Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 




W ostatnim tygodniu czerwca odbyły się pożegnania dzieci z przedszkolem w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Po raz ostatni przedszkolaki zaprezentowały przygotowane programy artystyczne, zaśpiewały piosenki i pięknie zarecytowały wiersze. Występy dostarczyły zgromadzonym wielu wzruszeń. Dla dzieci z grup: "Smerfy", "Słoneczka" i "Krasnale" były to ostatnie spotkania w przedszkolu przed rozpoczęciem nowego etapu edukacji w szkole. Pan Dyrektor Piotr Kłęk podziękował dzieciom i opiekunom za pracę w mijającym roku, a rodzicom za okazaną pomoc i zaangażowanie. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Starszakom życzymy wielu sukcesów w szkole, a młodszym dzieciom mówimy "do zobaczenia we wrześniu".


Jednym z celów podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko powinno wiedzieć jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc i jak umieć o nią poprosić. W związku z realizacją tego celu w grupie "Misiów" odbyło się spotkanie ze strażakiem, panem Łukaszem Gałuszyńskim. W trakcie spotkania pan Łukasz zapoznał dzieci ze swoją pracą, uwrażliwił na zachowanie bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy i wypadku. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził sprzęt, jaki ma do dyspozycji każdy strażak podczas wykonywania swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem.


W słoneczny wtorek, 9 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Domu Wypoczynkowego "Kobakówka" w Mogielnicy - zacisznego wzniesienia pod lasem bukowym, z widokiem na panoramę okolicznych wsi i Rzeszowa. Po smacznym i pożywnym śniadaniu w przedszkolu dzieci z radosnymi buziami wsiadły do autokarów, które wiodły je ku przygodzie. Na miejscu czekały na przedszkolaków różne atrakcje w postaci gier i zabaw. W trakcie zabawy przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Po południu dzieci, trochę zmęczone, ale wciąż wesołe, wróciły do przedszkola.


W środę 3 czerwca dzieci z grupy "Misie" odwiedziły panie z gabinetu weterynaryjnego "Ryś". Opowiedziały one dzieciom o swojej pracy i uświadomiły im, że posiadanie zwierzątka to duża odpowiedzialność. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zajmować się zwierzakami i co zrobić, by ich pupile były zdrowe i szczęśliwe oraz jak zaobserwować objawy choroby u swojego czworonoga. Panie zademonstrowały również sprzęt medyczny, który jest im potrzebny w pracy. Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem, zadawały mnóstwo pytań i w ten sposób wzbogaciły swoją wiedzę na temat zawodu weterynarza.


1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie przedszkolnym odbyła się Mini Olimpiada Sportowa, której celem było promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku i integracja wszystkich dzieci. Po przywitaniu przedszkolaków przez prowadzącą, panią Magdalenę Żyburę, prezentacją grup za pomocą wybranego hasła i uroczystym ślubowaniem rozpoczęto rozgrywanie konkurencji sportowych. Dzieci głośno dopingowały swoich kolegów. Był slalom między pachołkami, bieg z woreczkiem na głowie, przejście przez tunel. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek.


W ostatnim tygodniu maja w grupie "Biedronki" realizowana była tematyka dotycząca poznawania różnych zawodów. W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi miały miejsce wizyty: pani fryzjerki, lekarza i policjanta. Rodzice naszych wychowanków przybliżyli dzieciom swoją pracę i zaprezentowali narzędzia związane z danymi zawodami. Dziękujemy mamie Gabrysi Kłosowicz, tacie Oli Tarały oraz tacie Huberta Ciupaka za miłe spotkanie i poświęcony czas.


31 maja upłynął termin zgłaszania prac na Rodzinny Konkurs Fotograficzny pt. "Rzeszów - moje miasto". Dzięki niemu dzieci mogły kreatywnie spędzić czas z rodzicami na poznawaniu naszej małej ojczyzny, którą jest Rzeszów oraz jego okolice. Przedszkolaki uwieczniły w obiektywie piękno miasta, podzieliły się z nami swoimi ulubionymi miejscami do zabawy i wypoczynku. Na wyróżnienie zasłużyły zdjęcia wykonane przez: Macieja Gawła, Tomasza Kluczowskiego, Alicję Pocałuń, Karolinę Stadnicką i Alicję Wałach. Wyróżnione fotografie można było obejrzeć na Pikniku Rodzinnym, który odbył się 13 czerwca.


"Warkocz królewny Wisełki" to spektakl na podstawie mało znanej polskiej legendy autorstwa Marty Juza-Jakubowskiej, przybliżający pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Piękna królewna Wisełka jest świadkiem wielkiej suszy, która pustoszy kraj. Aby dowiedzieć się jak ratować gród i jego mieszkańców, Wisełka udaje się po radę do starej wiedźmy. Ta nakazuje jej, żeby obcięła swój piękny warkocz i wrzuciła go do koryta wyschniętej rzeki. Dobre serce królewny sprawia, że kraj zostaje ocalony. Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków stanowiły cenną lekcję historii dla naszych przedszkolaków. Widowisko to dzieci obejrzały 3 czerwca.


Kolejni rodzice przyłączyli się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem mama Paulinki z grupy "Motylki" przeczytała maluszkom przyniesione przez siebie bajeczki. Wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ich treści. Codzienne czytanie, obcowanie z literaturą, z poezją bardzo uwrażliwia dzieci, wspiera ich rozwój emocji, dostarcza wielu bodźców do rozwoju wyobraźni oraz rozbudza u najmłodszych zainteresowania czytelnicze. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas.


"Co wiemy o muzyce - śpiewająco" - tak brzmiał temat ostatniego spotkania muzyków Filharmonii Podkarpackiej z przedszkolakami, które odbyło się 15 maja. Goście "śpiewająco" przypomnieli dzieciom o czym uczyły się przez cały rok. Zabrzmiała muzyka wojskowa i patriotyczna, okolicznościowa (przyśpiewki weselne i urodzinowe) i te związane ze świętami. Na zakończenie panowie muzycy przygotowali mały sprawdzian: "Z jakiej bajki jest ta muzyka?". Przedszkolaki zdały ten egzamin na piątkę. Dziękujemy za spotkania i z niecierpliwością czekamy na nie w przyszłym roku.


W dniu 20 i 21 maja przedszkolaki z najstarszych grup: "Smerfy", "Słoneczka" i "Krasnale" udały się na wycieczkę do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, aby wziąć udział w projekcie edukacyjnym "Jak to z tym pieniądzem było… - czyli historia pieniądza dla maluchów". Celem zajęć edukacyjnych było przybliżenie uczestnikom historii i znaczenia pieniądza w życiu dawnych i współczesnych pokoleń oraz ukazanie roli, jaką odgrywa pieniądz w życiu człowieka. Każdy uczestnik projektu otrzymał specjalnie przygotowany "Pakiet edukacyjny", w którym znalazły się m.in.: gra "Ekonomia w dawnym Rzeszowie" czy folder "Z pieniądzem przez wieki". Podczas zajęć dzieci uczestniczyły także w wybijaniu pamiątkowego denara Bolesława Chrobrego, którego także każdy przedszkolak dostał na pamiątkę. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, były one przeprowadzone metodami aktywizującymi, a wykorzystane do tego zostały bardzo interesujące pomoce dydaktyczne jak np.: ogromne puzzle, domino obrazkowe. Udaliśmy się również do Muzeum Etnograficznego, w którym dzieci mogły obejrzeć i pobawić się zabawkami z dawnych lat, obejrzeć pokaz slajdów zdjęć sprzed stu lat, na których widoczne były małe dzieci i ich rodziny, domostwa, pola czy zabawki i mogły porównać tamte dawne i biedne czasy do czasów obecnych. Wszystkie dzieci były bardzo zaciekawione dawnymi czasami, jednak zgodnie stwierdziły, że obecne zabawki oraz ubrania i domy bardziej im się podobają. Do przedszkola wróciły zadowolone i przepełnione wrażeniami po odbytej wycieczce.


22 maja przedszkolaki z grupy "Misie" postanowiły wybrać się na wycieczkę do pobliskiej cukierni "U Żyrka". Na miejscu powitał nas właściciel cukierni i opowiedział dzieciom, jak wygląda jego praca i co trzeba zrobić, aby zostać mistrzem w wypiekaniu ciastek. Dzieci obserwowały pracę cukierników, a także poznały urządzenia do wyrobu i wypieku ciast. Z ogromnym zainteresowaniem zaglądały do każdej misy i każdego pomieszczenia znajdującego się w cukierni. Podczas wizyty przedszkolaki otrzymały małe, słodkie co nieco, które zjadły ze smakiem. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!


20 maja grupa "Motylki" w ramach zajęć edukacyjnych wybrała się na wycieczkę do miejscowego marketu "Spar". Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem pracy "Poznajemy różne zawody". Maluszki miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz obserwować klientów robiących zakupy. Uczyły się również nazywać stoiska i ich asortyment. Dzieci po raz pierwszy miały do czynienia z prawdziwą kasą fiskalną i mogły same odczytywać cenę czytnikiem. Na zakończenie wycieczki Motylki otrzymały lizaki i odblaski. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia, a także utrwaliła właściwe i kulturalne zachowywanie się w miejscach publicznych. Dziękujemy personelowi sklepu "Spar" za miłe przyjęcie i słodką niespodziankę.


Z wielką radością informujemy, że w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Przedszkolak wie, jak dbać o przyrodę" wyróżnienie zdobyła wychowanka naszego przedszkola, pięcioletnia Aleksandra Jarosz z grupy "Misie". Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


11 maja dzieci z grupy "Misie" wraz opiekunkami w ramach programu "Cała Polska Czyta Dzieciom" udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejścia między regałami wypełnionymi książkami. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane bajki. Opiekunki wypożyczyły kilka książek, by przeczytać je w przedszkolu. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale i obietnicą powrotu, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty.


Ze spektaklem o historii małej, nieposłusznej Żabusi - Hanusi przyjechali do nas 5 maja aktorzy z Teatru Małych Form "Art-Re" z Krakowa. Żabka, poszukując przygód, oddala się od domu. Spotyka przyjaciół: Biedronka - Leonka, Bocianka - Marianka i Dzięcioła. W ferworze zabawy gubi drogę do domu. Sikorka ogłasza alarm. Do poszukiwań lekkomyślnej Żabki dołączają ptaki leśne, ale i odwieczny wróg żab - Bocian... Okazuje się jednak, że nawet najwięksi wrogowie mogą zostać przyjaciółmi. Teatrzyk uświadamia małym widzom konieczność niesienia pomocy słabszym i młodszym. Uczy również posłuszeństwa względem rodziców.


W kwietniu w grupie "Misiów" gościł przedstawiciel księgarni "Tak Czytam" - pan Piotr Drzał. Zaprezentował on dzieciom wybrane bajki i książki i zachęcał do ich czytania. Sprawdził również wiedzę dzieci dotyczącą baśni i wierszy. W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytał przedszkolakom bajkę pt. "O Smoku, który chciał zostać rycerzem". Na pożegnanie dzieci otrzymały balony, a także bajki, które wzbogaciły kącik książki w przedszkolu.


2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. W naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy to święto 30 kwietnia. W ramach realizowanych programów wychowawczych dzieci słuchały opowieści, legend, podań i baśni. Zapoznały się z symbolami narodowymi: hymnem Polski, znakiem Orła Białego oraz biało-czerwoną flagą. Z flagami przedszkolaki przeszły ulicami naszego osiedla i rozdawały je napotkanym mieszkańcom.


Piękną, kultywowaną od paru lat w naszym przedszkolu tradycją jest sadzenie drzew na terenie naszego ogrodu. Akcja ta przyczynia się do zwiększenia u dzieci świadomości w zakresie ochrony przyrody i wpływa na kształtowanie postaw proekologicznych. Przedszkolną uroczystość uświetnił swoją obecnością Pan Dyrektor Piotr Kłęk, który pomógł dzieciom posadzić drzewka. Przedszkolaki wiedzą, że drzewa to "płuca świata",a zadaniem dorosłych jest im o tym ciągle przypominać. Zasadzone drzewka na pewno przetrwają wieki, ponieważ sadzono je w naprawdę radosnej atmosferze.


"Kot w butach" to znakomite przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Charlesa Perraulta przez aktorów teatru Art-Re z Krakowa. Spektakl przeplatany muzyką z wyjątkową scenografią i kostiumami przeniósł przedszkolaków w baśniową scenerię. Przesłanie baśni dotyczyło znaczenia przyjaźni, szacunku i odpowiedzialności. Humorystycznie potraktowano perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Przedstawienie to dzieci obejrzały 22 kwietnia.


Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi to czas, w którym ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budowanie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o czystość najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku przyrody były głównymi celami zajęć przeprowadzonych dnia 21 kwietnia w grupie "Misiów".


W dniu 30 marca 2015 r. w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski "Wiosna w poezji dziecięcej". Celami konkursu były: popularyzacja poezji, ukazanie piękna wierszy o tematyce przyrodniczej, kształtowanie umiejętności recytatorskich, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci oraz dostarczenie doznań estetycznych i emocjonalnych. Do zmagań konkursowych przystąpiło wielu przedszkolaków. Wszyscy pięknie recytowali, dlatego komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor Janina Włodyka, pani Marzena Pacześciak i pani Anna Popek miała duży problem z wyłonieniem osób wyróżnionych. Najpiękniej zaprezentowali się i zdobyli wyróżnienia: Julia Popek (4 lata), Julia Kuś (5 lat), Gabriel Czarnik (6 lat). Dzieci otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do konkursu.


Pierwszy dzień wiosny to szczególna data w kalendarzu naszego przedszkola. Przygotowania do powitania wiosny rozpoczęły się już kilka dni przed jej nadejściem. Starszaki wraz z paniami przygotowały Marzanny - kukły ze słomy. Zgodnie z przyjętą tradycją, co roku witamy Wiosnę kolorowym korowodem z "Marzanną" idąc ulicami Rzeszowa. Tak samo było w tym roku w dniu 20 marca 2015 r. Wszystkie grupy przedszkolne pożegnały panię Zimę, a przywitały Wiosnę. Podczas przemarszu dzieci mogły poczuć pierwsze promyki wiosennego słońca.


Od wspólnego odśpiewania "Sto lat" rozpoczęło się kolejne spotkanie przedszkolaków z muzykami z Filharmonii Podkarpackiej. Tematem spotkania była muzyka okolicznościowa - przyśpiewki weselne i urodzinowe. Dzieci zapoznały się z budową i techniką gry na nowych instrumentach: skrzypcach, cymbałach i akordeonie. Chętne przedszkolaki samodzielnie spróbowały zagrać na tych instrumentach. Wszyscy mieli również okazję zobaczyć jak wygląda strój rzeszowski, gdyż w takich strojach wystąpili nasi Goście.


Miło nam poinformować, iż w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Zimowa choinka" wyróżnienie otrzymała nasza wychowanka, 4-letnia Liliana Fąfara z grupy "Biedronki". Wychowawczyniami dziewczynki są: p. Urszula Bura i p. Marzena Pacześniak. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!


Najmłodsze przedszkolaki z grupy "Motylki" 19 lutego rozmawiały na temat zdrowego żywienia, m.in. o tym, jakie produkty należy spożywać, żeby być zdrowym i dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Nazywały produkty znajdujące się talerzach, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Po umyciu rąk dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na swoich kromkach wybrane, pokrojone wcześniej w plasterki produkty (szynkę, żółty ser, ogórki, pomidory, rzodkiewkę). Na koniec wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadły przygotowane przez siebie pyszne i zdrowe kanapki.


"Żółw i zając" to pełna humoru historia powolnego Żółwika Bogdanka, który postanowił zmierzyć się w wyścigu ze sprytnym i bardzo szybkim Zającem. Wydawało się, że Żółw nie ma szans na zwycięstwo, ale… Adaptacja sceniczna wiersza została ubarwiona zabawnymi dialogami charakterystycznymi postaciami zwierząt: Sroki Krysi - artystki leśnej, Misia - Śpiocha, Lisa Zenona - leśnego menedżera i Barana, któremu nigdy nigdzie się nie śpieszyło. Z takim przedstawieniem przyjechali 20 lutego do naszego przedszkola aktorzy z teatru Art-Re z Krakowa. Inscenizacja bardzo podobała się przedszkolakom.


W lutym przedszkolaki kolejny raz spotkały się z muzykami Filharmonii Podkarpackiej na lekcji muzycznej. Tym razem spotkanie poświęcone było tematyce wojskowej i patriotycznej. Rozpoczęło się ono wspólnym odśpiewaniem w pozycji stojącej "Roty". Dzieci przypomniały sobie także podstawowe symbole narodowe Polski. Zajęcia bardzo podobały się, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę muzyków.


3 lutego aktorzy z teatru Art-Re z Krakowa zaprezentowali naszym przedszkolakom adaptację teatralną baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Latający kufer". Była to egzotyczna opowieść o synu bogatego kupca, który, roztrwoniwszy cały majątek ojca, dostał od sąsiadów kufer. Okazało się, że podarunek był niezwykły. Magiczny prezent przeniósł chłopca do odległego kraju. Znalezienie się w nowej sytuacji wymagało od Błażeja nie lada sprytu. Wszystko skomplikowało się, gdy młodzieniec zakochał się w pięknej księżniczce… Opowieść niosła bardzo ważne przesłanie: udawanie kogoś, kim się nie jest, nie popłaca, a nawet za "niewinne" kłamstwa płaci się wysoką cenę.


Mimo że styczeń jest miesiącem zimowym, są takie dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Te dni, pełne uśmiechu, radości i wzruszeń, to Święto Babć i Dziadków. W ostatnim tygodniu stycznia witaliśmy w przedszkolu tych wyjątkowych gości. Dzieci podczas występów artystycznych zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce. Ich pokaz został gorąco przyjęty przez zgromadzonych gości. Na zakończenie nasi najmłodsi wręczyli Babciom i Dziadkom upominki oraz wspólnie częstowali się słodkościami przygotowanymi przez mamy przedszkolaków. Wszystkim rodzicom dziękujemy za okazaną nam pomoc.


"W karnawale same bale"... Zgodnie z tradycją i w naszym przedszkolu 27 stycznia odbyła się taka zabawa. Dzieci, przebrane za wróżki, księżniczki, piratów, zwierzaki, bawiły się podczas wspólnych tańców i pląsów. Taka zabawa jest wspaniałą okazją do zintegrowania się dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców przedszkolaków.


17 stycznia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty wokalno–taneczne "Uciekła piosenka przez okno". W zajęciach wzięły udział nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Loska - rytmik, choreograf, właścicielka Studia Tańca "Rytm" w Tychach. Zaprezentowane układy taneczne i piosenki z pewnością wzbogacą warsztat pracy nauczycielek.


Aktorzy z teatru Art-Re z Krakowa odwiedzili nas 16 stycznia. Zaprezentowali przedstawienie oparte na baśni braci Grimm pt. "Skrzat Titelitury". Jest to opowieść o córce młynarza, która przez swojego ojca, niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść złoto ze słomy. Z pomocą dziewczynie przychodzi skrzat Titelitury. Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy może mieć poważne konsekwencje. Barwne przedstawienie z pięknymi strojami, scenografią i muzyką zachwyciło nasze przedszkolaki.


Dzieci z grup "Misie" i "Słoneczka" 14 stycznia 2015 r. zaprosiły do przedszkola rodziców na spotkanie zatytułowane "Z kolędą w Nowy Rok". W miłej atmosferze, przy choince przedszkolaki śpiewały tradycyjne kolędy, pastorałki, recytowały wiersze związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Na zakończenie odbyły się indywidualne występy chętnych dzieci i ich rodziców. Dziękujemy za spędzony razem z nami czas.


Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole, przystępując do programu, otrzymało Certyfikat "Przedszkola przyjaznego żywieniu i aktywności fizycznej". Nasze przedszkole spełniło wszystkie kryteria i wyróżniło się aktywnością w promowaniu zdrowego stylu życia wśród dzieci. Zachęcamy wszystkich rodziców, nauczycieli i przedszkolaków do dalszej aktywności i owocnej działalności w tym obszarze.


19 grudnia ponownie odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Tytuł spotkania brzmiał: "Muzyka okolicznościowa - Tradycje świątecznego muzykowania". Tym razem przybliżono przedszkolakom ciekawy świat związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci wysłuchały i, co ważne, aktywnie włączyły się do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.


17 grudnia w przedszkolu zostały zorganizowane zajęcia otwarte "W świątecznym nastroju", w których udział wzięły najmłodsze przedszkolaki z grupy "Motylki" oraz ich rodzice. Głównym celem spotkania było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie samodzielności i aktywności twórczej oraz umiejętność współdziałania w grupie, jak również wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie. Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera świąteczna. Rodzice wraz ze swoimi pociechami uczestniczyli w zabawach ruchowych ze śpiewem, rozmawiali o tradycjach bożonarodzeniowych, a także rozwiązywali rebusy słowno-obrazkowe i zagadki. Miłym akcentem było wykonanie przez maluszki pastorałki "Aniołek najładniejszy". Na zakończenie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały pracę plastyczną "Świąteczne choinki". Zabawa przy stole pełnym ozdób, świecidełek była wspaniałym wprowadzeniem w nastrój świąteczny.


Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem w roku. W naszym przedszkolu wszystkie dzieci, personel i zaproszeni goście spotkali się przy wigilijnym stole 18 grudnia. Zebranych powitał i złożył im świąteczne życzenia pan dyrektor Piotr Kłęk. Następnie przedszkolaki zaśpiewały przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki. Wspólną modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Ludwik Krupa. Na zakończenie wszyscy podzielili się opłatkiem i zjedli uroczysty obiad. Przedszkolna wigilia minęła w atmosferze przyjaźni i radości.


W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pn. "Bombka Bożonarodzeniowa", w którym brali udział rodzice wraz ze swoimi dziećmi. Celem konkursu było podtrzymywanie polskich tradycji świątecznych oraz rozbudzanie ekspresji plastycznej dzieci. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy rodzicom. Prace oceniało jury w składzie: p. Romuald Różański i p. Ewelina Smolak. Wybór okazał się bardzo trudny, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe. Według jury na wyróżnienie zasłużyły bombki: Alicji Wałach, Weroniki Kalandyk, Martyny Giery i Martyny Guzek. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim rodzicom naszych przedszkolaków najlepsze życzenia: dużo zdrowia, spokoju oraz samych radosnych dni w nadchodzącym Nowym Roku.



W dniu 4 grudnia 2014 r. w grupie "Biedronek" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Dzieci 3-4-letnie rozwiązywały zagadki, układały obrazki - puzzle pocięte na trzy elementy, prezentowały piosenki i zabawy ruchowe przy muzyce. Zajęcia były interesujące i przebiegały w miłej atmosferze.


W dniach od 19 do 5 grudnia najstarsze grupy, tj. "Słoneczka", "Smerfy", "Krasnale" wzięły udział w akcji "Góra Grosza". Jej celem było zebranie środków finansowych, które będą przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz zawodowych rodzin zastępczych, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za duże zaangażowanie i pomoc pieniężną.


Święty Mikołaj z białą brodą, ubrany w czerwony strój co roku rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. 4 grudnia jego sanie dotarły do naszego przedszkola. Długo oczekiwany gość został serdecznie powitany przez dzieci. Przedszkolaki otrzymały od niego prezenty i obiecały, że będą grzeczne przez cały rok, aż do następnej wizyty. Spotkanie z Mikołajem poprzedzał pokaz iluzjonistów, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali wiele magicznych sztuczek. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu. Uczyły się koncentracji uwagi, spostrzegawczości, a odważni ochotnicy pomagali mistrzom w ich pokazie i wykonywali różnymi rekwizytami zręcznościowe sztuczki. W tym dniu w przedszkolu panowała fantastyczna, magiczna atmosfera i wszyscy świetnie się bawili.


3 grudnia zawitali u nas ponownie aktorzy z teatru Art-Re. Tym razem zaprezentowali dzieciom spektakl pt. "Muzykanci z Bremy", który oparty był na motywach baśni braci Grimm. Czwórka zwierząt: Osioł, Pies, Kot i Kogut odeszły od swoich złych gospodarzy, co zapoczątkowało ich wielką przyjaźń. Przedstawienie uczyło miłości do zwierząt i dbałości o nie aż do końca ich życia. Piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawiły, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci.


28 listopada w przedszkolu odbyły się zabawy andrzejkowe, które dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji. Były one okazją do rozbudzenia w przedszkolakach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Ten wyjątkowy dzień dopełniły tańce przy muzyce i słodki poczęstunek.


W czwartek, 27 listopada przedszkolaki z grup: "Motylki", "Biedronki" i "Misie" odwiedziła pani pielęgniarka. Podczas pogadanki dzieci miały okazję wzbogacić i utrwalić wiadomości na temat sposobów dbania o swoje zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać, jak dbać o higienę osobistą i zdrowy styl życia. Pokazała także, co należy robić w razie skaleczenia i poparzenia. Oprócz tego nasz gość przyniósł ze sobą niektóre sprzęty medyczne, które potrzebuje w swej codziennej pracy - stetoskop, ciśnieniomierz, tablicę do badania wzroku. Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom jak mierzymy ciśnienie, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i pozwoliło pokonać lęk przed innymi zabiegami medycznymi. Serdecznie dziękujemy pani pielęgniarce za przybycie, pogadankę i życzymy dużo zdrowia!


Miękki, puchaty i taki z łatką... 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś". O tym święcie przypomnieliśmy i naszym przedszkolakom. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki, bawiły się nimi przy muzyce i brały udział w konkursach. Dzień ten sprawił przedszkolakom wiele radości.


W dniu 24 listopada do przedszkola został zaproszony ratownik medyczny, tato przedszkolaka z grupy "Misie". Opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, zademonstrował na fantomie jak można w razie konieczności udzielić potrzebującemu pierwszej pomocy. Przedszkolaki mogły również samodzielnie poćwiczyć, wykorzystując w tym celu pluszowe misie. Bardzo dziękujemy za przyjście i poświęcenie swojego czasu na edukację najmłodszych, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.


"Zabawa dźwiękami - muzyka współczesna, efekty dźwiękowe" - tak brzmiał temat kolejnego spotkania muzyków Filharmonii Podkarpackiej z przedszkolakami. Taka forma muzycznej edukacji sprzyja i inspiruje dzieci do samodzielnego rozwijania muzycznych zainteresowań. Tym razem przedszkolaki poznały rodzaje dźwięków, a także dowiedziały się, że najstarszym instrumentem jest głos.


Jak co miesiąc, także i w listopadzie przyjechali do naszego przedszkola aktorzy z Teatru "Art-Re" z Krakowa. Tym razem zaprezentowali nam przedstawienie pt. "Pinokio". Jest to opowieść o drewnianym pajacyku, który marzył o tym, by zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Niestety, chęć przygody i poznania świata okazały się być bardziej kuszące. Pinokio lekceważył przysięgi i uciekał z domu. Spotkał na swej drodze różne osoby i przekonał się, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, a miłość czyni cuda. Wspaniała gra aktorów zachwyciła dzieci, które na nowo odkryły znaną im bajkę.


W dniu 19 listopada w grupie "Słoneczek" zostało zorganizowane przedstawienie o tematyce jesiennej pt. "Bal u Pani Jesieni". W inscenizację zaangażowali się Rodzice, którzy przygotowali piękne stroje dla swoich pociech. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i pięknie tańczyły. Występ przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami. Rodzice i zaproszeni goście nie kryli wzruszenia i radości z powodu tak mile spędzonego czasu. Życzymy młodym artystom dalszych sukcesów.


11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do refleksji i radości wszystkich Polaków, także tych najmłodszych. W naszym przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu i przywiązania do swojej Ojczyzny. Wpajamy szacunek dla polskich symboli takich jak godło i biało_czerwona flaga.Dlatego też 14 listopada, podczas zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 5 wieczornicy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, przedszkolaki z grupy "Krasnale" zaprezentowały reprezentacyjny polski taniec narodowy - Polonez.


W dniu 5 listopada w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. "Jestem mieszkańcem Europy". Było ono przeznaczone dla rodziców dzieci z grupy "Smerfy". Podczas inscenizacji przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki związane z poszczególnymi krajami Europy, wcielając się w rolę dzieci mieszkających w danym kraju. Nie zabrakło akcentu na temat naszej ojczyzny - Polski. Dzieci czuły ogromną tremę, ale świetnie poradziły sobie na scenie, prezentując swoją wiedzę przed najważniejszą dla nich publicznością, jaką są rodzice. Na występie gościła Pani Dyrektor Janina Włodyka, nie zabrakło także dziadków i rodzeństwa. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a po zakończeniu dzieci otrzymały od wychowawczyni zasłużone nagrody - niespodzianki.


3 listopada grupa najstarszych przedszkolaków podczas zajęć badawczych eksperymentowała z jednym z żywiołów - z wodą. "Krasnale", pod bacznym okiem pani, samodzielnie przeprowadziły proste doświadczenia fizyczne wyjaśniające najważniejsze właściwości wody. Między innymi: badały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie, szukały odpowiedzi na pytanie dlaczego statki pływają, a metalowe nakrętki już nie, sprawdzały z jaką siłą działa woda na inne przedmioty. Zajęcia pomogły dzieciom zrozumieć, że woda występuje w różnych stanach skupienia, a także utrwaliły i pogłębiły wiadomości na temat tego, po co tak naprawdę ludziom, zwierzętom i roślinom jest ona potrzebna.


W dniach 27-31 października 2014 r. w naszym przedszkolu w najstarszych grupach - "Słoneczkach", "Smerfach" i "Krasnalach" realizowany był program profilaktyki antytytoniowej pt."Czyste powietrze wokół nas". Celem programu było wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia oraz zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. Przedszkolaki poprzez zabawę i różne ciekawe doświadczenia uczyły się właściwych zachowań. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.


29 października w naszym przedszkolu odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka" dzieci 3 i 4-letnich z grup: "Motylki" i "Biedronki". Był to szczególny dzień dla maluchów, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Debiutowały wówczas przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały własny program artystyczny, pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Zaproszeni rodzice nie kryli wzruszenia i nie szczędzili swoim pociechom braw. Po złożeniu uroczystego ślubowania Pan Dyrektor Piotr Kłęk dokonał pasowania _Zaczarowanym Ołówkiem_, a Pani Dyrektor Janina Włodyka wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości, w których znajdowała się słodka niespodzianka. Miłym akcentem na zakończenie był występ starszych kolegów z grupy "Misie".


24 października 2014 r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym przyjechali do przedszkola muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Zaprezentowali dzieciom scenkę aktorską zatytułowaną "Jak Czupurek na instrumentach gry się nauczył". Dzieci poznały nowe instrumenty muzyczne: akordeon i skrzypce.


W dniu 22 października 2014 r. dzieci z grup: "Smerfy", "Słoneczka" i "Krasnale" udały się na wycieczkę do Muzeum Miasta Rzeszowa. Na miejscu przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach poruszających tematy rycerzy, flagi, godła i hymnu. W ciekawy sposób, za pomocą rekwizytów oraz slajdów, przyswoiły sobie nowe wiadomości dotyczące Polski. Po warsztatach dzieci wspólnie z przewodnikiem udały się na rzeszowski Rynek, gdzie wysłuchały ciekawostek na temat Rzeszowa z dawnych lat.


W dniu 22 października najstarsze grupy przedszkolne: "Słoneczka", "Smerfy" i "Krasnale" wybrały się na wycieczkę do kina, aby obejrzeć bajkę pt. "Pszczółka Maja". Dzieciaki były bardzo podekscytowane wycieczką. Już sama podróż autokarem była dla nich przygodą. Z niecierpliwością oczekiwały rozpoczęcia seansu. Wszystkim bardzo podobała się bajka, dostarczyła wiele wrażeń i emocji. W drodze powrotnej dzieci zajadały się smakołykami, które przygotowali im rodzice. Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia.


21 października przedszkolaki spotkały się z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Spotkanie rozpoczęło się od pokazu multimedialnego na temat bezpiecznego zachowania się dzieci w różnych sytuacjach. Następnie odbyła się rozmowa, podczas której dzieci zadawały pytania, na które dostawały wyczerpujące, poparte przykładami odpowiedzi. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał drobny upominek.


W dniu 16 października 2014 r. w grupie "Biedronek" odbył się Dzień Marchewkowy. W tym dniu dzieci zrobiły pyszny sok marchewkowy, który smakował wszystkim. Pycha!




"Skarbnikowe dary" to przedstawienie, które prezentowało postać legendarnego Skarbnika _ władcy kopalni. Spektakl był dla dzieci znakomitą okazją do poznania śląskiego folkloru _ muzyki, tańców, strojów. Spotkanie z aktorami teatru ART-RE z Krakowa, które miało miejsce 13 października, stworzyło miłą atmosferę i przysporzyło mnóstwo wrażeń artystycznych.


30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Podtrzymaliśmy tę tradycję w grupie "Misiów". Ten dzień wprowadził dzieci w radosny nastrój, nauczył ich nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi. Przedszkolaki wzięły udział w konkursach i bawiły się przy muzyce. Na zakończenie był słodki poczęstunek, a chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.


W grupie "Misiów" został zorganizowany dla dzieci i ich rodziców konkurs zatytułowany "Jesienne ludziki". Przedstawiamy wyróżnionych uczestników: Maja Gębska, Patryk Świątkowski, Nikola Miąsik. Gratulujemy im oryginalnych pomysłów.


O tym, jak ważne są witaminy dla naszego zdrowia, uczymy przedszkolaków już od pierwszych dni września. Wspólne przygotowywanie posiłków jest dla dzieci świetną zabawą. Można się było o tym przekonać podczas zajęć, na których, przy pomocy pań, dzieci przygotowały soki i sałatki owocowe. Przedszkolaki przygotowały również wystawę "warzywnych stworków". Wszystkie dzieciaki były bardzo zadowolone z efektów swojej pracy.


Nasze przedszkole czynnie włączyło się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom", którą rozpoczęła Fundacja XXI wieku w czerwcu 2001 roku. Polega ona na propagowaniu codziennego, głośnego czytania dzieciom, gdyż nawyk zarówno lektury, jak i miłości do książek musi powstać już w dzieciństwie. W grupie "Misiów" do akcji włączyli się również Rodzice naszych przedszkolaków. Dziękujemy za poświęcony nam czas.


Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię. W ramach współpracy z Osiedlowym Domem Kultury Zwięczyca przedszkolaki odwiedził pan instruktor, który na co dzień uczy młodych zawodników zasad tej gry. Zademonstrował dzieciom szachownicę, figury oraz gorąco zachęcił do uczęszczania na prowadzone w ODK Zwięczyca lekcje gry w szachy.


23 września do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z teatru ART-RE z Krakowa i zaprezentowali teatrzyk pt. "Jesień u Kubusia Puchatka". Spektakl poruszył tematykę zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, tym bardziej, że mogły one czynnie uczestniczyć w organizowanych przez aktorów zabawach.


Serdecznie witamy naszych przedszkolaków i ich rodziców po wakacyjnej przerwie. Mamy nadzieje, że wypoczęci i z uśmiechem na twarzy wracacie w nasze przedszkolne progi. Szczególnie ciepło witamy naszych nowych podopiecznych, którym życzymy szybkiej adaptacji oraz nawiązania wspaniałych znajomości. Wszystkim członkom naszej przedszkolnej społeczności życzymy dużo radości, słońca oraz wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym.














Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka