18 listopada 2016 r. już po raz dziesiąty w Zespole Szkół nr 5 odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, p. Piotr Kłęk, który powitał zgromadzonych: członków Rady Miasta Rzeszowa, Rady Osiedla Zwięczyca, grono pedagogiczne, a także licznie przybyłych rodziców, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 13. Odczytał także przesłany z tej okazji list od Prezydenta Miasta Rzeszowa, pana Tadeusza Ferenca.

Jako pierwsze swe umiejętności zaprezentowały przedszkolaki z najstarszej grupy - "Misie", które, przygotowane przez panie: Agnieszkę Abramczyk, Dorotę Bieńkowską oraz Annę Wyszyńską, zatańczyły Poloneza. Po gromkich brawach nadszedł czas na historyczną podróż, do której zaprosili zgromadzonych: Józef Piłsudski (Jakub Ulrych) wraz z żołnierzami Legionów Polskich: Stefanem Chmurą (Michał Rozmund) i Adamem Dulębą (Adam Jaworski). Na scenie towarzyszyli im: pracownik kolei, Tadeusz Graff (Dawid Droździel), jego żona, Zofia Graff (Amelia Flejszar) oraz mama młodego legionisty, Helena Dulęba (Natalia Malżycka) . Młodzi aktorzy pokazali, że decyzja o podjęciu walki za ojczyznę jest często bardzo trudna, ale dzięki wielkiemu męstwu i gotowości do poświęceń można odnieść wiele zwycięstw. Autorami scenariusza oraz reżyserami przedstawienia byli: p. Marzena Grzebyk i p. Radosław Sztaba, za scenografię odpowiadał p. Romuald Różański, a o oprawę muzyczną zadbała p. Jadwiga Basista-Janda.

Organizatorzy wieczornicy składają serdeczne podziękowania Związkowi Strzeleckiemu "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie za wypożyczenie mundurów żołnierzy Legionów Polskich; występującym gościnnie muzykom i wokalistom za wykonanie piosenki "Orlątko" - Kamilowi Trojnarowi i Klaudii Majdosz (wokal), Klaudii Wojnar (skrzypce) oraz Annie Wyszyńskiej (akompaniament); 5 Drużynie Starszoharcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Rzeszowie za pomoc w zgromadzeniu rekwizytów oraz udział w uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych absolwentów, na których zawsze możemy polegać: Sebastiana Martonia, Kamila Bokoty, Pauliny Pietruchy.