły Podstawowe. Poniżej listy zakwalifikowanych do przedszkola i szkoły podstawowej.
- Lista zakwalifikowanych do Przedszkola Publicznego nr 1
- Lista zakwalifikowanych do Szkoły Podstawowej nr 7

Rodzice dzieci obwodowych, którzy zapisali dziecko do klasy I szkoły obwodowej nie potwierdzają woli, gdyż samo ZGŁOSZENIE DO OBWODOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ jest już wystarczające.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
§ 11b. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, o których mowa w art. 158 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów, o których mowa w art. 158 ust. 1 i 3 tej ustawy, podaje się do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek.

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ 24 III 2020 r.

Od 25 marca 2020 roku do 10 kwietnia 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszklonym Nr 11 w Rzeszowie prowadzone będzie kształcenie na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19.

W celu zapoznania się z pełną treścią komunikatu prosimy o kliknięcie w link.

KOMUNIKAT 16 III 2020 r.

W związku z ogłoszeniem w dniu 13.03.2020r. przez Premiera Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, informujemy, że od dnia 17.03.2020 r. do odwołania Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie (Szkoła Podstawowa Nr 7 i Przedszkole Publiczne Nr 1) nie prowadzi obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z rodzicem. Wszelkie pisma prosimy kierować drogą elektroniczną na adres: sekretariat@zszp11.resman.pl Do Państwa dyspozycji jesteśmy również pod numerami telefonów:
- Dyrektor - 885 971 485
- Sekretariat - 17 748 38 40
- Księgowość - 17 748 38 54

INFORMACJA DLA RODZICÓW 11 III 2020 r.

Szanowni Państwo!

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W związku z powyższym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 11 w Rzeszowie:
- 12 i 13 marca br. są dniami, w których w przedszkolu i szkole podstawowej nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. W miarę możliwości, prosimy już w tych dniach o pozostawienie dzieci w domach.
- Od poniedziałku, 16 marca br., wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkola i szkoły aż do 25 marca br.
Zwracamy się z gorącą prośbą o bezwzględne pozostawienie w tych dniach uczniów w domu oraz unikanie przez nich miejsc, w których są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe itd.).

Z poważaniem
Piotr Kłęk
Dyrektor
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Rzeszowie

NABÓR 2020 8 II 2020 r.

Publikujemy harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, punktów przedszkolnych i szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021.
- Harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół podstawowych
- Harmonogram naboru do szkół podstawowych
- Harmonogram naboru do przedszkoli
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Rzeszowa

ZABAWA KARNAWAŁOWA 3 III 2020 r. | 

13 lutego uczniowie klas najmłodszych bawili się na szkolnej zabawie karnawałowej. W ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. W czasie balu, będącego maskaradą, obowiązywały kostiumy i dobry humor. Odwiedziły nas m.in.: postacie z bajek, księżniczki, wróżki, kowboje i piraci. Do zaczarowanego świata wyobraźni, zabawy i tańca zaprosił dzieci zespół muzyczny. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom balu. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Zabawę urozmaiciły liczne konkursy, które, jak zwykle, cieszyły się ogromną popularnością. Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech przepyszny poczęstunek. Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych.

SPEKTAKL "CALINECZKA" 17 II 2020 r.

W środę, 15 lutego klasy pierwsze odwiedziły Teatr Maska w Rzeszowie. Obejrzały spektakl pt. "Calineczka", oparty na baśni Andersena pod tym samym tytułem. Utwór duńskiego pisarza został potraktowany z nowatorskim przymrużeniem oka. Po scenie szalały myszy, żaby, ryby i... piękna Calineczka. Nie wszystkie dzieci zrozumiały nowatorski przekaz rzeszowskich artystów. Ale, co ważne, pokosztowały innego spojrzenia na literaturę dziecięcą.

PREZENTACJA GRECKICH BOGIŃ I HEROSÓW 15 II 2020 r. | 

14 lutego uczniowie klasy Va, utrwalając wiadomości z mitologii, przygotowali żywą prezentację greckich bogiń i herosów. Na lekcji pojawili się: opiekunka mądrości i sprawiedliwej wojny - Atena, trzymając w dłoniach włócznię i tarczę, Afrodyta ze złotym jabłkiem oraz Odyseusz (w dwóch osobach), który opowiedział o swojej długiej wędrówce do ojczyzny. Inna lekcja języka polskiego była świetną powtórką przed sprawdzianem.

W ZAKONNEJ APTECE 15 II 2020 r. | 

13 lutego klasa VIIa udała się do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, by uczestniczyć w warsztatach pn. "W zakonnej aptece". Zajęcia pozwoliły młodym ludziom poszerzyć wiadomości na temat zakonu pijarów, powodów jego pojawienia się na terenie Rzeszowa oraz codziennych prac i obowiązków braci zakonnych. Po zajęciach teoretycznych nadszedł czas na warsztaty, podczas których zarówno uczniowie, jak i opiekujący się nimi: p. B. Wałach, p. M. Grzebyk oraz p. K. Stadnicka, przemienili się w zakonnych aptekarzy i własnoręcznie przygotowali oraz zapakowali najróżniejsze herbatki. Zapach pomarańczy, cynamonu i hibiskusa towarzyszył nam aż po bramy szkoły.

TEATRALNE SPOTKANIA 15 II 2020 r. | 

10 i 11 lutego uczniowie klas siódmych oraz szóstych obejrzeli spektakle teatralne ,przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa .W przypadku siódmoklasistów była to adaptacja II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, zaś szóstoklasiści obejrzeli teatralną interpretację : "Bajek" Ignacego Krasickiego . Mickiewiczowskie "Dziady" zostały ukazane w duchu zamysłu autora dramatu: była więc sceneria ,związana z obrzędem, elementy muzyczne i malarskie. Efekty świetlne podkreślały zmieniające się nastroje, a język pieczołowicie oddawał główne przesłanie. Postaci duchów wiarygodnie oddawały swoje historie. Z kolei "Bajki" Krasickiego ukazano w sposób nowatorski. Przedstawiono je w konwencji współczesnego teleturnieju telewizyjnego, w którym uczestnicy muszą zinterpretować wskazaną bajkę. Spektakl był pełen współczesnych akcentów ,jego twórcom zależało na ukazaniu uniwersalnego przesłania utworów "Księcia Poetów". Przedstawienia pozostaną na długo w pamięci widzów. Opiekę nad uczniami sprawowały: Marzena Grzebyk, Dorota Czernik ,Agnieszka Pittner i Ewa Fąfara.

JASEŁKA 8 II 2020 r. | 

Tegoroczne przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawców. W pięknej scenografii, przy dźwiękach kolędy "Bóg się rodzi", krokiem poloneza mali aktorzy wkroczyli na scenę. Obok Maryi i Józefa, w jasełkach wystąpili Trzej Królowie, anioły, pastuszkowie. Nie bez znaczenia rolę w przedstawionej historii odegrały zwierzęta, wołek i osiołek oraz gwiazda betlejemska, która mędrców i pasterzy poprowadziła w kierunku stajenki, miejsca narodzin Jezusa. Ważną częścią, nadającą kolorystykę przedstawieniu, były kolędy i pastorałki brawurowo śpiewane i tańczone przez aktorów. Obowiązkowo musiały pojawić się skromne stroje Matki Bożej i Józefa, królewskie szaty charakterystyczne dla mędrców ze Wschodu, korony, dla aniołów - skrzydła i białe szaty, dla pastuszków - góralskie, ludowe stroje. Jasełka stały się okazją do wspólnego, rodzinnego kolędowania, a także metaforycznego ukazania walki dobra ze złem. Uczniowie i wychowawcy z całego serca dziękują rodzicom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu tego widowiska.

AKCJE WOLONTARIACKIE 23 I 2020 r. | 

Rada Wolontariatu, działająca w ramach Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 w Rzeszowie, w I semestrze roku szkolnego 2019/2020 zorganizowała i przeprowadziła kilka inicjatyw. W październiku i listopadzie wspieraliśmy przygotowanie paczek z okazji dnia świętego Mikołaja dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci oraz ich rodzeństwa. W grudniu uczniowie szkoły wzięli udział w XI edycji akcji mikołajkowej na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin. W styczniu natomiast zakończyliśmy zbiórkę drobnych monet w ramach XX edycji Góry Grosza - cyklicznej inicjatywy Towarzystwa Nasz Dom. Nasi uczniowie uczestniczyli także w akcji "Razem na święta" i wspierali zwierzęta ze schroniska w Boguchwale. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych ofiarach wypadków drogowych. To z myślą o nich przeprowadziliśmy zbiórkę pluszowych maskotek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Akcja ta pod nazwą "Misie Ratownisie" jest jednym z programów prowadzonych przez Fundację Wsparcie 112. Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazane serce oraz udział w wyżej wymienionych przedsięwzięciach.

W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM 23 I 2020 r.

Z ogromną dumą informujemy, że nasza szkoła otrzymała specjalne podziękowania za włączenie się i ogromne zaangażowanie w projekt "BohaterOn - włącz historię", którego celem było oddanie hołdu uczestnikom powstania warszawskiego i krzewienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej, poprzez wysłanie kartek do bohaterów zrywu z 1944 roku. Uczniowie przygotowali piękne pocztówki, które trafią do żyjących powstańców, aby w ten sposób oddać honor ich wyjątkowemu bohaterstwu. Tym samym umocniona zostanie więź między różnymi pokoleniami Polaków, dla których wyjątkowym słowem jest wyraz Ojczyzna. Koordynatorem projektu była pani Iwona Dąbrowska.

"KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, RATUJE CAŁY ŚWIAT" 11 I 2020 r. | 

9 stycznia klasy VIIb i VIIIb wzięły udział w wycieczce do szczególnego na mapie Podkarpacia miejsca- Muzeum Polaków , Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pod kierunkiem przewodnika uczniowie zwiedzili ekspozycję muzeum, z zamierzenia w kształcie przypominającego zwykłą ,wiejską chatę, pełną wąskich korytarzy, wywołujących u niektórych poczucie zagęszczenia-tak bardzo wiele mówiącego o atmosferze czasów , w których przyszło żyć tysiącom polskich rodzin ,podczas II wojny światowej. Wśród eksponatów szczególną uwagę młodzieży przykuły zdjęcia, wykonywane przez Józefa Ulmę oraz rekonstrukcja wnętrza domu jego rodziny. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach , zatytułowanych : "Kim byli Sprawiedliwi wśród Narodów Świata?" Poznali sylwetki niezwykłych ludzi, którzy , narażając życie własne i swoich bliskich ratowali Żydów przed ich oprawcami. Do ich grona należała właśnie niezwykła ,choć całkiem zwyczajna rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców na skutek donosu. Wycieczka jest częścią projektu edukacyjnego:" Słowo i obraz. Ślady historii na Podkarpaciu", nad którym opiekę sprawują panie: Iwona Dąbrowska, Agnieszka Pittner i Ewa Fąfara.

SPOTKANIE WIGILIJNE 11 I 2020 r. | 

Co roku w naszej szkole kultywowany jest zwyczaj obchodzenia wigilii świąt Bożego Narodzenia w klasach I-III. Zgodnie z tradycją, 20 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe. Wychowawcy wraz z uczniami zasiedli do pięknie nakrytych przez rodziców, obfitujących w różne potrawy stołów. Dzieci składały sobie życzenia, kolędowały i grały na instrumentach. W tle widniały przystrojone choinki i ozdoby na oknach. Uczniowie opowiadali o tradycjach Bożego Narodzenia. Panowała serdeczna, rodzinna atmosfera.

PORWANIE MIKOŁAJA 17 XII 2019 r. | 

17 grudnia uczniowie klas ósmych uczęszczający na zajęcia teatralne w sali Osiedlowego Domu Kultury zaprezentowali przedstawienie pt. "Porwanie Mikołaja". Widzowie, czyli dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1, mocno przeżywali wydarzenia rozgrywające się na scenie. Bardzo kibicowali poszukiwaniom Mikołaja, porwanego przez złego Grincha. Jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze, a święty obdarował na koniec wszystkich obecnych na sali pysznymi cukierkami. Pieczę nad organizacją przedstawienia sprawowała p. Marzena Grzebyk.

ŚLADAMI STANISŁAWA MONIUSZKI 17 XII 2019 r.

13 grudnia odbył się zorganizowany przez mgr. Jadwigę Basistę-Jandę konkurs pt. "Śladami Stanisława Moniuszki" poświęcony życiu, twórczości i działalności "ojca polskiej opery narodowej". Konkurs został zorganizowany w celu upamiętnienia 200. rocznicy urodzin kompozytora, która przypadała w maju 2019 roku. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie klas V-VII mogli pogłębić wiedzę na temat zwyczajów i tradycji narodowych w oparciu o życie i twórczość Stanisława Moniuszki, rozwijać zainteresowania muzyczne oraz wrażliwość estetyczną. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: teoretycznej oraz plastycznej. Oto lista laureatów: w kategorii teoretycznej I miejsce zajęła Marlena Borek (kl. VIa), II miejsce Julia Tobiasz (kl. VIa), a miejsce III Krystian Urban (kl. VIa). W kategorii plastycznej jury przyznało I miejsce Julii Szopińskiej (kl. VIc), II miejsce Maciejowi Sanockiemu (kl. Vc), a III miejsce Oliwii Jędrzejczyk (kl. VIa). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

TEATR O MITOLOGII 17 XII 2019 r.

11 grudnia klasy piąte udały się do Wojewódzkiego Domu Kultury ,aby obejrzeć spektakl: " Mitologia" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji . Opierał się on na wybranych wątkach greckich mitów , które poznaje ,dzięki niespodziewanej podróży w czasie, dwunastoletnie rodzeństwo Witkowskich. Odkrywają oni ( a z nimi widzowie w teatrze) historię Syzyfa ,Prometeusza, Dedala i Ikara, Orfeusza; znaczenie wyrażeń takich jak : syzyfowa praca czy puszka Pandory. Przedstawienie przesycone było dobrym humorem, ciekawymi efektami specjalnymi i znakomicie dobraną muzyką. Wszyscy obejrzeli je z przyjemnością. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Grzebyk, Joanna Dziedzic i Ewa Fąfara.

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA 17 XII 2019 r. | 

10 grudnia szkolna świetlica była organizatorem II Świetlicowego Konkursu Kolęd "Hej kolęda, kolęda". Do rywalizacji przystąpiły dzieci z najstarszych grup przedszkolnych - "Biedronek" i "Tygrysków" oraz uczniowie klas I-III. Zróżnicowanie repertuaru było ogromne - od znanych wszystkim kolęd po mało popularne pastorałki. Część dzieci śpiewała z podkładem, część z akompaniamentem na żywo, a inni grali na keyboardzie. Jury w składzie: p. Beata Motyl, p. Ewelina Smolak, p. Jadwiga Basista-Janda, p. Marzena Grzebyk przyznało nagrody w dwóch kategoriach: przedszkole i szkoła podstawowa. W pierwszej zwycięzcami zostali: Alicja Niedziałek (grupa "Tygryski"), Sandra Sierżęga (grupa "Biedronki"), Nicola Marszałek (grupa "Biedronki"), w drugiej zaś: Wiktora Kłapkowska (kl. Ia), Jakub Malec (kl. Ia) i Antoni Niedziałek (kl. IIIa). Wyróżnienia powędrowały do: Jagody Kuś i Juliana Bieńka (grupa "Biedronki") oraz Miłosza Doparta (kl. Ia) i Aleksandra Łagody (kl. IIIa). Uroczyste wręczenie nagród najmłodszym odbędzie się 18 grudnia podczas przedszkolnej Wigilii, a w szkole - 20 grudnia w czasie spotkania opłatkowego. Organizatorkami konkursu były panie: Ewelina Smolak, Monika Klucznik, Maria Wiktor, Marzena Pacześniak oraz Marzena Grzebyk. Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA 17 XII 2019 r. | 

6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj w towarzystwie całego orszaku: reniferów, aniołków i elfów. Zajrzał do każdej klasy i częstował słodkościami wszystkie grzeczne dzieci. Tym niegrzecznym przebaczył małe, a nawet duże grzeszki i nie podarował rózgi, ale zaznaczył, że czeka na poprawę zachowania, zwłaszcza na lekcjach. Był to bardzo przyjemny czas, Samorząd Uczniowski zorganizował wtedy także dzień bez pytania dla wszystkich, którzy mieli na sobie coś czerwonego lub mikołajkową czapkę. Szkoda, że 6 grudnia jest tylko raz w roku...

WYCIECZKA DO MARKOWEJ 17 XII 2019 r.

28 listopada klasy VIIa i VIIIa udały się na wycieczkę do Markowej koło Łańcuta. To właśnie tam w marcu 1944 r. doszło do zbrodni, w wyniku której z rąk Niemców zginęła 9-osobowa rodzina Ulmów oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili znajdujące się w tej wsi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Wystawa główna prezentuje udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom, a zwłaszcza szczegóły tragedii, jaka rozegrała się w Markowej. Dzięki wycieczce uczniowie poznali cząstkę lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska i Europa w czasie II wojny światowej.

ANDRZEJKI 17 XII 2019 r. | 

Ostatni tydzień listopada odbył się pod znakiem świetnej zabawy. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w andrzejkach, tradycyjnej zabawie świętowanej z pokolenia na pokolenie. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków oraz wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy w gronie koleżanek i kolegów. Każda z klas przygotowała różnorodne wróżby i konkursy, które przybliżyły dzieciom daleką przyszłość oraz pozwoliły im oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Andrzejkowa magia przeplatana była wesołymi zabawami przy muzyce. Niektórzy przygotowali słodkie ciasteczka z wróżbami, aby radości było jeszcze więcej. Były to dni pełne humoru i zabawy, na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci.

DLA "BRACI MNIEJSZYCH" 9 XII 2019 r.

Jedną z wielu akcji, w którą włączamy się w tym roku, jest akcja pomocy zwierzętom w schronisku "Cztery Łapy" w Boguchwale. Przebywające tam zwierzęta czekają na naszą pomoc! Święty Franciszek nazywał ich "braćmi mniejszymi", więc zadziałajmy po bratersku i pomóżmy przebywającym tam zwierzakom. Do 18 grudnia zbieramy żywność, koce i inne rzeczy, mogące ułatwić i umilić niełatwe życie psów i kotów, dla których schronisko jest jedynym domem. Inicjatorką i koordynatorką akcji jest pani Iwona Dąbrowska, a wspierają ją jej wychowankowie - uczniowie klasy VI c. Okażmy naszą wrażliwość i włączmy się wszyscy w tę akcję, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia. Kto wie, może w wigilijną noc usłyszymy nietypowe podziękowanie?

WYJŚCIE DO KRĘGIELNI 7 XII 2019 r.

28 listopada klasy 5a i 5b pod opieka wychowawców pani Agnieszki Jurzysty i pani Agnieszki Pitner wybrały się do kręgielni Galaktyka. Fantastycznie spędzony czas na grze w kręgle, cymbergaja i bilard, przy smacznej pizzy upłynął nam błyskawicznie. Pełni wrażeń, z usmiechami na twarzach wróciliśmy do szkoły.

LEKCJA W KINIE 6 XII 2019 r. | 

"Kamera! Akcja! O tajemnicach planu filmowego" - to temat kolejnych zajęć w ramach "Lekcji w kinie", której uczestnikami 29 listopada byli uczniowie klas trzecich. Tym razem spotkanie odbyło się w Multikinie w Millenium Hall. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda dzień na planie filmowym, kto krzyczy: "Kamera! Akcja!". Zobaczyły, jak tworzy się scenografię, jak powstaje śnieg na planie filmowym. Odkryły, do czego służy klaps filmowy. Poznały podstawowe ćwiczenia aktorskie oraz przekonały się, jak długo trwa praca nad filmem. Po pełnej wrażeń lekcji i aktywnym w niej uczestnictwie, obejrzały wzruszający, zabawny i pouczający film pt: "Paddington 2" - opowieść o misiu posiadającym nienaganne maniery, widzącym we wszystkich ludziach dookoła jedynie dobro (co nieraz pakuje go w nie lada tarapaty). Ponadto film wychwala Londyn jako jedno z najpiękniejszych miast świata. Uczniowie mogli zobaczyć najbardziej charakterystyczne jego budowle i dowiedzieć się czegoś o ich historii.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 6 XII 2019 r. | 

25 listopada w naszej szkole przebiegał pod znakiem pluszaków z powodu obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, gdyż kultywujemy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Tak więc 25 listopada wszystkie dzieci, te małe i trochę większe, przyniosły do szkoły ulubione maskotki. Największy misiek sięgał niemal do ramienia właścicielowi, najmniejszy mieścił się w małej dłoni pierwszaczka. Na lekcjach między innymi opowiadaliśmy o historii pluszowego misia, której początek związany jest z niezwykłymi wydarzeniami. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych, Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w amerykańskiej prasie. Przeczytał o tym jeden z producentów zabawek i postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było nawiązaniem do imienia amerykańskiego prezydenta. Nikt nie przypuszczał wówczas, że niepozorna pluszowa zabawka zagości w prawie każdym domu na całym świecie.

WYJŚCIE MIKOŁAJKOWE 2 XII 2019 r. | 

28 listopada klasa Vc, wraz ze swoim wychowawcą, p. Romualdem Różańskim oraz p. Marzeną Grzebyk, udała się na mikołajkowe wyjście do Papugarni Rzeszowskiej oraz kina Helios na film pt. "Był sobie pies 2". Początkowy strach przed latającymi nad głowami papugami udało się uczniom szybko pokonać, przede wszystkim dzięki pomocy miłych pań z obsługi. Wyposażeni w karmę dla ptaków, próbowaliśmy je oswajać - z różnym efektem. Niektórzy bardzo szybko znaleźli swojego ulubieńca, inni odważnie podchodzili nawet do największych okazów. Niestety, nie obyło się bez strat - jeden z ptaków zasmakował w swetrze pana Różańskiego. Drugim punktem programu był seans filmowy. Wzruszająca opowieść o psie, którego głównym zadaniem było pilnowanie wnuczki swojego pana, spodobała się wszystkim oglądającym. Usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły, z mocnym postanowieniem, że w papugarni pojawimy się jeszcze nie raz.

IMIĘ RÓŻY 2 XII 2019 r. | 

27 listopada klasa VIIIa, pod opieką p. Marzeny Grzebyk oraz p. Eweliny Smolak, udała się do krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl pt. "Imię róży". Do grupy z wielką chęcią dołączyli również nasi absolwenci - Weronika Bokota, Michał Obacz i Janek Rozmund, którzy tak dobrze wspominali ubiegłoroczny wyjazd, że zrobili sobie dzień wolnego w nowych szkołach. "Imię róży" to historia kryminalna dziejąca się w średniowiecznym opactwie Benedyktynów. Franciszkanin - Wilhelm z Baskerville i benedyktyński nowicjusz - Adso z Melku próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci mnichów i odnaleźć zakazaną księgę. Spektakl w krakowskim teatrze był bardzo ciekawie zorganizowany, szczególną uwagę zwróciliśmy na scenografię, a także na fakt, że wszystko rejestrowała kamera, a obraz wyświetlał się na okrągłym, zawieszonym nad sceną, ekranie. Uczniom podobała się także jazda pociągiem - niektórzy mieli okazję podróżować w ten sposób po raz pierwszy. Na pewno zapamiętają także spotkanie z panem konduktorem :)

WIECZORNICA 23 XI 2019 r. | 

Jak co roku listopadowy zmrok rozświetliło światło, płynące z sali gimnastycznej naszej szkoły. 15 listopada, z okazji Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta Wieczornica, na którą przybyli rodzice, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Pana Dyrektora Piotra Kłęka, który przypomniał najważniejsze przesłanie, wynikające z kolejnej rocznicy tak ważnego dla Polaków święta. Przeczytał również list od Prezydenta Miasta Rzeszowa - pana Tadeusza Ferenca i zachęcił do radosnego, ale i refleksyjnego świętowania.            - WIĘCEJ -

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI 16 XI 2019 r. | 

7 listopada w naszej szkole gościliśmy dwoje policjantów. Na początku spotkania pani policjantka zrobiła uczniom klas: IIIa, IIa i IIb powtórkę z zasad zachowania się w szkole, w domu, na drodze, w kontaktach z obcymi oraz z reguł związanych z korzystaniem z Internetu. Następnie na dzieci czekała wyjątkowa niespodzianka. Pan policjant przyprowadził psa tropiącego - wilczura Alfa, wykorzystywanego w policji do zadań specjalnych. Dzieci mogły zobaczyć, jak - na komendy swojego opiekuna - pies wykonuje różne zadania, polecenia, z "lataniem" włącznie. Wspaniale też pozował do wspólnych zdjęć. Było to niezapomniane spotkanie.

OLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW 16 XI 2019 r.

26 września chętni uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w części testowej zawodów pierwszego stopnia XV Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Juniorów. Pod czujnym okiem koordynatora: p. Małgorzaty Dronki rozwiązywali 15 zadań w czasie 75 minut. Najlepsze wyniki w etapie szkolnym uzyskali: Kacper Wyczawski (8b), Julia Trawka (8a) oraz Tomasz Woźnicki (7a). Życzymy kolejnych owocnych spotkań z Królową Nauk - Matematyką.

KAMIENIE NA SZANIEC 16 XI 2019 r.

15 listopada klasy ósme pod opieką p. Marzeny Grzebyk oraz p. Agnieszki Grodeckiej-Nykiel wybrały się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na spektakl teatralny pt. "Kamienie na szaniec". Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu w niezwykle wzruszający sposób przedstawili historię Zośki, Alka i Rudego, ich niezwykłej przyjaźni oraz poświęcenia. Okupacyjna rzeczywistość, okrucieństwo i bestialstwo oficerów niemieckich wobec Janka Bytnara poruszyły zarówno młodszą, jak i starszą część widowni. Spektakl na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

PODKARPACKIE FORUM ZDROWIA 16 XI 2019 r. | 

14 listopada przedstawiciele klasy 8a: Jagoda Domaradzka, Paulina Kawa, Aleksandra Obacz i Julia Trawka wraz z p. Marzeną Grzebyk byli słuchaczami VII Podkarpackiego Forum Zdrowia, organizowanego przez Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie. Spotkanie odbywało się pod hasłem: "Cukier - mały słodki drań", ponieważ 14 listopada jest Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z powikłaniami, jakie niesie ze sobą nieleczona cukrzyca, z tym, jakie wielkie ilości cukru zawierają różnego rodzaju jogurty czy napoje (okazało się m.in., że jeden mały słoik nutelli zawiera mniej cukru niż półtoralitrowa butelka wody smakowej), a przede wszystkim mogli zbadać poziom glikemii we krwi, wzrok oraz ciśnienie. Szacuje się, że na Podkarpaciu na cukrzycę choruje około 150 tysięcy osób, a w całej Polsce aż 3 miliony, dlatego tak istotne jest, by uświadamiać młodym ludziom, jak ważne w dbaniu o własne zdrowie są zdrowe odżywianie oraz rozwijanie sprawności fizycznej

PASOWANIE NA UCZNIA 16 XI 2019 r. | 

8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Zgodnie z tradycją, wychowawczynie klas pierwszych: pani Maria Wiktor i pani Beata Wiącek wraz z panią Jadzią Basistą-Jandą przygotowały część artystyczną, w ramach której dzieci recytowały wierszyki o pożegnaniu przedszkola i powitaniu szkoły, śpiewały piosenki o Jacku, który dostał elementarz i kredzie biegającej po tablicy. Zatańczyły także radosną "Makarenę". W uroczystości gościnnie wystąpiła także uczennica klasy IVa, Julia Czarnecka, która prowadziła całą imprezę. Pasowanie zakończyła sesja zdjęciowa, zorganizowana przez profesjonalnego fotografa. Teraz z niecierpliwością czekamy na zdjęcia.

SZKOŁA DO HYMNU 9 XI 2019 r.

W piątek, 8 listopada, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Jej inicjatorem był Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży. Była to okazja do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowania szacunku do polskich symboli narodowych. O godz. 11.11 zgromadzeni w sali gimnastycznej: dzieci z przedszkola, uczniowie szkoły podstawowej oraz nauczyciele zaśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Wszyscy skupieni bardzo starali się zaśpiewać najpiękniej i wypaść jak najlepiej, ponieważ całe wydarzenie filmowane było przez TVP3 Rzeszów, a jego fragmenty wyemitowała Telewizja Polska.

SZKOŁA PAMIĘTA 8 XI 2019 r. | 

Listopad to czas wyciszenia, zadumy, nostalgii... W tym miesiącu w sposób szczególny wspominamy tych, których nie ma już wśród nas, zapalamy znicze na ich grobach oraz składamy kwiaty. Aby uczcić pamięć poległych za wolność naszej ojczyzny, uczniowie kl. IIIa i Ia wraz z wychowawczyniami: p. Beatą Łabuz i p. Marią Wiktor odwiedzili miejsce upamiętniające śmierć uczestników Akcji "Burza" – Józefa Klimczaka i Jana Komarzycy. Przy ich pomniku córka jednego z poległych żołnierzy, pani Józefa Szalacha, zapoznała dzieci z przebiegiem walki, która rozegrała się na naszym terenie w 1944 roku. Podkreśliła wartość wolności, za którą tamci polegli, a którą my możemy się cieszyć i wykorzystywać do szlachetnych celów. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku poległych żołnierzy AK i odmówili wspólnie modlitwę za zmarłych. Cześć ich pamięci!

RADOSNA CHEMIA 8 XI 2019 r. | 

27 października w czasie zajęć rozwijających kreatywność dzieci z 3b odwiedziła p. dr Elżbieta Woźnicka, pracownik naukowy Wydziału Chemii Politechniki Rzeszowskiej, a prywatnie - mama Mikołaja, ucznia klasy 3b. Pani Ela przyniosła ze sobą małe laboratorium chemiczne. Zaprezentowała dzieciom przyrządy chemiczne: wszystkie zlewki, menzurki, pipety, bagietki, łopatki, probówki oraz masę przeróżnych tajemniczych substancji, odczynników, kryształków kolorowych soli. Cego tam nie było! Po zapoznaniu dzieci z tymi cudami chemii, przeprowadziła kilka doświadczeń o dziwnych nazwach, np.: "Pasta do zębów dla słonia" (doświadczenie polegało na tworzeniu ogromnej ilości piany, która wciąż i wciąż wypływała z naczynia, w którym przeprowadzane było doświadczenie), "Smocza krew" (tworzenie efektu krwi przy pomocy rodanku i soli żelaza), "Reakcja oscylacyjna/ reakcja ABC" (przebieg reakcji charakteryzują oscylacje zabarwienia roztworu: żółty - bezbarwny - granatowy). Pani Elżbieta przeprowadziła także badanie barwy wskaźników chemicznych w zależności od odczynu środowiska. Po pełnych zachwytu obserwacjach, ochach i achach dzieciaki pod czujnym okiem pani doktor mogły samodzielnie wykonać kilka doświadczeń, np.: utworzyły "chemiczny ogród" (doświadczenie polegało na rośnięciu kryształów związków chemicznych, które rosły tak jak rafa koralowa), "lampę lawa" (uwalniane podczas reakcji rozpuszczania tabletki w wodzie pęcherzyki powietrza dyfundują do warstwy olejowej, gdzie są spowalniane z uwagi na większą lepkość i gęstość tego płynu, co przypomina proces wykorzystywany w lampach typu lawa) oraz malowały na mleku (dla zainteresowanych i zaprzyjaźnionych - opis doświadczenia - zabawy można uzyskać u wychowawcy klasy). Pani Elu, z całego serca dziękują Pani za kreatywnie spędzony czas uczniowie i wychowawca klasy 3b.

WYJŚCIE NA SPEKTAKL "ZEMSTA" 8 XI 2019 r.

22 października klasy siódme wraz z nauczycielkami języka polskiego: p. Ewą Fąfarą oraz p. Marzeną Grzebyk wybrały się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl muzyczny pt. "Zemsta", z którym zawitał do stolicy Podkarpacia Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej. Komedia Aleksandra Fredry w pięknej oprawie muzycznej zrobiła na wszystkich duże wrażenie, teraz z pewnością uczniom będzie łatwiej czytać lekturę i, mimo językowych trudności, szybciej ją przyswoją.

LEKCJA W KINIE - "DZIKA AFRYKA" 6 XI 2019 r. | 

31 października, dzięki najnowocześniejszej technologii 3D, uczniowie klas szóstych przenieśli się prosto do dzikiego serca Czarnego Lądu i przeżyli swoje własne spektakularne safari. Film BBC Earth zabrał ich w niesamowitą podróż przez królestwo najbardziej fascynującego z kontynentów - Afryki. Motywem przewodnim jest w tym filmie woda. To ona kształtuje dziką Afrykę, dając życie, gdziekolwiek się pojawia. Obserwujemy ją na stepach, w rzekach i wśród pięknych raf koralowych. Dzięki filmowi młodzi widzowie zwiedzili niesamowite miejsca i podglądali fascynujący, pełen tajemnic świat zwierząt. Dowiedzieli się, jak jeziora wulkaniczne wpływają na to, że tysiące flamingów zmieniają swój kolor, dlaczego upał lejący się na suche wydmy pustyni Namib zmusza jaszczurki do tańca i dlaczego na równiku pada śnieg. To przygoda, która pozwoliła uwierzyć, że prawdziwy świat jest o wiele bardziej ciekawy i inspirujący niż fikcja.

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI 31 X 2019 r. | 

Za nami finał akcji "Światełko pamięci". W naszym przedszkolu i szkole podstawowej odbyła się po raz siódmy zbiórka białych i czerwonych zniczy, które 1 listopada zapłoną na lwowskich nekropoliach i polskich grobach. Uczniowie, jak co roku, bardzo chętnie zaangażowali się w akcję. Dzięki nim odniosła ona ogromny sukces. Przedsięwzięcie "Światełko pamięci" jest wyrazem pamięci o polskiej historii Lwowa, a także o walczących tam Polakach. Jego koordynatorem w naszej szkole była p. Dorota Czernik. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział.

"OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY(...)" 31 X 2019 r. | 

Uczniowie klasy VIc z entuzjazmem włączyli się się w ogólnopolską akcję: "Szkoła Pamięta". Pod opieką pani Iwony Dąbrowskiej 30 października odwiedzili groby bohaterów małej ojczyzny. Wycieczkę poprzedziły zajęcia edukacyjne, związane z ważnymi dla Rzeszowa i okolic postaciami. Dzieci, w atmosferze powagi, wspólnie z wychowawczynią zapaliły znicze na grobach Leopolda Lisa-Kuli, Franciszka Sagana, Tadeusza Nalepy, symbolicznych mogiłach Łukasza Cieplińskiego i ofiar hitleryzmu. Wspominały także dokonania tych osób i zastanawiały się nad ich rolą w historii. Udział w akcji w sposób szczególny podkreślił związek między przeszłością a teraźniejszością, historią a współczesnością. Jeden z uczniów trafnie zauważył: "I my kiedyś będziemy historią!".

DLA NASZYCH BOHATERÓW 31 X 2019 r. | 

Nie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły włączają się w działania podkreślające związek z niezwykłymi bohaterami polskiej historii. Uczniowie klas: 5b, 6b, 6c, 7b, 8a i 8b wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON, której celem jest uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego. Przygotowali piękne, oryginalne kartki, kierując je do żyjących uczestników tego wydarzenia. Była to ważna lekcja patriotyzmu, polegająca na podkreśleniu wspólnej tożsamości narodowej bohaterów i młodych ludzi uczących się polskiej historii. Koordynatorem projektu była pani Iwona Dąbrowska.

WYJŚCIE NA CMENTARZ 31 X 2019 r. | 

30 października klasa VIIa wraz z wychowawczynią, p. Beatą Wałach oraz p. Marzeną Grzebyk udała się na pobliski cmentarz. Uprzątnęliśmy zaniedbane i opuszczone groby, odwiedziliśmy najbliższych, którzy odeszli, w chwili zadumy pomodliliśmy się i wspomnieliśmy bohaterów, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. Wyjście związane było ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta".

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 31 X 2019 r. | 

21 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Specjalnie powołane komisje wyborcze na najdłuższych przerwach sprawnie przeprowadziły tajne głosowanie. Spośród zgłoszonych kandydatów już tego samego dnia udało się wyłonić zwycięzców. Funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym będzie pełnić Aleksandra Obacz z kl. VIIIa, jej zastępcą został Mateusz Machowski z kl. VIIa, a skarbnikiem - Gabriela Sitek z kl. VIIb. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im wielu ciekawych inicjatyw!

RAJD PO OKOLICACH RZESZOWA 25 X 2019 r. | 

21 października uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Jurzystą, uczestniczyli w pieszym rajdzie po malowniczych okolicach Rzeszowa. Pod profesjonalnym przewodnictwem pana Piotra Wałacha dzielni turyści dotarli szynobusem do Czudca, skąd czarnym, a następnie żółtym szlakiem pokonali trasę do Lutoryza. Impreza zakończyła się ogniskiem, w czasie którego uczestnicy piekli na ogniu kiełbaskę i brali udział w konkursie wiedzy turystycznej. Dopisała nam piękna pogoda i humory, pełni pozytywnych wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

SZKOLNA NIESPODZIANKA 22 X 2019 r. | 

2 października uczniowie klasy IIIb zaprezentowali korytarzowy happening. Na przedstawienie pt. "Szkolna niespodzianka" zaprosili pierwszaków. Inscenizacja opowiadała o przygotowaniach do uroczystości pasowania na ucznia i zakończyła się głośnym, powitalnym okrzykiem "Witajcie w szkole". Pierwszoklasiści zostali w ten sposob zaproszeni do szkolnej rodziny i zapewnieni, że zawsze mogą liczyć na starszych kolegów. Przedstawienie to pozwoliło najmłodszym uczniom w szkole lepiej przygotować się do nowej roli, która potrwa przez najbliższych kilka lat.

LEOPOLD GO 19 X 2019 r. | 

18 października uczniowie klasy VIIa: Amelia Kopczyk, Alicja Pizło, Martyna Przepióra, Tomasz Woźnicki i Kacper Zawadzki wraz z p. Marzeną Grzebyk wzięli udział w grze miejskiej "Leopold GO!". Organizatorem imprezy była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, a uczestniczyło w niej 48 zespołów, złożonych z uczniów i ich opiekunów. Rywalizacja nie należała do łatwych, w grze trzeba było wykazać się spostrzegawczością, sprytem i dobrą kondycją. Nasz zespół świetnie współpracował i z karkołomnym nieraz poświęceniem wykonywał kolejne zadania, dlatego udało mu się zdobyć jedną z pięciu głównych nagród. Serdecznie gratulujemy!

WĘDRÓWKI SZLAKAMI WOKÓŁ RZESZOWA 14 X 2019 r. | 

Na początku października klasa IIIa uczestniczyła w pieszym rajdzie turystycznym, pokonując fragment żółtego szlaku "Dookoła Rzeszowa". Młodzi turyści rozpoczęli wyprawę od przejazdu szynobusem z Rzeszowa do Babicy, a następnie pokonali na nogach dwugodzinną, malowniczą trasę przez Pogórze Strzyżowskie do miejscowości Lutoryż. Podczas wędrówki uczniowie mogli poobserwować piękne widoki na dolinę Wisłoka, otoczoną okolicznymi wzgórzami, a także - oddalone o kilkanaście kilometrów miasto Rzeszów. Podziwiali również uroki jesiennego lasu i słuchali ciekawostek turystyczno-przyrodniczych. Wycieczka zakończyła się ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek, podczas którego został przeprowadzony turystyczno-krajoznawczy konkurs z nagrodami. Uczniowie mieli okazję zdobyć punkty do odznaki turystycznej Siedmiomilowe Buty. Organizatorami imprezy byli: pani Beata Łabuz - wychowawczyni klasy IIIa oraz pan Piotr Wałach - przewodnik i opiekun klubu turystycznego PTTK, działającego przy naszej szkole. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, tj. pani Agnieszki Jędrzejczyk, pana Marcina Łagody i pana Bartłomieja Ciupaka, którzy również uczestniczyli w rajdzie i pomogli w zorganizowaniu całej imprezy.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 12 X 2019 r. | 

11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym wyjątkowym dniu uczniowie klas: IIb, VIIa, VIIIa oraz VIIIb przygotowali pod czujnym okiem nauczycieli: p. Katarzyny Baran, p. Marzeny Grzebyk oraz p. Beaty Wałach uroczystą akademię. Choć nie brakowało w niej elementów humorystycznych, to najważniejsze były słowa, jakie młodzież skierowała pod adresem swoich nauczycieli. Życzyła im przede wszystkim satysfakcji zawodowej, większego poważania społecznego oraz wielu wychowanków, z których będą dumni. Oprawę muzyczną do akademii przygotowała p. Jadwiga Basista-Janda, a scenografię - p. Ewelina Smolak i p. Romuald Różański. Występ uświetnił pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczennicy kl. VIIa, Oliwii Kozickiej oraz Miłosza Strzały.

BUDUJEMY NIEPODLEGŁĄ 12 X 2019 r. | 

10 października uczniowie klasy VIIIa wraz z p. M. Grzebyk udali się do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa na zajęcia "Budujemy Niepodległą. Dziedzictwo COP w Rzeszowie". Warsztaty podzielone były na trzy części: w pierwszej pani z muzeum zapoznała nas z sytuacją Polski po I wojnie światowej i okolicznościami, w których został powołany do życia Centralny Okręg Przemysłowy; w drugiej zagraliśmy w wielkoformatową grę planszową, której wygranie możliwe było jedynie dzięki współpracy i dobremu planowaniu; w trzeciej, wykorzystując obecne w muzeum materiały, wykonaliśmy kolaże będące odbiciem zmian, jakie zaszły w naszym mieście dzięki inwestycjom COP. Każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę pakiet edukacyjny.

TY TEŻ POTRAFISZ POMÓC 12 X 2019 r. | 

24 i 25 września klasy I-III wzięły udział w warsztatach poświęconych osobom niepełnosprawnym pod nazwą "Ty też potrafisz pomóc". Dzieci zostały odwiedzone przez wolontariuszki, które rozmawiały z nimi na temat osób niepełnosprawnych. Wraz z uczniami omówiły rodzaje niepełnosprawności i sposoby pomocy osobom nimi dotkniętym. Dzieci z zawiązanymi oczami wczuwały się w sytuację osób niewidomych. Wykorzystując pozostałe zmysły, rozpoznawały artykuły spożywcze oraz pokonywały tor przeszkód z użyciem białej laski, czy pomocnego ramienia kolegi. Próbowały, jak ciężko chodzi się o kulach i porusza, jeżdżąc na wózku inwalidzkim. Poznały rysunkową "mowę" osób głucho-niemych oraz podstawy czytania alfabetem Braille'a. Warsztaty były bardzo udane, a uczniowie wynieśli z nich moc informacji i nowych, cennych doświadczeń.

WYCIECZKA DO PARKU EDUKACJI GLOBALNEJ 3 X 2019 r. | 

27 września uczniowie klas piątych i szóstych wyruszyli na wycieczkę "dookoła świata", która rozpoczęła się od zwiedzenia Wzgórza Wawelskiego i Smoczej Jamy. Głównym jednak celem wycieczki była wizyta w Parku Edukacji Globalnej, w którym nasi podróżnicy mieli okazję interaktywnie zwiedzić sześć osad z różnych części świata. Zobaczyli tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, w sposób namacalny doświadczyli tamtejszej kultury i tradycji. Była to znakomita okazja, by poczuć odmienną rzeczywistość, kształtować w sobie postawę empatii. Klasy piąte uczestniczyły w warsztatach "Wśród Indian Ameryki Północnej", gdzie we wnętrzu tipi odkrywały kulturę Indian, poznały ich dzieje, sztukę, tradycyjne symbole i wybrane rytuały. Oprócz wiedzy, młodzi globtroterzy zdobyli także liczne sprawności. Cztery plemiona ścigały się w różnych konkurencjach, ćwicząc się jednocześnie we współzawodnictwie, przestrzeganiu reguł oraz umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce. Klasy szóste natomiast miały możliwość zobaczyć, jak wygląda "Dzień z życia w Afryce". Tam, w ghańskiej wiosce, uczniowie dowiedzieli się, jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego dzieci w Ghanie robią zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem. Wspólne zabawy angażowały emocje i sprawiały dużo frajdy, jednocześnie pogłębiając wiedzę uczestników.

DNI OTWARTE NBP 30 IX 2019 r. | 

25 września, w roku obchodów setnej rocznicy uchwalenia nazwy "złoty" dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej, uczniowie klas ósmych wybrali się z wizytą do Okręgowego Oddziału NBP w Rzeszowie. Dni otwarte Narodowego Banku Polskiego pod hasłem "Wspólnie świętujemy 100 lat złotego!" oferowały zwiedzającym wiele atrakcji, min. wystawy pt. "Dzieje złotego" oraz "Wielcy polscy ekonomiści" i numizmatyczną - "Uczelnie na monetach świata". Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się dwunastokilogramowa sztabka złota, której masę każdy z uczestników mógł poczuć osobiście.

AUDYCJA MUZYCZNA 29 IX 2019 r. | 

Już na początku września dzieci z klas I-III powitały muzyków ze szkoły muzycznej Yamaha. Tym razem dzieci poznały możliwości nauki gry na różnych instrumentach, m.in.: na gitarze elektrycznej, keyboardzie, perkusji czy skrzypcach. Część dzieci mogła spróbować gry na niektórych instrumentach, co bardzo im się spodobało. Wszyscy, wspólnie z muzykami, zaśpiewali wakacyjne hity na zakończenie spotkania.

ZLOT OWADÓW 21 IX 2019 r. | 

20 września, w ramach akcji "Sprzątanie Świata", nasi uczniowie wzięli udział w "Piątym Rzeszowskim Zlocie Owadów" (w formie atrakcyjnego Skrzydlatorium) i Pierwszym Podkarpackim Festiwalu Młodego Odkrywcy, który miał miejsce przy otwartej scenie na rzeszowskich Bulwarach nad Wisłokiem. Celem imprezy było wspieranie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez doświadczenie i eksperymentowanie, a także zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody najbliższego otoczenia i uświadomienie ogromnej roli, jaką w globalnym ekosystemie odgrywają owady. W tym celu uczniowie, przebrani za kolorowe owady, wyposażeni w transparenty z hasłami ekologicznymi, wraz z opiekunami przemaszerowali na miejsce zbiórki, by o godzinie 1159 wziąć udział w happeningu "Alarm dla bioróżnorodności, alarm w obronie Ziemi". Przy pomocy budzików, dzwonków, kołatek, gwizdków, trąbek, a nawet wuwuzeli uczestnicy manifestowali swoje przekonania, wykrzykując przy tym hasło: SOS ZIEMI!!! Miasteczko zlotowe oferowało dla uczestników m.in. "scenę ekologów", w ramach której nasi uczniowie zaprezentowali piosenkę o tematyce ekologicznej. Po tak licznych atrakcjach zmęczone, ale zadowolone owady, wróciły do szkoły.

MOZAIKA WYDARZEŃ 19 IX 2019 r.

W piątek, trzynastego, grupa uczniów z klasy VIIIa: Jagoda Domaradzka, Paulina Kawa, Aleksandra Obacz i Maciej Nowak brała udział w grze miejskiej "Mozaika wydarzeń", zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Zadaniem uczestników było odwiedzenie miejsc, zaznaczonych na przygotowanej wcześniej mapce, prawidłowe rozwiązanie kilkunastu zadań dotyczących historii Rzeszowa i jak najszybsze dobiegnięcie do mety, która miała miejsce w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP przy ul. Słowackiego. Rywalizacja była zacięta, a tempo zawrotne. Nasz zespół uplasował się tuż za podium, jednak ani przez moment uczniowie nie żałowali decyzji o wzięciu udziału w konkursie. Nowe doświadczenia, integracja grupy, a przede wszystkim dobra zabawa (że o rozwoju fizycznym nie wspomnimy) spowodowały, że wcale nie czuli się pokonani. Opiekunem grupy była p. M. Grzebyk, której udało się pokonać rekord w biegu na 100 m podczas docierania do mety.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 3 IX 2019 r.

2 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rzeszowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Dyrektor szkoły Pan Piotr Kłęk spotkał się w sali gimnastycznej z uczniami klas I i klasy IV szkoły podstawowej oraz ich rodzicami. Przedstawił wychowawców, przekazał ważne informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, a także życzył wszystkim wiele radości i wytrwałości w dążeniu do celu. Następnie wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.





Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka