Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 



POŻEGNANIE KLAS III 10 VII 2014 r. | 

Uroczyste pożegnanie klas trzecich Szkoły Podstawowej miało miejsce 25 czerwca. W akademii wzięli udział zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice. Dzieci kończące pierwszy etap edukacji w recytowanych wierszach wspominały trzy lata swojego pobytu w szkole oraz dziękowały nauczycielom i rodzicom za ich troskę oraz pomoc. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali inscenizację pt. "Nie ma tego złego", w której przypomnieli znane wszystkim bajki. Po występie nie zabrakło także wspólnego poczęstunku.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 30 VI 2014 r. | 

27 czerwca po raz ostatni w roku szkolnym 2013/2014 uczniowie odwiedzili szkolne mury. Jako pierwsi o 9.00 pożegnali się z gimnazjaliści, a dwie godziny później uczynili to uczniowie szkoły podstawowej. Ostatnie klasy przygotowały pożegnalne części artystyczne: gimnazjum pod opieką p. B. Wałach i p. J. Szpunar, szóstoklasiści natomiast zostali przygotowani przez p. E. Fąfarę i M. Grzebyk. Najlepsi odebrali nagrody, dyplomy, świadectwa oraz listy gratulacyjne dla rodziców z rąk pana dyrektora Piotra Kłęka. Wychodząc ze szkoły, każdy śpiewał ile sił: "Niech żyją wakacje!"

WYCIECZKA DO KRAKOWA 30 VI 2014 r. | 

We wtorek, 17 czerwca 2014 r., uczniowie klas Ib i IIIb Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Program wycieczki przewidywał zwiedzanie Smoczej Jamy, Grobów, Dzwonu Zygmunta, Traktu Królewskiego oraz krakowskiego ZOO. Opiekunami uczniów były panie: Beata Wiącek, Beata Motyl i Joanna Dziedzic. Pogoda dopisała, humory również. Wycieczka była bardzo udana.

PIKNIK RODZINNY / ŚWIĘTO SZKOŁY 9 VI 2014 r. | 

Piknik Rodzinny, połączony ze Świętem Zespołu Szkół nr 5, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców osiedla Zwięczyca. W sobotę, 7 czerwca o godz. 13 rozpoczęła się kolejna edycja tej imprezy. W jej programie znalazły się: występy grup przedszkolnych, gry i zabawy z zespołem muzycznym, przedstawienie pt. "Bajkowe życzenia", przygotowane przez dzieci ze świetlicy szkolnej, inscenizacja w wykonaniu uczniów klas I-III SP, przedstawienie klasy VIa SP pt. "Memlok Bolls i zagadka stomatologa", występy solistów i duetów muzycznych z kl. IVb , VIa i VIb SP, taniec "Belgijka" w wykonaniu uczniów kl. Va, Vb i VIa, prezentacja Zespołu Szkół Technicznych oraz występ młodzieży z Osiedlowego Domu Kultury. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla najmłodszych (m.in. dmuchaną zjeżdżalnię i trampolinę), konkursy z nagrodami, punkt gastronomiczny oraz dobrą zabawę do późnych godzin popołudniowych.

71 ROCZNICA PACYFIKACJI ZWIĘCZYCY 9 VI 2014 r. | 

Naszym zbiorowym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Przekonani o słuszności tej idei 6 czerwca 2014 r. w naszej szkole obchodziliśmy 71 rocznicę pacyfikacji Zwięczycy pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa. Następnie, przed budynkiem Zespołu Szkół nr 5 miał miejsce apel poległych oraz musztra paradna w wykonaniu uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie. Złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary pacyfikacji. O godz. 12.00 przedstawiciele uczniów i zaproszeni goście spotkali się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 5, Pana Piotra Kłęka oraz Przewodniczącego Rady Osiedla Zwięczyca, Pana Janusza Micała. Uczestnicy uroczystości obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, którzy słowem i pieśnią przypomnieli o krwawych wydarzeniach z 8 czerwca 1943 r. Kolejnym punktem programu była krótka prelekcja popularnonaukowa, którą wygłosił pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów na cmentarzu przy ul. Podkarpackiej.

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA 29 V 2014 r. | 

Już po raz kolejny w naszej szkole w dniach 12-16 maja odbył się Tydzień Promocji Zdrowia. W tym roku obchodzony był pod hasłem "Smacznie, zdrowo i kolorowo." Uczniowie klas I – III plakatowali swoje klasy i korytarze hasłami i rysunkami związanymi ze zdrowym stylem życia. Robili pełne zdrowia kanapki, sałatki owocowe i smaczne koktajle, którymi częstowali kolegów. Uczniowie zobaczyli, jak można ciekawie i wesoło spędzić czas na placu zabaw i boisku. Pani higienistka wygłosiła prelekcję o zdrowym odżywianiu i pielęgnacji zębów. Tydzień Promocji Zdrowia podsumował występ uczniów klas Ia i Ib pt. "Zdrowo żyć."

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA 11 V 2014 r. | 

8 maja 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali program artystyczny, który miał pokazać jak ważna jest, szczególnie dla młodych ludzi, znajomość polskiej historii. Dlatego też została zainscenizowana scenka obrad Sejmu Wielkiego, ukazująca zarówno twórców Konstytucji, jak i poglądy ich przeciwników. Ważnym momentem było również odczytanie najważniejszych postanowień majowej uchwały. Całość uzupełniona została występami chóru oraz solistki - A. Bubicz, która zaśpiewała wiersz J. Stemlera "Ślubowanie". Akademię przygotowali: p. M. Grzebyk, p. M. Jamrozy, p. R. Sztaba, o oprawę muzyczną zadbał p. D. Maziarz, a autorem scenografii był p. R. Różański.

EGZAMINY GIMNAZJALNE 27 IV 2014 r.

W dniach 23-25 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjum zdawali egzamin - w środę z części humanistycznej, w czwartek z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z języka angielskiego lub niemieckiego. Odbywał się on według tej samej formuły, co przed rokiem (osobny test z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz przerwa między poszczególnymi blokami egzaminu). Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli odpowiednio 60 (historia, przedmioty przyrodnicze, język angielski) i 90 minut czasu (język polski, matematyka). Wyniki egzaminu poznamy w czerwcu.

SPOTKANIE CZYTELNICZE 30 IV 2014 r.

W dniu 8 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy IVa pod opieką p. Doroty Czernik i p. Janiny Włodyki uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym z książką Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i Niedźwiadek" w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie. Książka, wydana z okazji Roku Gen. Władysława Andersa, przedstawia niezwykłą opowieść syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, która oparta została na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Zawiera także wiele archiwalnych zdjęć. Dzięki temu spotkaniu uczniowie poznali wzruszającą historię o tym, "Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii Generała Andersa". Klasa otrzymała miły prezent - maskotkę Misia Wojtka, a każdy uczeń - zakładkę do książek. Były to bardzo ciekawe, pouczające i atrakcyjne zajęcia.

Z PRZYRODĄ NA TY 27 IV 2014 r. | 

W dniach od 7 do 9 kwietnia w naszej świetlicy odbył się konkurs przyrodniczo-ekologiczny "Z przyrodą na Ty", którego celem było kształtowanie postaw ekologicznych na miarę możliwości dziecka oraz rozbudzanie troski o jakość życia na ziemi. Drużyny, składające się z sześciorga uczniów, współzawodniczyły ze sobą na trzech poziomach: klasy I, II, III. Każda z drużyn miała do wykonania po osiem zadań. Dzieci rozwiązywały zagadki, wykazywały się umiejętnością segregacji śmieci, wypełniały test i krzyżówki z wiedzy ekologicznej oraz brały udział w zabawach ruchowych, m. in. slalomie pomiędzy butelkami plastikowymi i wyścigach na gazetach. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą przyrodniczo-ekologiczną, bawiąc się przy tym wspaniale. Dnia 15 kwietnia jury ogłosiło wyniki konkursu, a zwycięzcami zostały wszystkie dzieci biorące w nim udział. Konkurs zorganizowały p. A. Krasny i p. E. Żuczek.

Z WIZYTĄ W TEATRZE 12 IV 2014 r.

15 kwietnia nasi najmłodsi uczniowie gościli w rzeszowskim teatrze "Maska". Musical, który obejrzeli, nosił tytuł "Mała księżniczka" i zrealizowany został na podstawie słynnej powieści F.H. Brunett. Stylowa scenografia oraz wiktoriańskie kostiumy przeniosły widzów w tajemniczy świat Londynu. Interesująca fabuła, w której dobro zwyciężyło zło, sprawiła, że kolejny już spektakl, prezentowany przez teatr "Maska" oglądaliśmy z zapartym tchem.

MŁODY LINGWISTA 12 IV 2014 r.

28 marca 2014 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs "Młody Lingwista", którego organizatorem jest firma edukacyjna Wiedza i Edukacja z siedzibą w Warszawie. Konkurs miał na celu popularyzację języków obcych i zagadnień lingwistycznych wśród uczniów. W konkursie wzięli udział zarówno uczniowie klas gimnazjalnych, jak i Szkoły Podstawowej. Dziewięcioro gimnazjalistów rozwiązywało test z j. niemieckiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej i IIIa Gimnazjum zmagali się natomiast z zadaniami z j. angielskiego. W konkursie tym wzięło udział dziewiętnaścioro uczniów z klas trzecich Szkoły Podstawowej, dziesięcioro z klas czwartych, dziewiętnaścioro z klas piątych, sześcioro z klas szóstych oraz czworo z klasy IIIa Gimnazjum.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 23 III 2014 r. | 

W Pierwszy Dzień Wiosny Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował wiele atrakcji. W przygotowanym przez kl. 6a przedstawieniu dwie wesołe czarownice zajęte były wykonywaniem specjalnego eliksiru, dzięki któremu powstała nowa pora roku: WIOSNA. Po tych czarach wszystkie klasy ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum rywalizowały ze sobą w trzech kategoriach: z wiedzy ogólnej - w grze "Jeden z Dziesięciu", muzycznej - w turnieju "Jaka to melodia" i sportowej - w przeciąganiu liny. Wszystkie dyscypliny dostarczyły nam wielu wrażeń i gorących emocji. Uczniowie świetnie się bawili, a zwycięzcy dostali nagrody ufundowane przez pana Piotra Kobaka z PHUP POLAN.

XII RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 9 III 2014 r. | 

Rodzinna Olimpiada Tenisa Stołowego w Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie każdego roku spotyka się z dużym zainteresowaniem miłośników tej dyscypliny sportu. Nie brakuje ich wśród mieszkańców osiedla Zwięczyca. Aż 56 dwuosobowych drużyn wzięło udział w dwunastej edycji tej imprezy, która odbyła się 8 marca 2014 r. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawował Prezydent Miasta Rzeszowa.           --- więcej ---

MAGIA ZIMY 10 III 2014 r. | 

3 marca 2014 r. w świetlicy szkolnej odbył się finał II edycji międzyświetlicowego konkursu poetyckiego dla uczniów klas II-III "Pory roku wierszem malowane". Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem "Jesień wierszem malowana". Mottem przewodnim obecnej edycji było przedstawienie wierszem "Magii zimy". Wielkim wyzwaniem dla 8 i 9-latków jest posługiwanie się formą literacką o charakterze wierszowanym, tym bardziej cieszy fakt, iż do konkursu zgłosiło się 5 rzeszowskich szkół podstawowych, przysyłając 38 wierszy, które 25 lutego 2014 r. zostały ocenione przez jury konkursu w składzie: p. D. Czernik, p. M. Grzebyk, p. A. Krasny, p. E. Żuczek. Jury przyznało nagrodę specjalną dla Wiktorii Mularskiej uczennicy kl. IIIc SP 25 w Rzeszowie. I miejsce w konkursie zajął Jan Buczek - uczeń kl. IIIa SP 7 w Rzeszowie. II miejsce ex aequo przypadło: Emilii Dąbrowskiej (kl. IIIc SP 28 w Rzeszowie), Natalii Hołówko (kl. IIIa SP 7 w Rzeszowie), Erykowi Lampartowi (kl. IIIb SP 7 w Rzeszowie), a miejsce III zajęli: Szymon Buczek (kl. IIIa SP 7 w Rzeszowie), Wiktoria Wojtanowicz (kl. II b SP 3 w Rzeszowie), Alan Kozłowski (kl. IIIb SP 7 w Rzeszowie). Za organizację konkursu odpowiedzialne były: p. A. Krasny, p. E. Żuczek, pomocą przy przygotowaniu do inscenizacji uczniów kl. IIIb służyli: wychowawczyni klasy p. B. Motyl i nauczyciel muzyki p. D. Maziarz.

DZIEŃ KOBIET 8 III 2014 r. | 

Wszystkim Paniom składamy serdeczne życzenia: szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń... 7 marca w naszej szkole odbyło się krótkie przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Główną część programu przygotowały klasy: IIa,c i IIIb Gimnazjum. Mogliśmy podziwiać humorystyczną charakterystykę kobiet. Pięknymi uczestniczkami byli we własnej osobie chłopcy, którzy bardzo realistycznie przedstawili wybrane postacie. Byliśmy także świadkami małej kłótni "typowej" żony - głowy rodziny i jej męża, który nic nie może znaleźć we własnym mieszkaniu... Występy te wprawiły wszystkich w świetny nastrój, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

ZABAWA KARNAWAŁOWA 4 III 2014 r. | 

We wtorek, 25 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I-III. Był to wielki bal przebierańców. Dominowały stroje wróżek, księżniczek, zwierzątek. Były czarownice, karatecy i Indianie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Dzieci brały udział w licznych konkursach i zdobywały słodkie nagrody. W przerwach czekał na nie poczęstunek przygotowany przez rodziców. Impreza była niezwykle udana.

BABCIA I DZIADEK - MIŁOŚĆ, DOBROĆ, CIERPLIWOŚĆ... 20 II 2014 r.

"Lubię gdy przychodzicie do mnie,
Bo kocham was ogromnie
Od poniedziałku do niedzieli.
I, choć granica wieku nas dzieli,
To naprawdę nic nie szkodzi,
Bo Wy wciąż jesteście młodzi!!!!

Uczniowie klas IIa i IIb przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ukochanym Dziadkom przedstawili pieczołowicie przygotowywane wiersze i piosenki oraz wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty. Po uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek w towarzystwie kochających wnuków.

LEKCJA W KINIE 17 II 2014 r.

W dniach 13-14 lutego klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum uczestniczyły w "Lekcji w kinie", organizowanej w kinie Zorza. Zajęcia multimedialne dla szkoły podstawowej dotyczyły historii filmowych efektów specjalnych. Można było dowiedzieć się, w jaki sposób tworzy się plany filmowe, których tak naprawdę nie ma, skąd biorą się filmowe duchy, a nawet jak zatrzymać człowieka w ekranowej czasoprzestrzeni. Gimnazjum poznawało natomiast zasady tworzenia scenariusza filmowego, m. in. "zasadę trzech aktów", "zasadę dwóch punktów zwrotnych" oraz "zasadę coś prowadzi do czegoś". Pierwszego dnia szkoła podstawowa mogła dodatkowo zobaczyć "WyspęNim", natomiast drugiego gimnazjum obejrzało film "Moi chłopcy". Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi w nową wiedzę i pozytywne wrażenia.

LEKCJA BIBLIOTECZNA 17 II 2014 r. | 

W dniu 8 stycznia 2014 r. uczniowie klasy IIIb Szkoły Podstawowej wraz z p. Dorotą Czernik i p. Beatą Motyl uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt.: "Pociągiem przez bibliotekę - podróż z poezją Juliana Tuwima" w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie. Uczniowie wysłuchali znanych wierszy Juliana Tuwima, m.in. "Lokomotywa", "Ptasie radio", "O panu Tralalińskim", "Murzynek Bambo". Lekcja była przeplatana zagadkami, dotyczącymi fragmentów, tytułów i ilustracji do wierszy tego znanego poety. Zwieńczeniem zajęć był przejazd prowadzonym przez lokomotywę pociągiem w świat bibliotecznych regałów. Uczniowie, po spotkaniu z poezją "czarodzieja słów", wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.

JASEŁKA 19 I 2014 r. | 

"Gdzie jest Jezus...?" - to tytuł tegorocznych Jasełek, które przygotowali uczniowie klas trzecich SP pod opieką nauczycieli: p. Beaty Motyl, p. Beaty Łabuz i p. Dominika Maziarza. Było to widowisko niezwykłe, przepełnione wspaniałą grą aktorską i oprawą muzyczną. Dzieci nie tylko pięknie deklamowały wiersze i śpiewały, ale zagrały także na wielu instrumentach: gitarach, fletach, keyboardzie, a nawet akordeonie. Premiera tego przedstawienia miała miejsce 20 grudnia w sali gimnastycznej, podczas występu dla całej społeczności szkolnej. Młodzi artyści wystąpili także dla swoich najbliższych w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa oraz przed spotkaniami wywiadowczymi z rodzicami w szkole. Zaprezentują się też wkrótce na konkursie jasełkowym, organizowanym przez SP nr 10 w Rzeszowie. Trzymamy za nich kciuki!

PRZY WIGILIJNYM STOLE ... 8 I 2014 r. | 

Zgodnie z naszą szkolną tradycją, ostatni dzień przed feriami świątecznymi spędzamy na wspólnym biesiadowaniu przy klasowych stołach wigilijnych. Śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie świąteczne i noworoczne życzenia oraz przeżywamy historię narodzin Jezusa. W tym roku również tak było. 20 grudnia już od rana w naszej szkole słychać było kolędy. W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Następnie wychowawcy ze swoimi uczniami zasiedli do stołu, na którym czekały wspólnie przygotowane postne potrawy. Uczniowie opowiadali o obrzędach i tradycjach Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania oraz miłej, rodzinnej i bożonarodzeniowej atmosfery.

MIKOŁAJU, MIKOŁAJU... 20 XII 2013 r. | 

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Jak co roku, zarówno przedszkolaki, uczniowie Szkoły Podstawowej, jak i gimnazjaliści z niecierpliwością wypatrywali wizyty długo oczekiwanego gościa.

I przybył... Po długim oczekiwaniu uczniowie doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja. Przedszkolaki spotkały go podczas specjalnie przygotowanego występu, gdy śpiewaniu i tańcom towarzyszył miły nastrój. Dzieci usłyszały dzwoneczek i wtedy pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku, a potem naprawiał kopytko swojemu reniferowi. Na szczęście dotarł, gdy jeszcze byliśmy w przedszkolu. Dzieci zapewniły, że były grzeczne i obiecały, że postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom oraz nauczycielom w przyszłym roku. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci słodyczami i miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością.

Uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej także odwiedził Mikołaj w towarzystwie kilku aniołków i reniferów z czerwonymi nosami. Wesoły Święty żartował z każdym i rozdawał słodycze. Najmłodsi uczniowie dostawali także wymarzone prezenty. To był bardzo radosny dzień!

Do następnego roku, drogi Mikołaju! Wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!

KONCERT MIKOŁAJKOWY 14 XII 2013 r. | 

Wzorem ubiegłych lat, 5 grudnia 2013 roku uczniowie klasy I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w koncercie mikołajkowym w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Widowisko nosiło tytuł "Bal w lesie Króla Lwa" i oparte było na muzyce "Karnawału Zwierząt" C. Saint-Saënsa. Autorką scenariusza była Alicja Ungeheuer-Gołąb. Młodzi melomanii mogli usłyszeć piękne melodie połączone z przedstawieniem wierszy znanych poetów min. Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Dodatkową atrakcją w filharmonii były postacie misiów i Mikołaj rozdający dzieciom cukierki. To właśnie on wywarł na uczniach największe wrażenie.

ANDRZEJKI 14 XII 2013 r. | 

W naszej szkole nie brakuje okazji do wspólnej zabawy. "Andrzejki" były wesołym spotkaniem, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Były okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Było dużo śmiechu oraz niepewności, czy wszystkie przepowiednie się sprawdzą. Wspaniałej zabawie towarzyszył przygotowany przez rodziców wspólny poczęstunek.

SPOTKANIE AUTORSKIE 04 XII 2013 r. | 

W dniu 28 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem i fotografem Wojciechem Ulmanem. Pan Ulman prezentował uczniom klas I-III swoją poezję oraz fotografie, które stały się dla niej inspiracją. Sam autor pisze o tym na swojej stronie (www.ulmanwojciech.com): "Do swoich zdjęć zacząłem pisać wiersze dla dorosłych i bajki dla dzieci. Te ostatnie, zacząłem wymyślać jeszcze dla swoich dzieci, których mam czworo. Nigdy ich jednak nie spisywałem. Dopiero gdy urodziła mi się wnuczka Anastazja, wpadłem na pomysł, aby uwiecznić opowiadane jej bajki. Obecnie z powodzeniem wydałem już kilka tomików, które gorąco polecam. Starałem się w nich przekazać moje zamiłowanie do przyrody, fotografii, historii."

POWIEDZ PAPIEROSOM "NIE" 25 XI 2013 r. | 

Z pomocą Zakładu Epidemiologii i Podkarpackiego Rejestru Nowotworów w Rzeszowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia - 22 listopada 2013 r. odbył się uroczysty apel dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W trakcie apelu p. Ewa Pietrucha z TSSE przeprowadziła prezentacje, dotyczące edukacji antytytoniowej oraz zdrowego trybu życia. Podsumowany został konkurs plastyczny pt. "Powiedz papierosom NIE", a wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk p. Anny Patro z ZEPRN w Rzeszowie, p. Ewy Pietruchy z TSSE w Rzeszowie i p. dyrektora Piotra Kłęka cenne nagrody i wyróżnienia. Prace zostały zaprezentowane na okolicznościowej wystawie. Kolejnym punktem apelu były rozgrywki sportowe w następujących kategoriach wiekowych: kl. I-III i IV-VI SP i kl. I-III Gimnazjum. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło ok. 54 uczniów. Szkoła i sala gimnastyczna na czas obchodów została udekorowana plakatami konkursowymi, okolicznościowymi gazetkami ściennymi, a rodzicom uczniów zostały przekazane ulotki o szkodliwości palenia i wpływie biernego palenia na dzieci.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 18 XI 2013 r. | 

Dnia 15 listopada 2013 r. w naszej szkole po raz siódmy odbyła się uroczysta wieczornica z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny oparty był na utworze H. Sienkiewicza pt. "Latarnik". Na scenie zobaczyliśmy uczniów klasy IIIa i IIb Gimnazjum, których przygotowały do występu panie A. Pittner i I. Dąbrowska. Scenografię opracował p. R. Różański, a muzykę p. D. Maziarz. Na uwagę zasłużył chór, w którym wystąpiły uczennice klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej.

HISTORIA ŚNIEŻKI 18 XI 2013 r.

12 listopada 2013 r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej ponownie odwiedzili Teatr "Maska" w Rzeszowie. Tym razem obejrzeli "Historię Śnieżki" przygotowaną na podstawie znanej baśni braci Grimm, w reżyserii Olega Żiugżdy, scenografii Larysy Mikiny-Probodiak z muzyką Bogdana Szczepańskiego. Na scenie pojawili się aktorzy: M. Dańczyszyn, J.Domka, H. Hryniewicki, P. Pańczak i N. Zduń. "Dawno, dawno temu..." tak rozpoczyna się baśń, którą "osobiście" opowiadają sami autorzy - Wilhelm i Jakub Grimm. Zasłuchani widzowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy Śnieżki, jej małych przyjaciół oraz okrutnej macochy - czarownicy. Żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie. Nie szczędzili również oklasków po zakończeniu spektaklu.

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI 6 XI 2013 r.

W ostatnim tygodniu października uczniowie klas najmłodszych pod opieką swoich nauczycieli odwiedzili cmentarz w Zwięczycy oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych mieszkańców Zwięczycy w okresie okupacji hitlerowskiej, w latach 1939-1944. Pobyt w tych miejscach był dla dzieci przygotowaniem do przeżywania dni, podczas których wspominamy tych, którzy odeszli, nawiedzając wraz z rodzinami groby najbliższych, zasłużonych dla ojczyzny, a także licznych zapomnianych.

DZIEŃ PAPIESKI 6 XI 2013 r. | 

Od dwunastu lat w Polsce miesiąc październik poświęcony jest pontyfikatowi Jana Pawła II. 30 października w naszej szkole, na zakończenie obchodów Dnia Papieskiego, odbył się uroczysty apel z tejże okazji. Program akademii współgrał z tegorocznym hasłem Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - papież dialogu", a przygotowany został przez p. K. Baran, p. B. Buczek, ks. M. Kotwę i p. D. Maziarza. Wystawiono go dwóch turach: dla Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Przygotowane zostały dwie prezentacje multimedialne, opowiadające o życiu Karola Wojtyły, a następnie Jana Pawła II. Zostały one wzbogacone komentarzami i piosenkami w wykonaniu uczniów kl. IV, VI SP i II Gimnazjum. Program zakończył się wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni bł. Jana Pawła II - "Barka".

PASOWANIE NA UCZNIA 6 XI 2013 r. | 

25 października 2013 r. w naszej szkole miało miejsce Pasowanie na ucznia. Uroczystość odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej. Rozpoczął ją występ pretendentów do pasowania na pierwszaka. Dzieci pięknie śpiewały i deklamowały okolicznościowe wierszyki. Imprezę prowadzili uczniowie klasy VI a: Julia Dronka i Paweł Woźnicki. Po części artystycznej Pan Dyrektor Piotr Kłęk dokonał pasowania oraz wręczył pierwszakom dyplomy, upamiętniające uroczystość. Imprezę zakończył skromny poczęstunek.

ŻEGNAJ LATO NA ROK... 6 XI 2013 r. | 

Dnia 22 października 2013r. w świetlicy szkolnej odbyła się impreza integracyjna dla uczniów klas I-III SP zatytułowana "Pożegnanie lata - powitanie jesieni". Program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IIIa oraz uczennice z klasy IIIb i IIa. Dzieci w wierszach i w piosenkach wspominały radosne, wakacyjne chwile spędzone nad morzem, w górach, nad jeziorami i na boisku sportowym. Podziwiały uroki złotej polskiej jesieni. Uczennica klasy IIIb improwizowanym tańcem do fragmentu utworu F. Chopina "Preludium deszczowe" wyraziła nastrój związany z obecną porą roku. "Dziś tylko liście zdobią pusty las, na żółto drzewa maluje czas" - słowami piosenki "Barwy jesieni" pożegnała zaproszonych gości uczennica klasy IIa. Imprezę przygotowali wychowawcy świetlicy wraz z wychowawczynią klasy IIIa.

WARSZTATY GARNCARSKIE 6 XI 2013 r. | 

W dniach 15-17 października dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami i rodzicami odwiedziły zagrodę garncarską w Medyni Głogowskiej. Najpierw wspólnie z panem przewodnikiem zwiedzaliśmy XIX wieczną zabudowę mieszkalną wraz z wyposażeniem. Następnie poznawaliśmy technikę wypalania glinianych naczyń w olbrzymim piecu, do którego można było nawet wejść. Potem odbyły się warsztaty, podczas których lepiliśmy z gliny i toczyliśmy naczynia na kole garncarskim. Wycieczkę zakończyła degustacja cieplutkich proziaków i zakup pamiątek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie zajęcia są nie tylko doskonałą zabawą, ale i nauką.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH 24 X 2013 r. | 

Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie co roku otrzęsin klas pierwszych Gimnazjum w Woli Zgłobieńskiej. 15 października w Domku Myśliwskim pojawili się uczniowie pięciu klas wraz z wychowawcami, rodzice oraz Dyrekcja Szkoły. Pierwszaki rywalizowali ze sobą w wielu zabawnych, wymagających sprytu, zręczności, odwagi lub wiedzy konkurencjach, przygotowanych przez ich starszych kolegów. Dla uczniów rozpoczynających naukę w Gimnazjum była to także okazja do bliższego poznania się i nawiązania koleżeńskich relacji. Na wszystkich uczestników otrzęsin czekał słodki poczęstunek oraz kiełbaski z grilla. Impreza zakończyła się dyskoteką i grą w piłkę.

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ 17 X 2013 r. | 

11 października (w piątek) tradycyjnie uczciliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej, zwane Dniem Nauczyciela. Odbyło się ono pod hasłem: "Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia." Uroczystość prowadzili uczniowie klasy 3a Gimnazjum - Monika Solarska i Grzegorz Ciebiera. Jako pierwsza wystąpiła klasa 2b Szkoły Podstawowej, która zaprezentowała wiersze i piosenki, związane z obchodzonym świętem. Następnie uczniowie klasy 6a przedstawili skecze kabaretowe, ukazujące różne spojrzenia na edukację. Na zakończenie wyrecytowali napisane przez siebie wiersze o tematyce szkolnej. W drugiej - oficjalnej części akademii pan dyrektor Piotr Kłęk złożył życzenia nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły, podkreślając ich ogromną rolę w kształtowaniu osobowości młodych ludzi. Wręczył również Nagrody Dyrektora Szkoły. Na zakończenie, życzenia dla wszystkich pedagogów przekazał Przewodniczący Rady Rodziców - pan Maciej Ulrych.

DZIEŃ CHŁOPAKA 4 X 2013 r. | 

30 września w naszej Szkole Podstawowej obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym dniu dziewczęta złożyły swoim kolegom życzenia, a także wręczyły prezenty. Nie zabrakło również wierszy, konkursów i zabaw. Chłopcy podczas wykonywania przygotowanych dla nich zadań musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także sprytem, odwagą i sprawnością fizyczną. W poszczególnych klasach odbyły się też wybory "chłopaka roku". Zresztą zobaczcie sami.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 3 IX 2013 r.

2 września w Zespole Szkół nr 5 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli we mszy św., a następnie udali się do szkoły. Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Pan Piotr Kłęk zainaugurował nowy rok nauki, przedstawił nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole oraz przekazał ważne informacje organizacyjne. Uczniowie spotkali się również ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie pełen sukcesów i zrealizowanych planów.




Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka